Twój
koszyk
Kontakt

Nowe pompy Grundfos COMFORT – jeszcze bardziej efektywna cyrkulacja ciepłej wody 

Pompy cyrkulacyjne

Producenci urządzeń technicznych, w tym producenci pomp, wprowadzają nowe wyroby najczęściej z jednego lub kilku powodów jednocześnie. Jednym z nich są dyrektywy, czyli ściśle określone wymagania odnośnie do produktów np. co do efektywności energetycznej, zawartości w wyrobach substancji szkodliwych dla człowieka i środowiska czy poziomu emisji spalin. Inną ważną przesłanką do wprowadzenia zmian są innowacje technologiczne. Producenci korzystają z nich chętnie, aby zdobyć przewagę konkurencyjną i oferować odbiorcom coraz lepszy produkt. 

Kolejnym czynnikiem mobilizującym do zmian są informacje zwrotne od użytkowników, eksploatujących dane urządzenie w warunkach rzeczywistych. Te doświadczenia są dla producentów urządzeń szczególnie cenne. 

Przykładem produktu oferowanego od ponad dwudziestu lat, ale ciągle
udoskonalanego, są pompy Grundfos COMFORT do cyrkulacji ciepłej wody. Ostatnie znaczne modyfikacje typoszeregu tych pomp są rezultatem doświadczeń użytkowników oraz odpowiedzią na nowe źródła ciepłej wody w instalacjach budynków mieszkalnych. 
 

Do tej pory w ofercie Grundfos były trzy typy pomp COMFORT:  

  • wersja podstawowa COMFORT PM B/BX do pracy ciągłej lub do pracy z zewnętrznym sterownikiem, 
  • wersja z zegarem cyfrowym COMFORT PM B/BX DT do pracy w wybranych przedziałach czasowych, 
  • wersja z zawansowaną funkcją AUTOADAPT, COMFORT PM B/BX A pracująca wg indywidualnego harmonogramu rozbioru wody w danym budynku. 

Nowy typoszereg pomp COMFORT oferuje teraz aż cztery typy: 

  • wersja podstawowa COMFORT B/BX, przystosowana do różnych źródeł ciepła, 
  • wersja z regulacją temperaturową COMFORT B/BX T, czyli z załączaniem i wyłączaniem pompy wewnętrznym termostatem, 
  • wersja z zegarem cyfrowym i regulacją temperaturową COMFORT B/BX TDT, w której w wybranych przedziałach czasowych pompa może być załączana i wyłączana termostatem, 
  • wersja z zawansowaną funkcją AUTOADAPT, COMFORT B/BX TA, pracująca wg zmodyfikowanego indywidualnego harmonogramu rozbioru wody. 

Na panelu sterującym nowych pomp umieszczony jest kod QR, który umożliwia szybki dostęp do skróconej instrukcji obsługi.  

Cechy wspólne nowych pomp COMFORT 

Pompy wyposażone są w wysokowydajny silnik z magnesami trwałymi, dzięki któremu pobór mocy wynosi od 5 do 7 W, w zależności od punktu pracy. Silnik jest teraz częścią zamienną. 

Korpusy pomp są wykonane z mosiądzu, wirnik silnika ze stali nierdzewnej, wirnik pompy z materiału kompozytowego, dzięki czemu elementy konstrukcyjne mające kontakt z wodą są odpowiednie dla wody pitnej. Wszystkie nowe pompy posiadają atest PZH oraz atesty wymagane w innych krajach, dopuszczające pompy do stosowania w instalacjach wody pitnej. 

Zastosowane materiały elementów wirujących, jak i sposób osadzenia wirnika na trzpieniu kulkowym zapewnia dużą odporność na blokowanie się pompy. W konsekwencji, nie ma ograniczeń odnośnie do twardości wody, a minimalne tarcie wirnika silnika wpływa pozytywnie na sprawność pompy. 

Wszystkie nowe pompy mają zabezpieczenie przed suchobiegiem. W przypadku braku wody w pompie, zmienia się położenie wirnika z magnesami trwałymi, a tym samym magnetyzacja w miejscu jej pomiaru. Jest to sygnał do wyłączenia pompy. Gdy woda w pompie pojawi się, wirnik wraca do pierwotnego położenia i pompa załącza się. 

Każda wersja pompy COMFORT wyposażona jest standardowo w okładziny termoizolacyjne, dzięki czemu straty energii cieplnej są ograniczone. 

