Kontakt

Jak zamontować pompę głębinową? Praktyczny poradnik

pompy glebinowe 09032023

Montaż pompy głębinowej wcale nie musi być trudny. Poznaj kilka cennych wskazówek, a na pewno poradzisz sobie z tym zadaniem. Dowiedz się, jak zamontować pompę głębinową.

Podłączenie pompy głębinowej do domu – najważniejsze informacje

To urządzenie sprawdza się przy pompowaniu wody ze studni głębinowej. Do jego podstawowych elementów należy silnik, sprzęgło, hydraulika i zawór zwrotny. Pompa głębinowa (np. marki WILO) pracuje w środowisku, w którym metal jest narażony na korozję. Dlatego powinna być wykonane ze stali nierdzewnej. Ponadto najlepsi producenci stosują nowoczesne zabezpieczenia, które chronią elementy przed przedostawaniem się cząsteczek. Mowa tu np. o osłonach części wlotowej i sprzęgła. Równie ważna jest jakość spoin uszczelniających.

Aby instalacja funkcjonowała prawidłowo, musisz wiedzieć,  jak podłączyć pompę głębinową. Dzięki temu ustrzeżesz się przed awariami, a sprzęt będzie działał przez wiele lat. Przede wszystkim musisz pamiętać, aby urządzenie nie działało na sucho, co może prowadzić do uszkodzeń.

sanpol rejestracja

Bezpieczny montaż to podstawa

Jeśli zastanawiasz się, jak zamontować pompę głębinową, musisz pamiętać o normach bezpieczeństwa. Przede wszystkim sprawdź, czy prąd jest odłączony. W tym miejscu warto zaznaczyć, że na rynku nie brakuje pomp z podłączonym prądem. Przy takim urządzeniu pracuje przewód przystosowany do działania w wodzie. Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na długość kabla.

Montaż pompy głębinowej – znajdź odpowiednie miejsce

Już na etapie projektowania instalacji warto zastanowić się, na jakiej głębokości zamontować pompę głębinową. Przede wszystkim urządzenie należy zainstalować w nadfiltrowej części studni. Pamiętaj, że wiele zależy od wyboru modelu. Niektóre pompy mogą być montowane na kilkunastu metrach, a inne nawet na 250.

Ponadto odległość górnej krawędzi filtra od dolnej krawędzi silnika powinna wynosić ok. 30 cm. Pamiętaj, że to,  na jakiej głębokości pompa głębinowa powinna się znaleźć ma kluczowe znaczenie, aby zapobiec pracy na sucho. Eksperci wskazują, że dynamiczny poziom lustra wody musi znajdować się minimum 2 metry nad króćcem tłocznym urządzenia.

Jak zamontować pompę głębinową w studni kopanej o niskiej wydajności? W takim przypadku może być konieczna instalacja zabezpieczenia pompy przed pracą na sucho. Warto dodać, że niektóre modele pomp mogą być instalowane w pozycji pionowej.

Pompa głębinowa jak zamontować – opuść ją do studni

Gdy wyznaczysz miejsce instalacji urządzenia, możesz je opuścić do studni. W przypadku nowego zbiornika dokładnie sprawdź, że wykonawca oczyścił ją przez spompowanie wody. Montaż pompy głębinowej w studni wierconej wiąże się z zanieczyszczeniem wody wewnątrz rury i filtra przez muł i piach.

Zwróć uwagę, że pompowanie zanieczyszczeń razem z wodą, bardzo źle wpływa na żywotność pompy. Jednak na rynku nie brakuje urządzeń dosyć odpornych na uszkodzenia. Dlatego zdecydowanie warto sięgać po nowoczesne rozwiązania.

Pamiętaj również, że kabel zasilający należy przymocować do rury tłocznej. W tym celu sprawdzą się plastikowe opaski. Dobrym rozwiązaniem będzie również powieszenie pompy na lince, co uchroni agregat przed zatopieniem.

Pompa głębinowa – jak podłączyć zawór zwrotny?

Kolejny punkt to prawidłowy montaż zawory zwrotnego. Element zabezpieczy konstrukcję przed uderzeniami na skutek pracy pompy. Pamiętaj, że silniki wielu urządzeń wypełnia ekologiczny olej. Ewentualna awaria mogłaby spowodować wyciek do wody.

Ustaw wyłącznik czasowy

Wyłącznik ciśnieniowy powinien być ustawiony w taki sposób, aby silnik nie załączał się częściej niż wskazuje instrukcja. Wówczas mogłoby dojść do przeciążeń i uszkodzeń. Jeśli zastanawiasz się,  jak zamocować pompe głębinową w studni i ustrzec się przed usterkami, musisz zwracać uwagę na każdy detal.

Jak zamontować pompę w studni głębinowej – podłączenie rury wodnej

W tym celu najlepiej wykorzystać niebieską rurę z tworzywa PE. To doskonała alternatywa dla sztywnych rur ocynkowanych, które stosowano jeszcze niedawno. Ich montaż był dosyć trudny, a jednocześnie drogi. Natomiast to pierwsze rozwiązanie zapewnia elastyczność i jest łatwe w transporcie.

Wybierz odpowiednie złączki

Montaż pompy głębinowej w studni kręgowej wymaga odpowiednich złączek. Dobrym wyborem będą elementy z PE o wytrzymałości na poziomie 16 atmosfer. Zwróć uwagę, że standardowe złączki gwarantują wytrzymałość jedynie 6 atmosfer, więc mogą pękać przy drganiach. Natomiast ewentualna wymiana wiązałaby się z wyjęciem pompy.

Przy wyborze mocniejszych pomp głębinowych, możesz sięgnąć po złączki z mosiądzu, które znoszą ciśnienie na poziomie 25 barów. Przed zakupem zwróć uwagę na specyfikację techniczną i porównaj dostępne rozwiązania.

Pompa głębinowa – wybierz sprawdzony model

Wiesz już np. jak podłączyć pompę głębinową jednofazową. Pamiętaj jednak, aby wybrać urządzenie renomowanego producenta. Ponadto upewnij się, że dany sprzęt na pewno wpisze się w zakres potrzeb domowników. W razie potrzeby skontaktuj się z fachowcem, który szybko i skutecznie przeprowadzi instalację, a także pomoże przy wyborze najlepszego modelu.

Zobacz też:

Pompa głębinowa do nawadniania ogrodu - jaką wybrać?
Jak działa pompa głębinowa?
Ile prądu pobiera pompa głębinowa?
Pompa głębinowa – jaką wybrać do domu jednorodzinnego?
Hydrofor czy pompa głębinowa – co wybrać?
Jak podłączyć hydrofor do pompy głębinowej?
Automatyczna pompa głębinowa Wilo-Extract FIRST (SE): Niezawodna, komfortowa i energooszczędna