Jakie są najlepsze rozwiązania do łazienki na poddaszu?
Projektujesz łazienkę na poddaszu? Obawiasz się, że przez skosy, straci ona na swojej funkcjonalności, a wolne miejsce nie będzie dobrze rozplanowane? Niekoniecznie musi tak być! Wystarczy, że zapoznasz się z kilkoma rozwiązaniami do łazienki na poddaszu, które mogą znacznie ułatwić rozmieszczenie stref i maksymalne wykorzystanie wolnej przestrzeni. Sprawdź nasz poradnik.
Gdzie umieścić wannę i kabinę prysznicową w łazience na poddaszu?
Strefa kąpieli wymaga najwięcej wolnej przestrzeni w łazience, dlatego trzeba ją zaplanować rozsądnie, najlepiej w pierwszej kolejności. Do tego dochodzi jeszcze kwestia doprowadzenia instalacji i doboru odpowiednich produktów. Jak pewnie wiesz, najpopularniejsze rozwiązania na rynku (czyli w standardowych rozmiarach) w praktyce wychodzą najtaniej. Projekty na specjalne zamówienie, nietypowe wymiary kabiny prysznicowej czy węższe i krótsze wanny, mogą być droższe, co wpłynie na ostateczny koszt urządzania łazienki na poddaszu.
Wannę najczęściej umieszcza się pod skosem, co ma wiele zalet. Możesz wybrać każdy jej rodzaj – prostokątny, wolnostojący, zabudowany, a nawet narożny. Łatwo jest dopasować armaturę, nie tylko mocowaną do ściany, ale także do podłogi. Do tego możesz zyskać dodatkowe miejsce na przechowywanie kosmetyków, organizując półkę na ściance kolankowej. Na skosach często są umieszczone okna, co sprzyja przyjemnej kąpieli i dodaje pięknego naturalnego światła w pomieszczeniu.
Wanna tuż przy skosie prezentuje się lekko wizualnie oraz nowocześnie. Z pewnością stanie się centralnym punktem w pomieszczeniu. Możesz wziąć pod uwagę ciekawą obudowę, wykorzystując np. drewno, kamień albo tworzywo sztuczne imitujące estetyczną strukturę dopasowaną do stylu wnętrza. Przy wyższej ściance kolankowej pomyśl o kilku eleganckich stopniach lub podwyższeniu, tworząc odseparowaną strefę kąpieli.
Kabinę prysznicową najlepiej zaplanować przy ścianach, które mają pełną wysokość. Możesz wykorzystać niski brodzik albo rozwiązanie walk in z odpływem liniowym. Dzięki temu Twoja łazienka na poddaszu będzie wyglądać na uporządkowaną, nowoczesną i minimalistyczną.
Strefa z umywalką – koniecznie z lustrem
Szafka umywalkowa lub blat może być częściowo zamontowany pod skosem, jednak dostęp do samej misy nie powinien sprawiać kłopotów. Każdy domownik powinien stanąć wyprostowany i zapewnić sobie swobodę ruchów.
Nad umywalką koniecznie zaplanuj lustro. W łazience na poddaszu doskonale sprawdza się jednolita tafla szkła, którą można dopasować do skosów i dużej powierzchni. Optycznie powiększy to przestrzeń i wykorzysta wolne miejsce na poddaszu. W dodatku w pomieszczeniach, gdzie skosy są mocno widoczne, mają proste i surowe linie, dobrze sprawdzą się też lustra w okrągłej ramie. Dodadzą przytulnego charakteru.
Podwieszana miska WC i stelaż podtynkowy
W łazienkach ze skosami najlepiej zainwestować w stelaż podtynkowy i miskę WC podwieszaną. Prezentuje się to nowocześnie, a do tego pozwala optycznie powiększyć przestrzeń. Producenci znani na rynku projektują specjalne niskie stelaże podtynkowe, które sprawdzają się w wymagających wnętrzach. Warto szukać też takich rozwiązań jak montaż przycisku zarówno od góry, jak i z frontu. Pozwoli to ograniczyć problem uderzania deski sedesowej i przypadkowe uruchomienie spłukiwania, jeśli misa WC jest osadzona wyjątkowo nisko.
Dzięki niskiemu stelażowi podtynkowemu możesz zainstalować toaletę zarówno pod skosem, jak i pod oknem. Pod względem funkcjonalności, niczym nie odbiega ona od tej zamontowanej tradycyjnie. Niewielkie wymiary zestawu podtynkowego oraz niewielka głębokość dodatkowo pozwolą zaoszczędzić przestrzeń i zachować ergonomię w łazience.
Pamiętaj jednak, że komfort domowników jest najważniejszy. Nisko osadzona miska WC dla wysokich osób może być problematyczna. Standardowo powinna się znajdować na wysokości około 45-50 centymetrów od podłogi (przy tradycyjnych ścianach) lub 40 centymetrów (w przypadku ścianki kolankowej o wymiarze minimum 110 centymetrów).
Sprytne przechowywanie w łazience na poddaszu
Skosy na poddaszu często mocno ograniczają przestrzeń, ale można je wykorzystać do stworzenia funkcjonalnych miejsc do przechowywania. Zamontuj niskie szafki, półki lub szuflady, aby maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce. W ten sposób zyskasz dodatkową przestrzeń na ręczniki, kosmetyki i inne akcesoria łazienkowe, jednocześnie zachowując estetyczny wygląd łazienki.
Szafki łazienkowe możesz przedłużyć, nawet jeśli miałyby się kończyć pod skosem. Dzięki temu masz dostęp do większej liczby szuflad. Nie przejmuj się, jeśli umywalka nie będzie zamontowana idealnie na środku blatu. Warto wtedy pobawić się dodatkami, odpowiednio zamocowanym lustrem i oświetleniem. Dzięki temu zyskasz harmonijne i stylowe wnętrze, jednocześnie zyskując długi ciąg szafek do przechowywania.
Tak samo możesz zaplanować blat pod umywalką, a pod nim wykorzystać miejsce np. na pralkę, kosz na pranie czy otwarte półki.
Oświetlenie – kluczowe do stworzenia przyjemnej atmosfery
Dobre oświetlenie jest bardzo ważnym aspektem w łazienkach na poddaszu, gdzie naturalne światło może być ograniczone. Najważniejszym źródłem jest oczywiście okno dachowe, ale nie zawsze taka opcja jest możliwa. Wykorzystaj kombinację oświetlenia ogólnego, punktowego i dekoracyjnego, aby stworzyć jasne i przyjemne wnętrze. Montaż świateł nad lustrem oraz w strategicznych miejscach zapewni odpowiednie doświetlenie wszystkich stref łazienki. Zainwestuj też w taśmy LED, np. wzdłuż wanny albo otwartych półek.
Zobacz też:
Aranżacja łazienki - oto 10 najpopularniejszych błędów
Mała łazienka nowoczesna – jak zaaranżować?
Łazienka z wanną – jak ją zaaranżować?
8 przydatnych wskazówek jak zaaranżować małą łazienkę z wanną