Dzięki unikalnej konstrukcji, pompy pracują bardzo cicho. Poziom hałasu nie przekracza 22 dB(A). 

Do każdego wykonania pompy może być dołączony komplet zaworów, odcinający i zwrotny. Z bogatej oferty akcesoriów, warto wymienić złączki zwiększające długość montażową z 80 mm do 130 mm i 150 mm, które są pomocne przy wymianie starych pomp cyrkulacyjnych UP, UPS N na pompę COMFORT. Łatwo jest też wymienić pompę o podobnej konstrukcji innych producentów na pompę COMFORT, gdyż głowica pompy COMFORT pasuje do mosiężnych korpusów pomp innych marek. Jeżeli przestrzeń montażowa jest ograniczona, pompę COMFORT można też zamontować głowicą skierowaną do dołu. 

Cechy i zakres stosowania pomp COMFORT B/BX 

Pompy te przeznaczone są do instalacji wymagających pracy ciągłej lub do instalacji, w których pompa będzie sterowana przez zewnętrzny programator czasowy, sterownik kotła lub pompy ciepła. Dzięki szerokiemu zakresowi temperatury cieczy od 2°C do 95°C, pompa może być wykorzystana w instalacjach, w których źródłem ciepłej wody jest nie tylko podgrzewacz, ale również instalacja solarna, pompa ciepła czy instalacja bez zbiornika. Pompa COMFORT B/BX może pracować w instalacjach z zaworami mieszającymi lub/i zabezpieczającymi. 

Cechy i zakres stosowania pomp COMFORT B/BX T 

Pompy te przeznaczone są przede wszystkim do instalacji w domach, w których mieszkańcy nie mają określonego planu dnia, a oprócz komfortu natychmiastowego dostępu do ciepłej wody, chcą również oszczędzać energię. Te nowe pompy COMFORT pracują w trybie regulacji temperaturowej, tzn. załączają się, gdy temperatura wody wewnątrz pompy spadnie poniżej określonej wartości i wyłączają się, gdy temperatura ta osiągnie wartość określoną w danej instalacji za maksymalną.

Temperatura wyłączania jest ustalana automatycznie na podstawie pomiarów temperatury wody co 12 godzin w okresie 15 minut. Pompy pracujące w trybie regulacji temperaturowej nazywane są potocznie pompami z termostatem, jednak w przypadku tych pomp temperatura załączania i wyłączania pompy ustawiana jest automatycznie i może zmieniać się w zależności od wyników cyklicznych pomiarów temperatury wody.  

Cechy i zakres stosowania pompy COMFORT B/BX TDT 

Pompy z zegarem cyfrowym i jednocześnie trybem regulacji temperaturowej przeznaczone są przede wszystkim do instalacji w domach, w którym mieszkańcy mają stały rytm dobowy. Pompy te mogą pracować tylko w okresach czasu ustawionych na zegarze. Po aktywacji trybu regulacji temperaturowej, pompa może dodatkowo wyłączać się i załączać w zależności od temperatury wody, ale tylko w okresach czasu wyznaczonych zegarem cyfrowym.

Innymi słowy, zegar cyfrowy ma wyższy priorytet niż termostat. Temperatura wyłączania i załączania pompy jest ustalana analogicznie jak w pompie tylko z regulacją temperaturową. Pompa COMFORT B/BX TDT pracująca z aktywną regulacją temperaturową zapewnia znacznie większe oszczędności energii elektrycznej i cieplnej w porównaniu z pompą pracującą ciągle. 

Cechy i zakres stosowania pompy COMFORT B/BX TA 

Pompy te wyposażone są w najbardziej zaawansowany tryb sterowania pompą cyrkulacyjną AUTOADAPT. Do realizacji inteligentnej procedury sterowania pompą, została ona wyposażona w dodatkowy zewnętrzny czujnik temperatury, który mierzy temperaturę wody na zasilaniu oraz dostarcza informacji o chwilach rozbioru wody w instalacji.

Przez pierwsze dwa tygodnie po zamontowaniu pompy, pracuje ona w trybie temperaturowym i rejestruje zdarzenia rozbioru wody. Na tej podstawie sterownik pompy ustala wzorzec rozbioru wody dla danej instalacji. W kolejnych tygodniach pompa załącza się tylko w przewidywanych godzinach rozbioru.

