Jak zabudować wannę?
Wanna do zabudowy jest na tyle praktyczna, że możesz ją dopasować bez problemu do aranżacji danej łazienki. Dobrze obudowana będzie pasować do kolorów ścian czy wybranych płytek ceramicznych. Jednocześnie łatwo ją dopasować do specyfiki danego pomieszczenia. Jak obudować wannę? W tym artykule znajdziesz ciekawe propozycje.
Gotowe panele do obudowy wanny
Ciekawym rozwiązaniem na rynku są gotowe panele przednie i boczne, z których szybko wykonasz całą obudowę wanny. Możesz ją dobrać zarówno do konkretnego modelu dostępnego na rynku, jak i po prostu dopasować odpowiednie wymiary.
Gotowe panele do obudowy wanny to niezwykle praktyczne i estetyczne rozwiązanie, które zdobywa coraz większą popularność zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych pomieszczeniach. Najczęściej występują w kolorze białym. Dzięki temu pomieszczenie staje się przejrzyste, minimalistyczne, a wanna nie przytłacza swoim wyglądem nawet małej łazienki. Powierzchnie są projektowane w taki sposób, aby czyszczenie było proste i nie wymagało specjalistycznych środków. Główne materiały stosowane do produkcji to MDF, tworzywo ABS i akryl.
Dużym plusem jest łatwy montaż. Panele pozwalają na szybkie wykończenie wanny bez większych prac technicznych i angażowania fachowców. Zrobisz to samodzielnie nawet bez dużego doświadczenia w remontach. Wielu producentów projektuje obudowy w taki sposób, aby nie było konieczności dokupowania dodatkowych elementów mocowania czy zestawów montażowych. Wystarczy dokładnie przeczytać instrukcję i się do niej zastosować. W razie awarii czy konieczności dotarcia do rur pod spodem wanny, zrobisz to w bardzo prosty sposób. To kolejny atut tego rozwiązania.
Co ciekawe, panele nie muszą mieć białego koloru. Na rynku jest coraz więcej materiałów imitujących strukturę prawdziwego drewna w wielu odcieniach. Gotowe obudowy do wanny pasują zarówno do prostokątnych kształtów, jak i półokrągłych. Dzięki temu możesz skorzystać z tego rozwiązania właściwie w każdej łazience.
Jak obudować wannę? Trzy metody do stworzenia bazy
Zanim zaczniesz zastanawiać się nad tym, jaki efekt wizualny ma mieć obudowa Twojej wanny, trzeba stworzyć solidną bazę. Zakup odpowiedniego produktu to kwestia indywidualna. Wiele ciekawych rozwiązań ma w swojej ofercie marka Kaldewei. Po wyborze odpowiedniej wanny, trzeba ją obudować. Oczywiście ten etap musi być poprzedzony prawidłowym osadzeniem konstrukcji i wypoziomowaniem. Konieczne jest też podłączenie instalacji wodnej oraz kanalizacyjnej. W praktyce wanna musi być gotowa do użytkowania. Wtedy przychodzi czas na jej obudowę.
Obmurówka z betonu komórkowego
Pierwszym rozwiązaniem jest zastosowanie bloczków z betonu komórkowego, czyli postawienie na zabudowę mokrą. Doskonale sprawdzi się przy wannach ustawionych przy ścianie oraz wolnostojących. Do jego wykonania konieczna jest zaprawa murarska albo klejowa. Same bloczki komórkowe mają różną grubość, najczęściej od 6 do 8 centymetrów. Konieczne jest jednak zaplanowanie ścianki w taki sposób, aby zostało jeszcze miejsce na wybrane płytki lub mozaikę. Dzięki temu obudowa wanny nie będzie mocno wystawać poza jej krawędzie.
Aby zadbać o bezpieczeństwo i funkcjonalność łazienki, konieczne jest wykonanie tzw. otworu rewizyjnego o optymalnym rozmiarze. Można też zaprojektować specjalne drzwiczki, które zapewnią wygodny dostęp do instalacji w przypadku awarii. Do wykonania tych prac przyda się pomoc fachowca.
Stelaż z płyt gipsowo-kartonowych
Drugim rozwiązaniem jest osadzenie solidnego stelażu z płyt gipsowo-kartonowych. To materiał, który po odpowiednim zabezpieczeniu jest wodoodporny, trwały i stosunkowo lekki. Proces montażu nie powinien być skomplikowany. Zabudowę suchą trzeba rozpocząć od wykonania stelaża z profili stalowych, które mocuje się do podłogi. Wykorzystuje się je także do stawiania ścianek działowych. Dopiero wtedy trzeba zamontować płyty gipsowo-kartonowe. Pamiętaj o tym, aby konstrukcja uwzględniała miejsce na kafelki i warstwę kleju. Dzięki temu zadbasz o estetyczną i równą obudowę wanny.
W tym przypadku również trzeba pamiętać o otworze rewizyjnym, jednak jest to znacznie prostsze niż w przypadku zabudowy mokrej. Wystarczy wyciąć otwór ostry nożykiem. Pamiętaj też o tym, aby po mocowaniu płytek ceramicznych lub mozaiki, wykończyć krawędzie silikonem. Zadbasz w ten sposób o szczelność całej konstrukcji.
Styropian
Jeśli jeszcze nie wiesz, jak obudować wannę to ostatnim rozwiązaniem jest stelaż styropianowy. Takie rozwiązanie z kolei przekłada się na lepsze właściwości termoizolacyjne wanny. Temperatura wody dłużej się utrzymuje. Styropian jest bardzo łatwy w docinaniu, dlatego możesz je dopasować do wymiarów i kształtów swojej wanny. Nie sprawia też większych problemów w montażu.
Obudowa wanny płytkami lub mozaiką
Kiedy baza do obudowy wanny będzie gotowa, możesz zadbać o kwestie estetyczne. Najczęściej wybiera się takie same płytki, które znajdują się na ścianie, aby stworzyć jednolitą i spójną wizualnie strefę kąpieli. Nie jest to jedyne rozwiązanie. Możesz zdecydować się na kontrastujący kolor albo pasujące do siebie połączenia, np. imitację drewna z czernią, granat z różem, ulubiony motyw z gładką powierzchnią czy strukturę betonu z ponadczasową bielą. Płytki mogą być gładkie – błyszczące lub matowe. Niektóre z nich mają wyczuwalną pod dłonią strukturą.
Inną opcją jest zastosowanie mozaiki. To płytki o delikatnym wyglądzie i drobnej strukturze. Mogą mieć kształt kwadratów, prostokątów czy pasków. Doskonale sprawdzą się w mniejszych pomieszczeniach. Dzięki temu obudowa wanny nie będzie mocno rzucać się w oczy i nie przytłoczy optycznie wnętrza. Poza tym mozaika może pełnić funkcję dekoracyjną, np. mieniące się drobinki w świetle albo kształty przypominające plastry miodu.
Zobacz też:
Czym czyścić wannę akrylową
Łazienka z wanną – jak ją zaaranżować?
Wanna narożna czy prostokątna?