Kontakt

Pompy cyrkulacyjne – jak oszczędnie z nich korzystać?

pompa cyrkulacyjna grundfos

Nowoczesna pompa do cyrkulacji ciepłej wody to energooszczędne urządzenie. Poznaj kilka skutecznych wskazówek i sprawdź, jak wykorzystać jego potencjał.

Energooszczędna pompa cyrkulacyjna – najważniejsze informacje

Pompy cyrkulacyjne zapewniają przepływ wody o stałej temperaturze pomiędzy urządzeniem, które podgrzewa wodę, a punktem odbioru. Mowa tu np. o baterii wannowej, natryskowej czy zlewozmywakowej. Wybór odpowiedniego rozwiązania zapewni Ci maksymalną wygodę we własnych czterech kątach.

Pompa cyrkulacji cwu sprawdzi się znakomicie, jeśli punkt poboru jest oddalony np. o 10 metrów i chcesz natychmiast uzyskać dostęp do ciepłej wody. Z nowoczesnym i dobrze zainstalowanym urządzeniem ta popłynie już po kilku sekundach.

Dzięki temu zapewnisz komfort wszystkim domownikom. W dodatku możesz wygenerować duże oszczędności. Jeśli cenisz nowoczesne i ekonomiczne rozwiązania, ten wybór będzie strzałem w dziesiątkę.

sanpol rejestracja

Czas dopływu wody o właściwej temperaturze zależy głównie od odległości pomiędzy podgrzewaczem i miejscem poboru. Przepisy wskazują na zasadę trzech litrów wody. Jeżeli w rurach, kranach cyrkulacyjnych i złączkach mieści się mniejsza ilość, należy zastosować pompę cyrkulacyjną.

Ta zapobiega stagnacji wody i rozwojowi bakterii. Pamiętaj, że pompa do cyrkulacji ciepłej wody użytkowej nie zawsze gwarantuje oszczędności. Może tak się zdarzyć, jeśli w domu wykorzystuje się niewielką ilość wody ciepłej.

Cyrkulacja ciepłej wody – jak korzystać z nowoczesnych pomp?

Dziś możesz wybierać spośród wielu nowoczesnych pomp cyrkulacyjnych. Na rynku nie brakuje urządzeń z termostatami, które chronią przed kamieniem. Taka pompa jest wyłączana, gdy temperatura tłoczonej wody sięga powyżej 55°C, ponieważ ryzyko powstawania kamienia wzrasta powyżej 60°C.

Natomiast, gdy temperatura spada poniżej 35°C urządzenie uruchamia się ponownie. Takie rozwiązanie jest stosowane również w konstrukcjach z elektronicznym termostatem regulacyjnym. Różnica dotyczy opcji stopniowego ustawienia temperatury włączania.

Dobrym wyborem może być także pompa cyrkulacyjna energooszczędna wyposażona w zegary, które pozwalają na tygodniowe programowanie. Dzięki temu urządzenia pracują na podstawie przedziałów czasowych. Ponadto możesz wybrać sprzęt, który zmniejsza ryzyko osadzania się węglanów wapnia. Kolejnym ważnym aspektem jest cicha praca, co oznacza brak luzu pomiędzy wałkiem i łożyskiem.

Duże znaczenie ma również trwałość pompy, którą zapewnia odporne łożysko. Niektóre modele charakteryzują się pokrętłem na korpusie, a to umożliwia regulację prędkości obrotowej. Na podziałce są zaznaczone punkty referencyjne, więc z łatwością wybierzesz obroty. W dodatku na obudowie znajdziesz pozycję optymalnego zużycia energii.

Zanieczyszczenia, które trafiają do instalacji mogą przepływać przez szczelinę pomiędzy przegrodą i wirnikiem. Natomiast wirnik przechyla się na boki, co ułatwia zachowanie czystości. Konstruktorzy nowoczesnych urządzeń często zwracają uwagę na małą powierzchnię styku między wirnikiem i łożyskiem kulowym. W ten sposób zmniejszysz tarcie.

Cyrkulacja cwu – oszczędności w praktyce

Przy produkcji nowoczesnych urządzeń funkcjonalność i oszczędność mają kluczowe znaczenie. Zatem najnowsze sprzęty wykorzystują zaledwie 3 W mocy. Ważną kwestię stanowi wbudowanie magnesu stałego w wirnik, dzięki czemu nie ma potrzeby dostarczania energii do jego namagnesowania.

W dodatku wirujące pole magnetyczne stojana jest komutowane elektronicznie, za co odpowiada układ mikroprocesorowy – przelicza parametry i sterowanie przetwornicą częstotliwości. Dzięki temu uzwojenie jest zasilane w optymalnym zakresie.

Odpowiednia pompa do cyrkulacji ciepłej wody zapewni płynną regulację prędkości obrotowej silnika, która uwzględnia warunki instalacji hydraulicznej. Według szacunków oszczędna pompa pobiera rocznie ok. 20 kWh, jeśli urządzenie pracuje 18 godzin w ciągu doby. W ten sposób koszt energii, która zasili pompę jest relatywnie niski.

Pompa do cyrkulacji cwu – jak wybrać?

Przy wyborze pompy musisz zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników. Kluczowym aspektem jest wydajność oraz wysokość podnoszenia. Wydajność zależy od ilości wody w instalacji. Pamiętaj, że przy zamkniętych punktach poboru wymiana powinna przebiegać od 3 do 5 razy na godzinę.

Ponadto pompa do cyrkulacji wody ciepłej powinna być trwała nawet przy twardej wodzie. Dlatego tak ważna jest właściwa izolacja korpusu urządzenia. Dobrą praktyką jest wybór sprzętów renomowanych producentów, którzy chętnie wprowadzają na rynek nowoczesne technologie, co przekłada się na energooszczędność.

Dziś oferta jest bardzo szeroka i zróżnicowana. Przed zakupem rzuć okiem na wszystkie parametry techniczne i upewnij się, że dane rozwiązanie znajdzie zastosowanie w Twoim domu. Ponadto warto skontaktować się z ekspertem, który udzieli niezbędnych informacji i pomoże w dokonaniu wyboru. Pamiętaj, że pompa do cyrkulacji cwu powinna być instalowana przez doświadczonego specjalistę.

Zobacz też:

Ranking pomp cyrkulacyjnych - TOP 5 - 2023
Jak zamontować pompę cyrkulacyjną?
Pompa obiegowa a cyrkulacyjna – co należy wiedzieć
Do czego służy pompa cyrkulacyjna?
Jaką pompę cyrkulacyjną wybrać?