Jak zaprojektować łazienkę ze skosem?
Aranżacja pomieszczeń ze skosem nastręcza niekiedy problemów. Może być to szczególnie problematyczne w przypadku łazienki. Co zrobić, aby zapewnić funkcjonalność tego pomieszczenia? Łazienka ze skosem może być stylowa i praktyczna. Podpowiadamy jak ją urządzić!
Projekt łazienki na poddaszu
Niekiedy łazienka ze skosem dostarcza sporo pomysłów aranżacyjnych. Nie trzeba być wykwalifikowanym projektantem, by urządzić ją funkcjonalnie. Warto jednak stosować się do kilku uniwersalnych zasad, by pomieszczenie to nabrało ciekawego wyglądu, a korzystanie z niego było komfortowe.
Łazienka na poddaszu ze skosami, szczególnie tymi łagodnymi, może być ciekawą przestrzenią po aranżacji. Na co jednak zwrócić uwagę, by przedsięwzięcie to zakończyło się sukcesem? Pierwsza bardzo ważne pytanie to: wanna czy prysznic? Kilka przydatnych podpowiedzi znajdziesz w kolejnym akapicie.
Komfortowa kąpiel
Bardzo mała łazienka na poddaszu ze skosami pozostawia w zasadzie tylko jedną opcję – wanna. Ulokowanie jej pod skosem pozwala zaoszczędzić nieco miejsca i ulokować w wyższych punkach łazienki umywalkę (z której korzystamy przecież na stojąco), a nad nią powiesić lustro. Także sedes warto ulokować tak, by nie ryzykować uderzenia głową w skos.
Kąpiel pod skosem może być komfortowa, szczególnie jeśli skos jest na tyle łagodny, że po wstawieniu pod niego wanny pozostaje jeszcze sporo wolnej przestrzeni. Szeroka oferta wanien sprawia, że z łatwością można dopasować je do każdego typu pomieszczenia. Ciekawe możliwości dają wanny Roca, które można nabyć w wersji podstawowej, jak i mocno ekskluzywnej – z funkcją odprężającego hydromasażu.
W większych łazienkach ze skosem możliwe jest ustawienie prysznica. Przy odpowiednio dużym metrażu nie ma też konieczności rezygnowania z wanny ustawionej pod skosem. Takie rozwiązanie daje możliwość wyboru sposobu mycia, co jest niezwykle wygodne, jeśli w Twojej rodzinie są zarówno miłośnicy długich kąpieli z pianką, jak i szybkich pryszniców. Podczas wyboru prysznica, warto przyjrzeć się produktom Huppe, które zostały zaprojektowane z myślą o wielu trudnościach aranżacyjnych, z którymi borykają się właściciele niewielkich mieszkań i domów.
Prysznic koniecznie wyposaż w funkcjonalną baterię i deszczownicę. Na tym polu nie ma sobie równych marka Grohe, która od lat dostarcza produkty najwyższej jakości z szeregiem ciekawych i praktycznych rozwiązań, jak np. wbudowany termostat.
Wygodne ulokowanie umywalki i miski WC
Zarówno mała łazienka ze skosem, jak i pomieszczenie o nieco większym metrażu, daje co najmniej kilka możliwości aranżacyjnych. Są jednak elementy, w przypadku których mamy małe pole manewru. Właśnie tak jest z umywalką i sedesem, których lepiej nie ustawiać pod niskim skosem, by nie ryzykować nabiciem sobie guza podczas korzystania z nich.
W przypadku łagodnego skosu warto przetestować opcję ustawienia pod nim sedesu. Jednak funkcjonalność tego rozwiązania zależy też od wysokości domowników. Dlatego to bardzo indywidualna kwestia, którą trzeba porządnie przemyśleć. Warto jednak zapoznać się z ofertą misek wc i stelaży podtynkowych Geberit. Szeroka oferta produktów może zainspirować Cię do mniej oczywistych rozwiązań.
Jak wykorzystać́ skosy w łazience?
