Kontakt

Pompa obiegowa a cyrkulacyjna – co należy wiedzieć

pompa obiegowa a cyrkulacyjna 16 02

Budując dom musisz podjąć wiele decyzji od których będzie zależeć nie tylko Twój komfort, ale co ważniejsze rachunki za prąd lub wodę. Jedną z ważniejszych decyzji jest wybranie pompy centralnego ogrzewania (C.O.) oraz pompy cyrkulacyjnej (C.W.U.). Czym różnią się oba urządzenia? 

Najprościej mówiąc, zadaniem pompy cyrkulacyjnej jest wymuszenie obiegu czynnika grzewczego znajdującego się w instalacji centralnego ogrzewania. To właśnie pompa obiegowa odpowiedzialna jest za właściwie działającą instalację grzewczą. Natomiast zadaniem pompy obiegowej jest szybkie i sprawne włączenie ciepłej wody to wszystkich poborów ciepła. Dlatego tak ważne jest, aby właściwie dobrać obydwa rozwiązania, które nie tylko spełnią Twoje oczekiwania, ale co ważniejsze będą pasować do parametrów Twojego domu i instalacji.

Pompa obiegowa C.O. – charakterystyka

Pompa obiegowa jest jednym z najważniejszych elementów instalacji centralnego ogrzewania. To właśnie ona jest odpowiedzialna za wprowadzenie w ruch wody lub czynnika grzewczego znajdującego się w instalacji. Bardzo często pompa dołączona jest do kotła grzewczego, jednak możesz ten element zakupić osobno. Musisz jednak pamiętać o tym, aby była ona kompatybilna z Twoim kotłem.

sanpol rejestracja

Kupując pompę zwróć uwagę na takie elementy jak wielkość pompy. Nieumiejętnie dobranie pompy wpływa na wydajność instalacji oraz żywotność grzewczej. Za mała pompa może prowadzić do za niskiego przepływu wody, a to z kolei może powodować zapowietrzanie się instalacji.

Natomiast zbyt duża pompa względem instalacji hydraulicznej będzie po pierwsze generować hałas, który negatywnie wpłynie na Twój komfort przebywania w domu. Po drugie zwiększy koszty zużycia energii. Dlatego wybierz pompę, która spełni wymogi unijne (rozporządzenie komisji WE nr EC 641/2009 obowiązujące od 1 sierpnia 2015 r.).

Ich wskaźnik efektywności jest powinien być poziomie w granicach EEI<0,2. Jest to bardzo istotne, ponieważ taka pompa może generować do 80% oszczędności w porównaniu do pompy starszej generacji. Kolejnym elementem, na który powinieneś zwrócić uwagę, jest wyposażenie pompy. Elektroniczny system automatycznie dopasuje optymalne parametry pracy pompy do instalacji hydraulicznej.

Automatyczny system odpowietrzania to kolejna rzecz, którą powinna posiadać pompa obiegowa, dzięki czemu instalacja będzie chroniona przed zapowietrzaniem. Aby Twoja pompa obiegowa działała długo i niezawodnie zwróć uwagę na materiały, z których została ona wykonana. Zarówno obudowa, jak i komponenty i podzespoły powinny być odporne na korozję, uszkodzenia mechaniczne, wysokie temperatury oraz zwiększony kontakt z wodą.

Pompa cyrkulacyjna C.W.U. – charakterystyka

Decydując się na centralne ogrzewanie warto wybrać takie, które zapewni Ci stały dostęp do ciepłej wody użytkowej. Zadaniem pompy cyrkulacyjnej jest tłoczenie podgrzanej wody w instalacjach, których celem jest przygotowanie ciepłej wody użytkowej.

Dodatkowo pompa cyrkulacyjna odpowiedzialna jest za utrzymanie stałego ciśnienia i temperatury wody we wszystkich punktach układu. Warto zaznaczyć, że pompy są dobrym rozwiązaniem nie tylko w domach jednorodzinnych, ale też w budynkach użyteczności publicznej, gospodarczych, czy rolnych, czyli wszędzie tam, gdzie dostęp do ciepłej wody jest niezbędny.

Montując pompę C.W.U. masz pewność, że woda w instalacji cały czas krąży od jednego punktu np. podgrzewacza do drugiego np. do kranów, dzięki czemu odkręcając kurek z ciepłą wodą nie będziesz czekać, aż woda dopłynie. Wręcz przeciwnie, będzie ona dostępna od razu.

Decydując się na pompę cyrkulacyjną realnie zmniejszasz swoje rachunki za zużycie wody oraz prądu. Stosując pompę z pętlą cyrkulacyjną oszczędzasz więc zimną wodę, którą w tradycyjnych instalacjach musiałbyś w pierwszej kolejności spuścić czekając aż do kranu dopłynie ciepła woda.

Omawiając pompę C.W.U. należy zwrócić uwagę na fakt, że jest ona przystosowana do tłoczenia tylko i wyłącznie czystej wody, czyli takiej, która pozbawiona jest zanieczyszczeń. Kupując pompę do swojego domu zwróć uwagę na takie parametry jak:

  • mały pobór energii elektrycznej;
  • sposób sterowania pompą;
  • parametry pompy;
  • ustawienia pompy;
  • czytelne i intuicyjne menu;
  • jakość komponentów oraz podzespołów;
  • materiały z jakich została wykonana pompa.

Zobacz też:

Jak działa pompa obiegowa?
Czy pompa obiegowa może wpłynąć na energooszczędność instalacji?
Sterowanie obiegami grzewczymi w systemach pomp ciepła STIEBEL ELTRON
Jakie ustawienia pompy obiegowej wybrać?
Dobór pompy obiegowej – która najlepsza?