AUTOADAPT rozróżnia dni powszednie, weekendy i okresy bez rozbioru podczas urlopów domowników. W zmodyfikowanej procedurze, po ośmiu godzinach braku rozbioru następuje płukanie instalacji, a raz w tygodniu na 15 minut uruchamiana jest procedura dezynfekcji instalacji.

Te czynności mają na celu głównie usunięcie osadów z instalacji oraz zapobieganie namnażaniu się bakterii legionelli. 
Oprócz trybu AUTOADAPT, pompa może pracować w trybie regulacji temperaturowej.

Dzięki dwóm czujnikom temperatury, pompa rozpoznaje okresy braku rozbioru, np. podczas urlopów, i pracując w trybie temperaturowym, pompa nie załącza się pomimo spadku temperatury wody. Ten tryb pracy nosi nazwę TEMPERATURE+. 


Pompy z trybem AUTOADAPT przeznaczone są przede wszystkim do instalacji domowych, w których harmonogram rozbioru wykazuje dużą zmienność w poszczególnych dniach tygodnia. Ten tryb zapewnia też największe oszczędności zarówno energii elektrycznej jak i cieplnej. 

Zalecenia odnośnie przepływu ciepłej wody w instalacjach 

W domowych instalacjach cyrkulacji ciepłej wody stosuje się najczęściej rury z tworzywa PEX bądź z miedzi o średnicach 15 mm / ½″ i 20 mm / ¾″. Producenci rur zalecają dla nich maksymalne prędkości przepływu cieczy, aby ograniczyć szumy w instalacji oraz zmniejszyć ryzyko powstawania ubytków na skutek zbyt dużych prędkości przepływu wody zawierającej m.in. sole oraz pęcherzyki powietrza. 


Zakres wydajności pomp COMFORT do 0,5 m3/godz gwarantuje, że dla rur stosowanych w tych instalacjach zalecana maksymalna prędkość przepływu wody nie będzie przekroczona. 

Związki wapnia osadzające się w pompie mogą zakłócić jej pracę, np. zablokować wirnik. Zastosowane wysokiej jakości materiały jak i prosty sposób odkręcenia głowicy sprawiają, że czyszczenie pompy jest łatwą czynnością. Należy je wykonywać zgodnie z zaleceniami zawartymi w instrukcji obsługi i eksploatacji producenta. 

Nowe pompy Grundfos COMFORT pozwalają dobrać najbardziej odpowiednią pompę do konkretnej instalacji z uwzględnieniem profilu rozbioru wody określonego zwyczajami mieszkańców. Przy wyborze pompy warto wziąć pod uwagę nie tylko oszczędności energii cieplnej i elektrycznej, ale przede wszystkim oszczędności wody, której cena ciągle rośnie.  Bez względu na dokonany wybór, instalacja ciepłej wody z pompą Grundfos zapewni komfort dostępu do niej bez oczekiwania. 

Stałoobrotowa regulacja pompy obiegowej

Regulacja stałoobrotowa jest dobrym rozwiązaniem dla instalacji, które nie posiadają elementów regulacyjnych, a jednocześnie wymagają stałego przepływu. W takim przypadku ustawia się optymalną dla konkretnej instalacji charakterystykę stałoobrotową.

Należy tutaj podkreślić, że prędkość obrotowa musi być ustawiona bardzo precyzyjne, tylko wtedy pompa zachowuje się jak pompa jednobiegunowa. Dzięki czemu możesz uniknąć niewłaściwej pracy w sytuacji, gdy pompa w Twojej instalacji jest źle dobrana, na przykład jest za duża.

Stałotemperaturowa regulacja pompy obiegowej

Regulacja stałoobrotowa polega na zachowaniu stałej temperatury na zasilaniu. Oznacza to, że pompa reguluje wielkość przepływu, dzięki czemu jest on dostosowany do bieżącego zapotrzebowania energii. Monitorowanie temperatury wody uzależnione jest od miejsca umieszczenia pompy. Jeśli jest to przewód powrotny, to pompa utrzymuje stałą temperaturę, dzięki wbudowanemu przetwornikowi.

W przypadku przewodu zasilającego niezbędnie jest montaż dodatkowego przetwornika, który podłącza się do modułu sterującego. W porównaniu do sterowania ciśnieniowego regulacja temperatury wymaga dłuższego czasu reakcji, jednak jest ona z powodzeniem wykorzystywana do zapewnienia właściwej cyrkulacji ciepłej wody użytkowej.

