Jak ustawić pompę cyrkulacyjną?
Pompa cyrkulacyjna ma na celu zapewnić przepływ wody o stałej temperaturze między urządzeniem podgrzewającym a punktem odbierającym. Dzięki niej można nie tylko zapewnić komfort użytkownikom po uruchomieniu strumienia np. w baterii wannowej, ale również wygenerować sporo oszczędności na rachunkach. Aby tak było, trzeba ją przygotować do działania. Jak ustawić pompę cyrkulacyjną, aby działała poprawnie? Zobacz nasz poradnik!
Kiedy pompa cyrkulacyjna będzie efektywna i na co zwrócić uwagę?
Aby móc korzystać w pełni z potencjału pompy cyrkulacyjnej, to musisz najpierw zapoznać się z zasadami jej montażu. Co do zasady, ilość dopływu wody podgrzanej do odpowiedniej temperatury, powinna wynosić 3 litry. Ostateczny czas zależy głównie od tego, jaka jest odległość między podgrzewaczem a miejscem poboru w instalacji. Pompę cyrkulacyjną można zamontować wtedy, kiedy w całej instalacji jest więcej niż zakładane w przepisach 3 litry wody. Co to daje?
Przede wszystkim od razu po odkręceniu kranu, strumień będzie miał odpowiednią temperaturę. To duży komfort dla wszystkich domowników. Dzięki pompom cyrkulacyjnym można znacznie ograniczyć rozwój bakterii oraz powstawanie zastoin. Te mogą wpływać negatywnie np. na zapach i kolor strumienia. Warto w tym momencie wspomnieć również, że pompy cyrkulacyjne współpracują wyłącznie z czystą i pozbawioną zanieczyszczeń wodą, która pokonuje znacznie krótszą drogę w instalacji. Dbają też o to, aby utrzymywało się stałe ciśnienie we wszystkich punktach odbioru.
Pamiętaj o tym, że to urządzenie nie może być zamiennie stosowane z pompą obiegową. Ta jest przeznaczona wyłącznie do instalacji chłodniczych i grzewczych, nie stosuje się jej do cyrkulacji ciepłej wody. To bardzo ważne, aby nie tracić na wydajności, trwałości oraz bezpieczeństwie instalacji.
Warto pamiętać, że nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. W gospodarstwach domowych, gdzie nie zużywa się dużej ilości wody ciepłej, pompa cyrkulacyjna może nie być źródłem oszczędności. Poza tym ma ona dopuszczalną dobową liczbę cykli pracy i nie podgrzewa instalacji centralnego ogrzewania. Aby działała efektywnie, instalacja musi być również dobrze zaizolowana.
Jaką pompę cyrkulacyjną wybrać, aby działała efektywnie?
Zanim dowiesz się, jak ustawić pompę cyrkulacyjną to wybierz urządzenie dobrej jakości, która pracuje cicho i wydajnie. Powinna być odporna na korozję oraz mieć odpowiednie atesty, aby mogła mieć kontakt z wodą użytkową. Na rynku znajdziesz urządzenia, które mają termostaty i chronią przed powstawaniem kamienia. Tylko dobrze zaprojektowane konstrukcyjnie modele zapewniają szczelność i nie dopuszczą do zanieczyszczeń przedostających się do pozostałej części instalacji np. przez szczelinę między przegrodą a wirnikiem. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby wybrać sprzęt od sprawdzonych producentów, takich jak Grundfos. W wielu modelach występuje hermetycznie oddzielony obszar pompy za pomocą specjalnego separatora ze stali nierdzewnej. Świetnym pomysłem są również nowoczesne pompy z programatorem. Pozwala on np. na tygodniowe zaprogramowanie pracy na podstawie podanych przedziałów czasowych.
Do tego zwróć uwagę na dodatkowe funkcje, takie jak tryby automatycznego dostosowywania pracy pompy do wymagań instalacji czy regulacja temperaturowa. W pompach cyrkulacyjnych Grundfos duże znaczenie mają detale. Otuliny izolacyjne zmniejszają straty ciepła, urządzenia są proste w użytkowaniu, a obudowy z mosiądzu eliminują ryzyko korozji. Sprzęt możesz opcjonalnie podłączyć do zegarów sterujących. Wszystko to ma wpływ na efektywną pracę.
Jak ustawić pompę cyrkulacyjną?
Przede wszystkim rozpocznij od zapoznania się z instrukcją obsługi konkretnego modelu od producenta. Znajdziesz tam wszystkie niezbędne informacje przydatne do montażu i ustawienia pompy cyrkulacyjnej. Może ona działać zarówno w trybie ciągłym, jak i przerywanym. Zaleca się, aby była uruchamiana przynajmniej raz na dobę, ale nie pracowała przez cały czas.
W gospodarstwach domowych raczej nie jest wymagane działanie pompy cyrkulacyjnej bez przerwy, ale w niektórych budynkach użyteczności publicznej może tak być. W domach mieszkalnych najlepiej skorzystać z trybu przerywanego, który pozwala na cykliczne uruchamianie się, w zależności od potrzeb oraz indywidualnych ustawień.
Jak ustawić pompę cyrkulacyjną? Na początku trzeba uruchomić menu sterowania pompy, a następnie ustawić parametry dotyczące ciepłej wody użytkowej i czas pracy (zazwyczaj jest to przedział między 5 a 120 minutami). Zadbaj o to, aby urządzenie działało wyłącznie w okresie największego zapotrzebowania.
Choć sterowanie manualne jest bardzo proste, może nie być efektywne energetycznie w praktyce. Właśnie dlatego lepiej zainwestować w bardziej rozbudowane pompy cyrkulacyjne, takie jak ma w swojej ofercie np. Grundfos.
Oto najpopularniejsze sposoby sterowania, które są proste w ustawieniu i dostosowaniu do swoich potrzeb:
- Nowoczesne pompy cyrkulacyjne mają specjalne programatory, czyli sterowniki zegarowe. Odpowiadają one za to, że urządzenie uruchamia się tylko w danym przedziale czasowym, np. w godzinach porannych i wieczornych.
- Drugim rozwiązaniem jest zainwestowanie w pompy cyrkulacyjne z termostatem. Uruchamiają się wyłącznie wtedy, kiedy zostanie osiągnięta określona temperatura graniczna. Przykładowo, dla najlepszej efektywności pracy, pompa cyrkulacyjna włącza się przy temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza i poniżej 35 stopni Celsjusza.
- Pompy cyrkulacyjne mogą mieć zaawansowane sterowniki, które pozwalają na inteligentne zarządzanie zasobami, w zależności od czasu i temperatury wody.
Dobór pompy wymaga też wiedzy na temat wydajności układu Q [m3/h] i wysokości podnoszenia pompy H [m]. Zależność między tymi parametrami jest bardzo istotna, aby pompa cyrkulacyjna mogła generować wystarczające ciśnienie i zrównoważyła opór. Dobrym pomysłem jest skontaktowanie się z instalatorami, aby dobrać jak najlepsze urządzenie pod kątem technicznym.
Zobacz też:
Jaką pompę cyrkulacyjną wybrać?
Do czego służy pompa cyrkulacyjna?
Jak zamontować pompę cyrkulacyjną?