Łazienka ze skosem może być funkcjonalna – to zaskakujące dla niektórych stwierdzenie jest jak najbardziej prawdziwe. Pod skosem można zaplanować szafki na wymiar.
Takie dopasowane meble będą wyglądać bardzo stylowo, ale będą też bardzo praktyczne – z powodzeniem można w nich przechowywać zapasowe ręczniki, kosmetyki, rolki papieru i detergenty. Będzie to szczególnie przydatne rozwiązanie, jeśli Twoja łazienka ze skosem jest wąska i każdy centymetr przestrzeni jest na wagę złota.
Innym pomysłem na wykorzystanie skosu jest ustawienie pod nim wanny (to rozwiązanie już opisywaliśmy wcześniej w tym artykule) lub pralki i suszarki elektrycznej.
Pamiętaj jednak, by w takim przypadku nie kupować sprzętów ładowanych od góry, gdyż otwarcie pokrywy pod skosem może być problematyczne. Zdecydowanie wygodniejsze będzie tradycyjne rozwiązanie z załadunkiem bębna z przodu.
Łazienka ze skosem – przykładowe aranżacje
Marzy Ci się zachwycająca łazienka ze skosem? Inspiracje na tego typu przestrzenie można z łatwością znaleźć na popularnych stronach wnętrzarskich.
Wiele z nich jest warta uwagi, jednak zdarzają się też niekiedy propozycje niepraktycznych rozwiązań. Właśnie dlatego chcielibyśmy Ci przedstawić dwa projekty łazienek ze skosem, które zostały przygotowane przez profesjonalistów i zastosowane w domach ich klientów. Każde z rozwiązań zebrało pozytywne opinie, więc inspirowanie się nimi jest jak najbardziej bezpieczne i uzasadnione.
Kąpiel w towarzystwie roślin
Łazienka ze skosem może być niezwykle stylowa! Najlepszym tego przykładem jest poniższa aranżacja. Przestronna łazienka, w której główną rolę gra wanna i rośliny. Subtelne dodatki w postaci zasłon w kolorze pastelowego różu i niebanalnych obrazów w delikatnych ramach dopełniają całości. Zastosowana biel przełamana głęboką zielenią optycznie powiększa pomieszczenie. Ciekawym zabiegiem jest też połączenie dwóch rodzajów podłogi – drewnopodobnych płytek i tradycyjnych płyt ceramicznych w bardzo jasnym kolorze.
Stonowana łazienka na poddaszu
Jeśli szukasz pomysłu na stonowaną, spokojną aranżację łazienki na poddaszu, to koniecznie przyjrzyj się naszej poniższej propozycji. Przytulności temu pomieszczeniu nadają drewniane akcenty oraz dekoracja roślinna ustawiona na blacie obok zlewu. Spokojny charakter projektu przełamuje nieco mozaika na ścianie z lustrem, dzięki której aranżacja nie jest nudna.
Zobacz też:
Aranżacja łazienki - oto 10 najpopularniejszych błędów
Mała łazienka nowoczesna – jak zaaranżować?
Łazienka z wanną – jak ją zaaranżować?
Aranżacja toalety – jak zadbać o funkcjonalność w małym pomieszczeniu
Redaktor
Z wykształcenia dziennikarka, pracuje jako redaktorka i specjalistka od treści eksperckich w branży home&decor. Wciąż szuka sposobów na to, jak ulepszyć swoje cztery kąty i wprowadzić do nich powiew świeżości. Lubi gadżety wyposażone w nowoczesne technologie i praktyczne rozwiązania. Jest estetką, szczególnie jeśli chodzi o dopasowanie kształtów i kolorów. Prywatnie dom to jej przytulna oaza bezpieczeństwa i jednocześnie przestrzeń do pracy. Uwielbia spędzać w nim czas, gdzie z kubkiem kawy w dłoni nie tylko pracuje, ale także realizuje swoją pasję do gotowania. Miłośniczka podróżowania po europejskich miastach w poszukiwaniu inspiracji wnętrzarskich i nie tylko. Wolne wieczory spędza na grach planszowych i oglądaniu seriali.