1. Odpływ liniowy GEBERIT CLEANLINE

Pierwsze miejsce w rankingu zajmuje odpływ liniowy Geberit CleanLine. To produkt o dualnej konstrukcji - rama wykonana jest z elektropolerowanej stali nierdzewnej, a pokrywa z szczotkowanej stali nierdzewnej, co nadaje jej estetyczny i elegancki wygląd. Dostępny jest w dwóch długościach do wyboru z możliwością docięcia na wymiar do 30 cm, co pozwala na pełne dopasowanie strefy mycia do warunków architektonicznych.

Odpływ marki Geberit - CleanLine to kompletne rozwiązanie do montażu przy niewielkiej wysokości warstw podłogi, z przepustowością wynoszącą 0,8 l/s i wysokością zasyfonowania 50 m. Korpus montuje się z rusztem odpływu liniowego, który doskonale sprawdza się do odprowadzania wody z natrysków o płaskim dnie.

2. Odpływ liniowy TECELINUS

Na drugim miejscu w rankingu znajduje się odpływ liniowy TECELinus. To kompletne odwodnienie prysznicowe z rusztem odwracalnym, dostępne w chromowanym kolorze. Zestaw zawiera rynnę, ruszt ozdobny "2 w 1", stopki, syfon odpływowy 0,7 l/s i kołnierz uszczelniający.

TECELinus to prawdziwa gratka dla estetów - jest prawie niewidoczny, a jego ruszt można wyłożyć płytkami lub odwrócić, tworząc gładki, higieniczny i bezpieczny stalowy ruszt. Wydajny syfon o przepustowości 42 litrów na minutę poradzi sobie nawet z największymi deszczownicami.

3. Odpływ liniowy TECEDRAINLINE

TECEdrainline to odpływ liniowy, który plasuje się na trzecim miejscu w naszym rankingu. Jego unikalnym atutem jest specjalnie opracowany system uszczelnień, który gwarantuje bezpieczny i szybki montaż. Dodatkowo model marki TECE, jest dostępny w wielu wariantach wykończenia - stali nierdzewnej, szkła czy wersji „plate”, którą można wypełnić płytkami ceramicznymi lub kamieniem.

4. Odpływ liniowy VIEGA ADVANTIX VARIO

Na czwartym miejscu naszego rankingu umieściliśmy odpływ liniowy Viega Advantix Vario. Odpływ ten charakteryzuje się możliwością montażu na trzy sposoby (liniowy, w układzie narożnym lub w kształcie litery U), co pozwala na pełną adaptację strefy kąpieli do warunków architektonicznych. Ruszty odpływu są dostępne w czterech kolorach, a sama rynna jest regulowana długością od 300 mm do 2800 mm.

5. Odpływ liniowy VIEGA ADVANTIX CLEVIVA

Na piątym miejscu naszego rankingu znajduje się odpływ liniowy Viega Advantix Cleviva. Ten odpływ liniowy to doskonałe rozwiązanie dla osób szukających produktów, które doskonale sprawdzą się w adaptacji każdej przestrzeni prysznica. 

Odpływy liniowe marki Viega Advantix Cleviva oferują pełne możliwości dostosowania do różnorodnych warunków. Produkt ten jest dostępny w profilach o różnych wymiarach: 800, 1000 i 1200 mm, a odpływ można skrócić do 300 mm lub wydłużyć, łącząc ze sobą kilka kompletów. Dostępne są różne warianty wykończenia, w tym stal nierdzewna szczotkowana, złoty szczotkowany, szampański szczotkowany, złota miedź szczotkowana oraz czarny szczotkowany. Warto podkreślić, że ruszt odpływu jest łatwy do utrzymania w czystości, wystarczy go wyciągnąć jednym ruchem dłoni.

Podsumowując, wybór odpływu liniowego zależy od wielu czynników, w tym od indywidualnych preferencji estetycznych, potrzeb funkcjonalnych, a także warunków architektonicznych. Wszystkie wymienione modele oferują unikalne cechy, które zapewniają im miejsce na liście najbardziej pożądanych odpływów liniowych na rynku w 2023 roku.

Zobacz polecane produkty

Masz pytanie? Napisz do nas!

Chętnie rozwiejemy wszelkie twoje wątpliwości!

* pole wymagane