Kontakt

Do czego służy pompa cyrkulacyjna?

pompa cyrkulacyjna grundfos 15.02

Budując dom masz do podjęcia dużo decyzji. Jedną z ważniejszych jest odpowiednie dobranie instalacji centralnego ogrzewania (C.O.) oraz ciepłej wody użytkowej (C.W.U). To właśnie dzięki tej instalacji w Twoim domu będzie ciepło i przytulnie, a Twój komfort przebywania w domu znacząco wzrośnie. Pompy obiegowa i cyrkulacyjna są zaraz po kotle jednymi z ważniejszych elementów instalacji. Zobacz, jakie jest zadanie pompy cyrkulacyjnej i dlaczego warto w nią zainwestować.

Różnica pomiędzy pompą cyrkulacyjną a obiegową

Zarówno pompa obiegowa, jak i cyrkulacyjna są elementami instalacji hydraulicznej zaliczanymi do maszyn przepływowych. Są one rodzajem pompy wirowej, która odpowiedzialna jest za wymuszenie obiegu cieczy w zamkniętym układzie. Jednak jak łatwo się domyślić, mają one inne zastosowanie i pełnią różne funkcje. Zadaniem pompy obiegowej jest dostarczenie wody do grzejników lub pętli ogrzewania podłogowego.

sanpol rejestracja

Natomiast rolą pompy obiegowej jest doprowadzenie wody do kranów. Inaczej mówiąc, pompa obiegowa stosowana jest w centralnym ogrzewaniu, a pompa cyrkulacyjna w instalacji ciepłej wody użytkowej. Należy dodać, że pompa obiegowa jest niezbędnym elementem instalacji, natomiast pompa cyrkulacyjna używana jest we właściwie zaprojektowanej i wykonanej instalacji wodnej.

Pompa cyrkulacyjna – charakterystyka

Instalujące centralne ogrzewanie, warto postawić na takie, które zapewni Ci stały dostęp do bieżącej wody użytkowej. Sprawdzi się ona doskonale nie tylko w domach jedno- i wielorodzinnych, ale też w budynkach użyteczności publicznej, biurach czy pomieszczeniach gospodarczych. Aby wszystko działało tak, jak należy, to projektując instalację uwzględnij montaż pompy cyrkulacyjnej. Jej zadanie polega na tłoczeniu ogrzanej wody w instalacji. Jednak to nie wszystko.

Pompa cyrkulacyjna utrzymuje stałe ciśnienie oraz temperaturę wody we wszystkich punktach układu. Wybierając pompę do swojej instalacji zwróć uwagę na poniższe parametry:

  • sposób sterowania pompą;
  • parametry pompy;
  • ustawienia pompy;
  • czytelne i intuicyjne menu;
  • jakość komponentów oraz podzespołów;
  • materiały z jakich została wykonana pompa.

Pompa cyrkulacyjna – kiedy się ją stosuje 

Pompa obiegowa jest urządzeniem, którego celem jest zwiększenie prędkości przepływu wody w układzie zamkniętym. Jej konstrukcja może, ale nie musi opierać się na zasadzie pracy pompy wirowej. Są one montowane zazwyczaj w instalacjach sanitarnych, jako element odpowiedzialny za wymuszenie przepływ wody w głównym przewodzie zasilającym i w przewodzie cyrkulacyjnym instalacji ciepłej wody użytkowej.

Decydując się na pompę C.W.U. masz pewność, że zaraz po odkręceniu kurka z ciepłą wodą, będzie ona miała odpowiednią temperaturę. A to oznacza realne oszczędności, czyli mniejsze rachunki za zużycie wody oraz prądu. Montując pompę cyrkulacyjną z pętlą cyrkulacyjną zmniejszasz zużycie zimnej wody, która w innej instalacji leciałaby do momentu, aż w kranie nie pojawiłaby się ciepła woda.

Pompa cyrkulacyjna przystosowana jest do tłoczenia tylko i wyłącznie czystej, pozbawionej zanieczyszczeń wody. Dlatego należy zadbać o sitka lub filtry, których zadaniem jest wyłapanie wszystkich zanieczyszczeń, które mogą wpłynąć na żywotność oraz właściwe działanie pompy w instalacji.

Jak zamontować pompę cyrkulacyjną?
Pompy cyrkulacyjne – jak oszczędnie z nich korzystać?
Pompa obiegowa a cyrkulacyjna – co należy wiedzieć
Do czego służy pompa cyrkulacyjna?
Jaką pompę cyrkulacyjną wybrać?