Jaki zestaw podtynkowy wybrać?
Stelaże podtynkowe pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno. Cieszą się dużą popularnością ze względu na solidność, wytrzymałość oraz estetyczne wykończenie toalety. Świetnie sprawdzą się zarówno w mikroskopijnych wnętrzach, jak i bardziej przestronnych. Sprawdź, jaki zestaw podtynkowy wybrać.
Przeznaczenie i rodzaje zestawów podtynkowych
Wbrew pozorom, zestawy podtynkowe służą nie tylko do montażu misek WC. Świetnie sprawdzą się również do bidetów. Dzięki temu zyskasz spójny wygląd łazienki. Obydwa urządzenia sanitarne będą miały wolną przestrzeń tuż przy podłodze, co ułatwia czyszczenie oraz zachowanie wysokiego poziomu higieny.
Zestawy podtynkowe służą również do montażu pisuarów, a nawet umywalek. Stosuje się je zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i publicznych. To dlatego, że są odporne na intensywne użytkowanie oraz dość duże obciążenie. Przed zakupem upewnij się, jakie przeznaczenie ma dany stelaż.
Wiele zależy od tego, gdzie dokładnie będzie montowany zestaw podtynkowy. Wchodzą tu w grę rodzaje ścian. Na rynku znajdziesz stelaże do zabudowy mokrej (ciężkiej) i te są przeznaczone do ścian murowanych. Wiąże się to oczywiście z bardziej zaawansowanymi i czasochłonnymi pracami. Warianty do zabudowy lekkiej są bardziej popularne. Mają też szerokie zastosowanie. Możesz go zamocować do m.in. do ścian murowanych czy też płyt gipsowo-kartonowych.
Wysokość stelaży podtynkowych
Dodatkowo zwróć uwagę na to, że na rynku są stelaże niskie (z wysokością ramy nośnej 80-90 cm) lub wysokie (110-130 cm). Pierwsze z nich dobrze sprawdzą się we wnętrzach np. z niskim sufitem albo na poddaszu. Popularniejsze są te drugie ze względu na niższą cenę oraz szersze zastosowanie w praktyce.
Wysokość stelaża ma bezpośredni wpływ na usytuowanie przycisku spłukującego oraz wysokość charakterystycznej półki, która powstaje podczas prac technicznych. Zazwyczaj w zestawach podtynkowych niskich, przycisk spłukujący będzie widoczny po otwarciu klapy toalety. Analogicznie przy wysokich tak się nie będzie działo. Wiele z konstrukcji dostępnych na rynku ma możliwość regulacji wysokości, aby dopasować toaletę do wzrostu czy indywidualnych preferencji domowników.
W wyjątkowo wymagających łazienkach, gdzie miejsce jest mocno ograniczone, możesz zastosować zestawy opisywane jako slim. Mają smukłą konstrukcję i niewielką grubość. Rzadziej stosowane są też warianty narożne, aby można było swobodnie zamontować toaletę przy ścianach usytuowanych pod kątem prostym.
Montaż stelaży podtynkowych i możliwość regulacji
Prosty montaż to jedna z głównych cech dobrego stelaża podtynkowego. Powinien obejmować regulowane nogi montażowe, które można nawet stosować na podłodze z ogrzewaniem. Zwróć też uwagę, jakie obciążenie maksymalne ma dana konstrukcja. Ułatwi to dopasowanie produktu do Twoich potrzeb.
W ofercie producentów znajdziesz zestawy podtynkowe, które obejmują zarówno ramę, miskę WC, jak i przycisk spłukujący. Nie musisz dobierać produktów oddzielnie, martwiąc się o ich kompatybilność. Dodatkowo w zestawie powinny znaleźć się wszystkie elementy montażowe, kątowniki czy maty wygłuszające.
Zwróć jeszcze uwagę na to, czym się wyróżnia dana toaleta. Każda z nich różni się designem oraz budową. W ostatnich latach popularne są bezkołnierzowe wykończenia. Nie mają one charakterystycznego rantu, w którym gromadzą się bakterie i zanieczyszczenia. Z kolei przycisk spłukujący powinien pasować kolorem i kształtem do aranżacji pomieszczenia. Bez problemu dobierzesz go np. do armatury czy uchwytów szafek.
Szczelność spłuczki i oszczędzanie
Jeśli chodzi o spłuczkę najlepiej, aby była ona wyprodukowana metodą rozdmuchową. Przekłada się to na lepszą szczelność ze względu na brak zgrzewów, klejenia czy spawów. Cała konstrukcja jest jednolita i solidna.
Ponadto wielu producentów zwraca uwagę na rozwiązania pomagające oszczędzać na wodzie. Właśnie dlatego stelaże podtynkowe powinny mieć regulację ilości spłukiwanej wody i możliwość dobrania jej do swoich potrzeb. Powszechne stało się też rozwiązanie mające na celu dwudzielne spłukiwanie. Pozwala to na wybór, jaką ilość wody zastosować do spłukania nieczystości.
Jak wybrać zestaw podtynkowy krok po kroku?
Na początek określ rodzaj zabudowy – lekki czy ciężki. Dokładnie zmierz pomieszczenie i zastanów się, na jaką maksymalnie głębokość stelaża możesz sobie pozwolić. Weź też pod uwagę miejsce umieszczenia przycisku. Może być on na pionowej ścianie lub jako wykończenie półki (wtedy obsługuje się go od góry).
Ogromne znaczenie ma tu wysokość stelaża. Kolejnym krokiem jest indywidualne dopasowanie do swoich potrzeb ze względu na np. większe obciążenie czy oszczędzanie wody.
Pamiętaj, aby zainwestować w zestawy podtynkowe znanej i renomowanej marki. Możesz wtedy liczyć na gwarancję producenta, trwały montaż, a nawet wsparcie techniczne. Im dłuższa gwarancja, tym lepiej – możesz liczyć na serwis i łatwiejszy dostęp do części zamiennych w razie awarii.
Jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek produkujących stelaże jest Geberit. Ogromne znaczenie ma wybór takich konstrukcji, które bazują na trwałych i solidnych materiałach, a na takie stawia właśnie ten producent. W każdym przypadku rama, spłuczka oraz komponenty są ukryte w ścianie, dlatego poważniejsze awarie będą wymagały nawet kucia płytek. Postaw na produkty, które cieszą się dużym uznaniem i serie, które są już na rynku od lat.
Zobacz też:
Stelaże podtynkowe – ranking TOP 8 modeli
Montaż stelaża podtynkowego – jakie możliwości?
Stelaż podtynkowy do WC – co to jest?
Jak dobrać przycisk do stelaża Geberit?