Kontakt

Montaż stelaża podtynkowego – jakie możliwości?

stelaz podtynkowy grohe 31.10

Zastanawiasz się nad montażem stelaża w łazience? W tym poradniku znajdziesz dostępne rozwiązania na rynku, które pomogą Ci w zaprojektowaniu pomieszczenia oraz solidnym mocowaniu misy WC. Poznaj szczegóły, a na pewno dokonasz udanego wyboru. 

Stelaż podtynkowy – zlicowany ze ścianą 

Stelaż podtynkowy to konstrukcja w postaci metalowej ramy, która umożliwia instalację elementów ceramiki łazienkowej (np. miski WC, umywalki czy bidetu). Dzięki niemu stworzysz stabilny układ, który przetrwa przez wiele lat. W dodatku ukryjesz elementy przyłącza, co przełoży się na estetykę w Twojej łazience.  

Kolejną zaletą jest oszczędność miejsca. Docenią to właściciele niewielkich, nowoczesnych łazienek, w których liczy się komfort i minimalizm. To sprawia, że stelaż podtynkowy jest dziś najczęściej stosowanym rozwiązaniem. 

Pamiętaj, że producenci oferują stelaże do zabudowy lekkiej i ciężkiej. Ten pierwszy zamontujesz na ścianie murowanej, a także konstrukcji z płyty kartonowo-gipsowej. Natomiast druga opcja jest stosowana przy ścianach murowanych.  

Chociaż montaż stelaża bywa czasochłonny, stanowi rozwiązanie na długie lata. Wystarczy, że wybierzesz solidną konstrukcję renomowanego producenta. Przekonało się o tym wielu miłośników ładnych i funkcjonalnych łazienek. 

Stelaż natynkowy – tradycyjne rozwiązanie 

Wybór stelaża natynkowego to świetna propozycja dla osób, które chcą przeprowadzić remont łazienki bez kucia glazury. Konstrukcja jest mocowana do ściany, co stanowi bardzo wygodne rozwiązanie. 

W dodatku stelaż wystający pod zabudowę może być miły dla oka. Dziś producenci stawiają na elegancką kolorystykę i ciekawe wzornictwo. Dzięki temu konstrukcja wpisze się w charakter niejednej łazienki. Chociaż to podtynkowe modele są częściej wybierane, natynkowe konstrukcje nadal mają wielu zwolenników. 

Kiedy stelaż natynkowy sprawdzi się najlepiej? Przede wszystkim w większych łazienkach, gdzie wystające elementy nie ograniczają przestrzeni i nie utrudniają poruszania się. 

Jak wybrać najlepszy stelaż? 

Na początku zastanów się, który rodzaj stelaża spełni oczekiwania domowników i lepiej pasuje do układu Twojej łazienki. Następnie zwróć uwagę na kilka ważnych kryteriów. 

  • Pojemność spłuczki – bardzo często producenci stelaży proponują 6-litrowe konstrukcje. Jednak nie brakuje modeli z podwójnym systemem, który pozwala opróżnić całą zawartość lub połowę. W ten sposób możesz generować oszczędności.

  • Wymiary – odpowiednia wysokość i głębokość stelaża wpłynie na komfort użytkowania. Dlatego przed zakupem dokładnie zapoznaj się ze specyfikacją techniczną i sprawdź, czy dany model znajdzie zastosowanie w Twojej łazience.

  • Przyciski – to ważne elementy, które nie zawsze znajdziesz w zestawie. Jednak producenci określają, które przyciski są dopasowane do konkretnego modelu. Te pełnią nie tylko funkcję użytkową, ale również estetyczną.

  • Gwarancja – stelaże najlepszych marek to solidne konstrukcje, które przez lata sprawdzają się w łazienkach. Natomiast warto zwrócić uwagę na okres gwarancji.

  • Design – w przypadku stelaży natynkowych design ma kluczowe znaczenie dla aranżacji całej łazienki. Warto wybrać kolorystykę, która pasuje do pozostałych elementów wnętrza.

Przy wyborze stelaża liczy się każdy detal, dlatego zwróć uwagę na wszystkie parametry, a w razie potrzeby skontaktuj się ze sprzedawcą. Dzięki temu uzyskasz niezbędne wskazówki i wybierzesz model idealnie dopasowany do osobistych oczekiwań. 

Instalacja stelaża podtynkowego 

Na początku wybierz odpowiednie miejsce, w którym zamontujesz konstrukcję. Później ustal wysokość montażu. Zwróć uwagę, że poszczególne elementy sanitarne mają standaryzowane wymiary – np. górna krawędź deski ustępowej znajduje się na wysokości 40 cm nad podłogą. Pamiętaj również, że posadzka może podnosić się na po zastosowaniu m.in. terakoty i kleju.  

Kolejny krok to wykonanie podłączenia wodnego do spłuczki podtynkowej. W tym celu wykorzystaj rury z tworzywa sztucznego bądź metalu. Natomiast nie rekomendujemy stosowania elementów gumowych.  

Nie zapomnij również o zaworze odcinającym, montowanym w rurze, która odpowiada za odprowadzanie wody. Ponadto zabudowa powinna mieć otwór rewizyjny, który umożliwia zakręcenie wody w przypadku awarii. 

Pamiętaj, że rury nie mogą być zbyt długie, a ich minimalna średnica to 10 cm. Natomiast najlepszy materiał wykonania to polipropylen, polietylen, polichlorek winylu czy poliestrowa żywica wzmocnione włóknem szklanym. Duże znaczenie ma także odpowiedni spadek, który przy prowadzeniu rur powinien wynosić minimum 2%. 

Montaż stelaża natynkowego 

Rozpocznij od sprawdzenia, czy wszystkie elementy konstrukcyjne i podłączeniowe znajdują się w zestawie. Następnie dokładnie wyznacz oś stelaża i odległość pomiędzy śrubami mocującymi. W kolejnym kroku przytwierdź stopy konstrukcji do podłogi.  

Później podłącz rury doprowadzające wodę i odprowadzające ścieki. Na stelaż załóż aluminiowe boki oraz szklaną taflę. Na końcu do króćców wodnych zamontuj jednouchwytową baterię, a potem zawieś wybrany element ceramiki łazienkowej. Zadanie nie należy do najtrudniejszych, lecz wymaga dużej uwagi. 

Zobacz też:

Wybieramy stelaż podtynkowy do WC - sprawdź, na co zwrócić uwagę
Montaż stelaża podtynkowego – jakie możliwości?
Stelaże podtynkowe – ranking TOP 8 modeli
Na jaką wysokość montuje się stelaż podtynkowy WC?
Stelaż podtynkowy do WC – co to jest?