Zestawy przyłączeniowe do grzejnika – jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?
Ogrzewanie w łazience pełni ogromnie ważną funkcję. Ma wpływ nie tylko na komfort domowników, ale także jest odpowiedzialne za poziom wilgotności w pomieszczeniu. A ten oddziałuje na jakość powietrza i ryzyko pojawienia się pleśni czy grzyba. Zobacz, jakie są zestawy przyłączeniowe do grzejnika i na co zwrócić uwagę podczas wyboru.
CZYM SĄ ZESTAWY PRZYŁĄCZENIOWE DO GRZEJNIKA?
Grzejniki łazienkowe podłącza się do centralnego ogrzewania, do którego prowadzą rury. Za prawidłowy ciąg instalacji odpowiada kilka rodzajów podłączeń - dolne, boczne i krzyżowe. Są one dostosowane do lokalizacji kaloryfera. Najbardziej popularne jest podłączenie dolne. Można do niego dopasować zawory termostatyczne, regulacyjne lub odcinające. Wszystkie przyłącza znajdują się w dolnej części. Z kolei w podłączeniu krzyżowym, zawór zasilający jest najczęściej na górze, a powrotny na dole. Z uwagi na to, że są one rozstawione po przeciwległych stronach, nazywa się ten rodzaj podłączenia - krzyżowym.
Zestawy przyłączeniowe muszą odpowiadać na potrzeby istniejącej instalacji centralnego ogrzewania, dlatego trzeba zwrócić uwagę na ich rozstaw. To właśnie dwa zawory są odpowiedzialne za pobór gorącej wody ze źródła ciepła, a także powrót schłodzonej cieczy.
NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PODCZAS WYBORU ZESTAWÓW PRZYŁĄCZENIOWYCH DO GRZEJNIKA?
Choć zestawy przyłączeniowe są często wykonane z wysokiej jakości materiałów, które nie ulegają tak łatwo awarii, czasem zdarza się przeciekanie. Raczej nie ma możliwości wymiany samej uszczelki, dlatego trzeba zdecydować się na mocowanie zaworu grzejnikowego. Nie jest to tak skomplikowane jak montaż nowego kaloryfera, co zresztą nie zawsze jest możliwe od ręki. Właściciele mieszkań w blokach czy wieżowcach muszą w tym celu przedyskutować tę decyzję ze wspólnotą czy spółdzielnią. Chodzi o spuszczenie wody z pionu, nawet jeśli dzieje się to poza sezonem grzewczym. Instalacja musi być opróżniona, aby nie stanowiła zagrożenia dla innych mieszkańców.
Aby maksymalnie zadbać o komfort cieplny dla domowników, warto wybrać zawór termostatyczny z głowicą. Montuje się go do rury zasilającej. Pomaga w regulacji temperatury w pomieszczeniu. Dzięki temu możesz zwiększać moc grzania, zmniejszać lub całkowicie z niej zrezygnować. Wszystko zależy od położenia danego pomieszczenia względem budynku, a także odpowiedniej wentylacji. Na bieżąco kontroluj wilgotność oraz temperaturę w łazience, aby nie doprowadzić do problematycznych zielonych nalotów na ścianie czy też podłodze. Podczas wyboru odpowiednich komponentów sprawdź także, jaki jest sposób połączenia zaworu z głowicą – zatrzaskowy czy zakręcany.
Zawory do grzejników trzeba oczywiście dostosować do rodzaju zasilania bocznego czy też od dołu. Gwint musi pasować do wewnętrznej głowicy. Dobrze jest też wziąć pod uwagę moc danego grzejnika. Zawory z niskim przepływem sprawdzą się do małych kaloryferów, a z wysokim – do większych i bardziej wydajnych.
Oprócz danych technicznych, warto zwrócić uwagę na materiały wykonania. Powinny być one odporne na zmienne warunki, a także przepływającą wodę. Materiał będzie miał też bezpośredni wpływ na szczelność całej konstrukcji. Wybór odpowiedniego produktu to zatem inwestycja na wiele długich lat intensywnego użytkowania grzejnika.
CO JESZCZE WARTO WIEDZIEĆ O ZESTAWACH PRZYŁĄCZENIOWYCH?
W teorii zawór pełni wyłącznie rolę praktyczną. Odkąd jednak na rynku pojawiają się grzejniki, które są nie tylko źródłem ciepła, ale także zdobią pomieszczenia, zwraca się uwagę również na wygląd zestawów przyłączeniowych. Jednym z kompletnych produktów jest propozycja od Skalar. Zestaw łazienkowy osiowy-prawy jest estetyczny wizualnie i pasuje do większości kaloryferów. Matowe wykończenie tylko podkreśla atrakcyjne wykonanie. Warto dopasować zawory kolorystycznie, aby stanowiły spójny wygląd.
Producenci wypuszczają na rynek także zestawy przyłączeniowe dedykowane konkretnemu modelowi grzejnika. Przykładowo, zawór jest wykonany z metalu tak samo jak panele grzejące.
Zobacz też:
Grzejniki pokojowe – jakie wybrać?
Jakie wybrać grzejniki do domu?
Jak odpowietrzyć grzejnik prawidłowo?
Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?
Redaktor
Redaktorka treści eksperckich w branży home&decor, a z wykształcenia dziennikarka. Uwielbia spędzać czas w swoim domu, gdzie z kubkiem kawy w dłoni pracuje i realizuje swoją pasję do gotowania. Inspiracje czerpie z europejskich miast tętniących życiem. W sieci znana jako autorka bloga Rozdomowiona. Z wykształcenia dziennikarka, redaktorka i specjalistka od treści eksperckich w branży home&decor. Prywatnie dom to jej przytulna oaza bezpieczeństwa i jednocześnie przestrzeń do pracy. Miłośniczka podróżowania po europejskich miastach w poszukiwaniu inspiracji wnętrzarskich i nie tylko. Wolne wieczory spędza na grach planszowych, gotowaniu i oglądaniu seriali.