Kontakt

Jak zamontować stelaż podtynkowy?

stelaż podtynkowy jak zamontować

Zastanawiasz się, jak zainstalować stelaż podtynkowy? Z naszymi wskazówkami na pewno poradzisz sobie z tym zadaniem. Poznaj szczegółowe informacje!

DO CZEGO SŁUŻY STELAŻ PODTYNKOWY?

To konstrukcja w formie metalowej ramy. Możesz na niej zamontować ceramikę łazienkową w postaci muszli klozetowej, bidetu czy umywalki. W ten sposób zadbasz o stabilność elementów sanitarnych, a jednocześnie ukryjesz nieestetyczne rury. Wystarczy wiedzieć, jak zamontować stelaż podtynkowy do WC, aby oszczędzić wiele miejsca i nadać łazience stylowy wygląd. 

Pamiętaj, że o wyborze stelaża nie powinien decydować przypadek. Tylko solidnie wykonana konstrukcja zapewni Ci korzyści na oczekiwanym poziomie. Wszystkie niuanse znajdziesz w naszym poradniku. Dzięki temu proces montażu będzie bardzo prosty.

stelaż podtynkowy tece

JAK WYBRAĆ STELAŻ DO ŁAZIENKI?

Na rynku znajdziesz wiele stelaży podtynkowych (np. firmy Grohe Rapid SL), lecz trudno o uniwersalne rozwiązania. Dlatego musisz dobrać model dopasowany do osobistych preferencji. Przede wszystkim konstrukcje dzielą się na dwa rodzaje:

  • Stelaż do zabudowy mokrej – rozwiązanie stosowane przy ścianach murowanych. Najlepiej sprawdzają się stelaże wypełnione styropianem, choć montaż bywa czasochłonny.

  • Stelaż do zabudowy suchej – zamontujesz go w ścianie murowanej, a także w tej zbudowanej z płyt kartonowo-gipsowych.

Zanim dowiesz się, jak zamontować WC podtynkowe, zwróć uwagę na kilka ważnych kryteriów. Dzięki temu na pewno wybierzesz idealne rozwiązanie.

  • Pojemność spłuczki – zazwyczaj to 6 litrów, choć na rynku znajdziesz konstrukcje z podwójnym systemem. W tym przypadku można spuścić całą zawartość lub połowę. Ponadto nie brakuje modeli z regulacją poziomu napełnienia zbiornika.

  • Dopasowanie przycisku do konstrukcji stelaża – przycisk nie zawsze jest elementem zestawu, lecz producenci najczęściej określają, które przyciski są dopasowane do modelu.

  • Głębokość stelaża – im większa głębokość, tym wyższy komfort użytkowania. Zauważą to szczególnie użytkownicy mniejszych łazienek.

  • Długość gwarancji – nie zapomnij sprawdzić okresu gwarancyjnego. Ponadto upewnij się, które elementy on obejmuje.

Wybór stelaża nie jest trudny, lecz należy dokładnie zapoznać się z jego specyfikacją. W razie potrzeby warto zapytać sprzedawcy o wszystkie szczegóły. Wtedy uzyskasz pewność, że sięgasz po idealnie dopasowany model.

JAK ZAMONTOWAĆ STELAŻ WC?

Proces montażu nie powinien sprawić Ci trudności. Pamiętaj jednak, aby nie pominąć żadnego detalu. Dzięki temu konstrukcja zapewni Ci wieloletni komfort użytkowania. Sprawdź, jak zamontować stelaż podtynkowy w kilku prostych krokach.

WYBIERZ ODPOWIEDNIE MIEJSCE

Przede wszystkim musisz dopasować rodzaj stelaża do miejsca montażu. Model do zabudowy ciężkiej możesz zainstalować w łazience, która właśnie powstaje lub w tej o ścianach murowanych. Ramę i spłuczkę przykręć do ściany.

Natomiast zbiornik spłukujący – do instalacji wodnej. Następnie należy przytwierdzić śruby do montażu miski WC i zabezpieczyć je przy pomocy nakrętek. Pamiętaj, że te stelaże podtynkowe do WC trzeba obmurować po bokach i na dole.

Stelaże do zabudowy lekkiej to idealna konstrukcja do mniejszych łazienek i świetnie sprawdzą się przy montażu w narożnikach. Najlepiej sięgnąć po śruby z kołkami rozporowymi, dzięki czemu zdystansowanie ramy od ściany będzie łatwiejsze.

Natomiast dolny element stelaża należy przytwierdzić do podłoża, gdy konstrukcja będzie na odpowiedniej wysokości. Na śruby załóż wiszącą misę ustępową i zabezpiecz je nakrętkami.

W tym przypadku do zabudowy wykorzystuje się płyty gipsowo-kartonowe o dwóch warstwach i minimalnej grubości 12,5 mm. To zabezpieczy ceramikę przed pękaniem.

NA JAKIEJ WYSOKOŚCI ZAMONTOWAĆ STELAŻ WC?

Kolejny krok to ustalenie prawidłowej wysokości montażu stelaża. Górna krawędź deski ustępowej powinna znajdować się 40 cm od podłogi. Pamiętaj jednak, że posadzka podnosi się po zastosowaniu np. kleju i terakoty. Błąd na tym etapie będzie niemożliwy do naprawy, jeśli wybierzesz stelaż bez regulacji przyłączy.

PODŁĄCZENIE WODNE DO SPŁUCZKI PODTYNKOWEJ

Przy tym zadaniu wykorzystaj rury z metalu lub tworzywa sztucznego. Pamiętaj również o zaworze odcinającym, który odpowiada za odprowadzanie wody. Ponadto w zabudowie stelaża powinien znaleźć się otwór rewizyjny. Dzięki temu zakręcisz wodę w przypadku wystąpienia awarii.

ZADBAJ O DROŻNOŚĆ ODPŁYWU KANALIZACYJNEGO

Aby zachować drożność odpływu kanalizacyjnego z WC, rury nie powinny być zbyt długie. Ponadto zachowaj co najmniej 10 cm średnicy. Najlepiej, gdy elementy te będą wykonane z polietylenu, polichlorku winylu, polipropylenu lub poliestrowej żywicy wzmacnianej włóknem szklanym. Pamiętaj również, że powinny być poprowadzone ze spadkiem minimum 2%.

ZABUDOWA STELAŻA PODTYNKOWEGO

Skoro wiesz już, jak zamontować stelaż WC, kolejnym etapem będzie wykonanie zabudowy. Na początku należy zmierzyć powierzchnię w łazience i wybrać odpowiedni materiał. Najczęściej to płyta gipsowo-kartonowej H2 lub gotowa płyty budowlanej z XPS. Następnie możesz przejść do prac budowlanych, lecz nie zapomnij o odpowiednim zabezpieczeniu stelaża.

Zobacz też:

Wybieramy stelaż podtynkowy do WC - sprawdź, na co zwrócić uwagę
Montaż stelaża podtynkowego – jakie możliwości?
Stelaże podtynkowe – ranking TOP 8 modeli
Na jaką wysokość montuje się stelaż podtynkowy WC?
Stelaż podtynkowy do WC – co to jest?