Kontakt

Sucha strefa w łazience – bez urządzeń elektrycznych

sucha strefa w lazience 31.10

Dobrze rozplanowana przestrzeń w łazience potrafi nie tylko zapewnić funkcjonalność łazienki i uniknąć błędów takich jak np. uderzanie szklanymi drzwiami kabiny o urządzenie sanitarne. To też komfort dla domowników, którzy mogą tu poczuć się jak w prawdziwym SPA. Czym są sucha i mokra strefa w łazience? Jak je wyodrębnić? Sprawdź! 

Sucha i mokra strefa w łazience – co to takiego? 

Najłatwiej zrozumieć różnice między strefą mokrą a suchą tłumacząc, czym wyróżnia się ta pierwsza. Jak sama nazwa wskazuje, znajdują się tam najczęściej wanna oraz kabina prysznicowa.

To miejsce ma być oazą relaksu, spokoju i poczucia intymności. Jednak przestrzeń nie powinna wyłącznie obejmować elementów wyposażenia. Chodzi też o takie zaprojektowanie łazienki, aby wygodnie wyjść spod prysznica czy zabezpieczyć podłogę przed zachlapaniem.

Właśnie dlatego tak istotny jest wybór płytek i innych materiałów wykończeniowych odpornych na wodę. Wszystko po to, aby zapewnić domownikom komfort, a w samej łazience nie zaburzyć estetyki.  

Choć strefa sucha sugeruje, że nie ma w niej kontaktu z wodą, może być to dość mylące. Tak naprawdę są to umywalka, meble łazienkowe, miska WC i bidet. Najczęściej strefa sucha stanowi centralne miejsce w łazience, uzupełniona jest o lustro dopasowane do wybranego stylu wnętrza czy też blat z ustawionymi praktycznymi dodatkami. Warto zadbać tu o ergonomię, funkcjonalność i estetykę.

Oprócz głównego światła przydadzą się też lampy punktowe lub listwy LED, aby precyzyjniej wykonać makijaż czy zadbać o pielęgnację twarzy. Miska WC i bidet najczęściej znajdują się tuż przy strefie mokrej. 

Znając układ pomieszczenia i rozplanowanie głównych stref, łatwiej będzie zaprojektować gniazdka elektryczne czy też grzejniki dekoracyjne. 

Jak zaprojektować strefy w małej łazience? 

Nie da się ukryć, że łazienki w niewielkich metrażowo mieszkaniach nie dają wielkiego pola do popisu. Zaprojektowanie w nich zarówno suchej, jak i mokrej strefy może być trudne.

Urządzenia sanitarne są blisko siebie, wanna często pełni funkcję prysznica, a miejsce do przechowywania znajduje się tuż pod umywalką. Zachowanie widocznych granic jest niemal niemożliwe, dlatego najlepiej zaplanować je w większych pomieszczeniach.

Im bardziej ustawna przestrzeń, tym lepiej będzie zapanować nad meblami oraz elementami wyposażenia łazienki.  

Czy to oznacza, że każda mała łazienka będzie wyglądać podobnie? Niekoniecznie. Wprowadzenie różnych rodzajów oświetlenia, kolorów czy struktur może znacznie ułatwić zadanie projektowania wnętrza. Jednocześnie rozplanowanie strefy mokrej może być świetnym punktem wyjścia do wyróżnienia łazienki.

Kabina prysznicowa oraz wanna to miejsce, przy którym możesz zamocować płytki ceramiczne w innym odcieniu, kafle w formie jodełki czy też dekoracyjną mozaikę. Ich wygląd zależy oczywiście od wybranego stylu i indywidualnych upodobań.  

Sucha strefa w średniej i dużej łazience – pomysły na aranżację 

Przechowywanie to jedna z funkcji strefy suchej w łazience. Najlepiej pomyśleć o tym już na etapie projektowania wnętrza, traktując ten aspekt tak samo poważnie jak komfortowe korzystanie z toalety czy wychodzenie z wanny. Im większe pomieszczenie, tym szersze możliwości. Warto pomyśleć o regałach, półkach, a także zabudowie pod sam sufit. Popularnym rozwiązaniem są oczywiście szafki pod umywalką. Niektóre meble i dodatki mogą jednocześnie pełnić funkcję dekoracyjną tak jak np. drewniane drabinki czy kosze.  

Relaks to synonim strefy suchej. Tutaj warto zadbać o przyjemne rozproszone oświetlenie, szybki dostęp do kosmetyków i akcesoriów, a także dekoracje. W strefie suchej domownicy mogą pielęgnować swoje ciało, wykonywać makijaż czy robić drobne domowe zabiegi SPA. Właśnie dlatego, jeśli miejsce na to pozwala, pomyśl o fotelu, pufie, leżance, a nawet kabinie sauny. Przyda się też toaletka, w której bezpiecznie przechowasz kosmetyki.  

A jak wyznaczyć strefę mokrą? 

Strefę mokrą w przestrzennych łazienkach często nazywa się pokojami kąpielowymi. To przestrzeń, która jest wyraźnie oddzielona od pozostałych urządzeń sanitarnych, mebli czy umywalek. Ma być kwintesencją prywatności i jednocześnie pełnić funkcję dekoracyjną. Jednym z popularnych pomysłów jest ustawienie wanny wolnostojącej albo zaprojektowanie kabiny walk in. W pierwszym przypadku dodatkowej elegancji dodadzą specjalne parawany.  

Często między strefami montuje się ścianki działowe, które mogą być uzupełnione o ozdobne profile (np. czarne, pasujące do armatury). Występują na rynku w formie pełnej lub półścianki. Minimalizmu i nowoczesności wprowadzą przezroczyste szyby, które jednocześnie dają efekt przestronnego wnętrza. Pamiętaj o tym, aby zapewnić domownikom dostęp do światła oraz zadbać o wentylację.  

Tuż przy mokrej strefie warto zadbać o prywatność i najwyższy poziom higieny, czyli odpowiedni wybór miski WC oraz bidetu. W nowoczesnych łazienkach przydadzą się toalety myjące, czyli urządzenia wielofunkcyjne. Pamiętaj o odpowiedniej wysokości misy i jej wyglądzie. Design powinien być dopasowany do umywalki czy brodzika.

Zobacz też:

Aranżacja łazienki - oto 10 najpopularniejszych błędów
Mała łazienka nowoczesna – jak zaaranżować?
Łazienka z wanną – jak ją zaaranżować?
Aranżacja toalety – jak zadbać o funkcjonalność w małym pomieszczeniu