Kontakt

Jak zamontować pompę cyrkulacyjną?

pompa cyrkulacyjna grundfos

Tylko prawidłowy montaż pompy cyrkulacyjnej sprawi, że urządzenie zapewni Ci oczekiwany komfort w czterech kątach. Sprawdź, na które elementy należy zwrócić szczególną uwagę.

Pompa cyrkulacyjne – najważniejsze zalecenia

Prawidłowo zamontowana pompa cyrkulacyjna zapewni swobodny pobór ciepłej wody ze wszystkich punktów czerpalnych instalacji bez oczekiwania na dopływ z elementów armatury. Eksperci zalecają, aby przy układach c.w.u. temperatura czynnika wynosiła od 2 do 65°C. Powyżej rośnie wydzielanie kamienia kotłowego, co może przyczynić się do uszkodzenia pompy. Natomiast stosowanie się do zaleceń zapewni odpowiednią pracę urządzenia przez lata.

Montaż pompy cyrkulacyjnej – parametry

Jednym z najważniejszych parametrów pompy cyrkulacyjnej (np. marki Grundfos) jest wysokość podnoszenia wyrażana w metrach słupa wody. Wielkość ta stanowi różnicę ciśnień, które powstają w czasie pracy urządzenia pomiędzy króćcem ssawnym i tłocznym pompy.

Kolejny ważny aspekt to wydajność, czyli ilość przetłaczanej wody w danym czasie. Ten element zależy od wysokości podnoszenia. Charakterystyka pompy obejmuje wykres z punktami przecięcia wysokości podnoszenia oraz dopasowanej do niej wydajności.

sanpol rejestracja

Natomiast wielkość pompy cyrkulacyjnej c.w.u. wpływa na straty ciepła w rurociągach. Dlatego przy montażu trzeba unikać przewymiarowania. Eksperci wskazują, że objętość, która wypełnia najdłuższy obieg, obejmujący rurociągi cyrkulacyjne i rozprowadzające – powinna być sześć razy przetłoczona w ciągu godziny.

W większości instalacji cyrkulacyjnych c.w.u. zaleca się okresowe wyłączanie pompy. Warto dodać, że standardowe wyposażenie powinno obejmować zegar sterowania czasowego, który pozwoli na automatyczne załączanie oraz wyłączanie urządzenia. Pamiętaj również o uwzględnianiu przełączeń na programatorze, co umożliwia usuwanie bakterii Legionella.

Montaż pompy cyrkulacyjnej c.w.u.

Urządzenie montuje się na przewodzie cyrkulacyjnym, najczęściej przed zasobnikiem c.w.u. Dzięki temu woda dostarczana przewodem c.w.u. wraca do zasobnika, a w zamian dociera ta cieplejsza.

Pamiętaj, że w wodzie może znajdować się powietrze, więc eksperci rekomendują montaż pompy z poziomym kierunkiem przepływu. Taka konstrukcja bardzo łatwo się odpowietrza i pracuje bezproblemowo.

Zwróć uwagę, że między pompą a zasobnikiem montuje się zawór zwrotny, który stanowi zabezpieczenie przed biegiem powrotnym wody (np. podczas postoju). Ponadto prawidłowy montaż pompy cyrkulacyjnej wiąże się z instalacją odcinającej armatury przed i za pompą.

Wówczas ewentualna wymiana czy czyszczenie wirnika nie wymaga opróżniania i kolejnego napełniania instalacji. Armaturę montuje się w taki sposób, aby krople wody z nieszczelności nie trafiły do silnika czy skrzynki zaciskowej. Niewielkie konstrukcje są odporne na prąd przy zablokowaniu z uwagi na niewielką moc.

Wyłączniki czasowe

Skoro wiesz już, jak zamontować pompę cyrkulacyjną, warto wspomnieć o zaletach wyłączników czasowych. To regulatory w formie modułów wtykowych, które są montowane bezpośrednio na pompie lub sterowniki zewnętrzne. Do przyczyn nieprawidłowej pracy cyrkulacji wody ciepłej należą np. wytrącające się osady.

Jeśli jednak powodem jest niewłaściwa praca pompy, sygnałem alarmowym będzie zimna rura cyrkulacyjna za pompą, gdyż po włączeniu cyrkulacji powinna się nagrzewać.

W takich przypadkach należy postępować według instrukcji obsługi i ręcznie uruchomić wirnik. W niektórych urządzeniach konieczne może być wykręcenie śruby odpowietrzającej i sprawdzenie możliwości obracania się wału. Natomiast w innych urządzeniach trzeba rozkręcić i skręcić korpus.

Pamiętaj, że skrzynka zaciskowa nie może znajdować się na dole, gdyż dostająca się do niej woda, mogłaby poważnie uszkodzić konstrukcję. Po poluzowaniu śrub imbusowych należy obudowę obrócić.

Montaż pompy cyrkulacyjnej – minimalizacja strat

Zwróć uwagę, że właściwie przeprowadzony montaż pompy cyrkulacyjnej C.O. może przyczynić się do minimalizacji strat. W instalacjach z izolacją cieplną często izoluje się jedynie korpus, gdyż otwory do odprowadzania wody, która skrapla się na kołnierzu powinny być otwarte.

Gdy izolacja zostanie już napełniona wodą, należy odpowietrzyć pompę. Niekiedy producenci stosują konstrukcje, które mogą automatycznie się odpowietrzyć. Jednak tylko manualne rozwiązania zapewnią Ci 100% pewność. Jak to zrobić? Wystarczy włączyć urządzenie na najwyższy bieg i poluzować śruby odpowietrzające.

Cyrkulacja wody ciepłej zwiększy zużycie energii, która służy do podgrzania wody. Na szczęście można temu zapobiec, minimalizując schładzanie w obiegu. Dobrą praktyką będzie ocieplenie rur cyrkulacyjnych i rozprowadzających otulinami.

Warto również pamiętać o wyłączeniu cyrkulacji wówczas, kiedy nie korzysta się z wody. Przy tym należy uwzględnić tryb życia domowników i dokładnie ustalić godziny pracy w ciągu dni wolnych i roboczych. Ponadto doświadczony instalator powinien zaprogramować automatyczną pracę sprzętu. Bardzo dobrze sprawdza się np. programator zegarowy.

Zobacz też:

Ranking pomp cyrkulacyjnych - TOP 5 - 2023
Jak zamontować pompę cyrkulacyjną?
Pompy cyrkulacyjne – jak oszczędnie z nich korzystać?
Pompa obiegowa a cyrkulacyjna – co należy wiedzieć
Do czego służy pompa cyrkulacyjna?
Jaką pompę cyrkulacyjną wybrać?