Jak odpowietrzyć grzejnik prawidłowo?
Grzejniki
Rozpoczęcie sezonu grzewczego powinno wiązać się ze szczególnym zwróceniem uwagi na sprawność całej instalacji. Warto zacząć od wyczyszczenia kaloryfera, aby kurz i brud nie przedostały się wraz z ciepłym powietrzem do pomieszczeń. Ale to jeszcze nie wszystko! Dowiedz się, jak odpowietrzyć grzejnik i kiedy warto to zrobić.
Dlaczego trzeba odpowietrzać grzejnik?
Kiedy otwiera się sezon grzewczy, instalacja zostaje napełniana wodą, najpewniej z wodociągów. W niej mogą jednak znajdować się pęcherzyki powietrza, które docierają do poszczególnych grzejników. Często bywa tak, że dzieje się to wyłącznie w górnej części obiegu. Powietrze może powstawać też w wyniku drobnych nieszczelności pomp czy zaworów albo dochodzić przez ścianki rur wykonanych z tworzyw sztucznych. Niestety, w pewnych sytuacjach jest to nieuniknione zjawisko.
Jako świadomy użytkownik ogrzewania, powinieneś wiedzieć, jak odpowietrzyć kaloryfer w sezonie grzewczym. To bardzo istotne, ponieważ powietrze znajdujące się za widocznymi dla nas panelami czy popularnymi żebrami, jest bardzo niebezpieczne. Przede wszystkim sprzyja powstawaniu rdzy. Kiedy ta zacznie wnikać do większej części kaloryferów, może spowodować poważne uszkodzenia mechaniczne.
To oczywiście wpływa na ograniczenia w ogrzewaniu pomieszczeń, co przekłada się na brak komfortu cieplnego dla domowników. Konieczna może być nawet wymiana kaloryfera na nowy. Ponadto powietrze w instalacji przekłada się na nieprzyjemny hałas i generuje wyższe koszty ogrzewania.
Pewnie zastanawiasz się, kiedy trzeba odpowietrzyć grzejnik. Najłatwiej jest to zweryfikować, sprawdzając wydajność ogrzewania. Jeśli ciepło nie rozchodzi się równomiernie albo kaloryfery są zimne, to pierwszy znak, że warto dowiedzieć się, jak odpowietrzyć grzejnik w bloku, wieżowcu czy też domu jednorodzinnym. Charakterystyczny jest też dźwięk wydobywany podczas włączania ogrzewania. Może to być bulgotanie lub szumienie.
Pamiętaj o tym, aby działać szybko i nie zastanawiać się, czy jest to odpowiedni moment. Im prędzej pozbędziesz się powietrza, tym sprawniej będzie pracować cała instalacja.
Co musisz wiedzieć o odpowietrzaniu grzejników?
Tak naprawdę odpowietrzanie grzejników jest bardzo podobne w każdej konstrukcji. Pewnie przyda Ci się śrubokręt lub specjalny klucz. Może być też pomocny wkrętak płaski, w zależności od tego, jaki rodzaj zaworu jest zamontowany w Twoim kaloryferze.
Warto odkręcać element instalacji bardzo powoli i delikatnie, aby woda nie zaczęła rozpryskiwać się na boki. Jest ona zazwyczaj brudna, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość i nie wykonywać gwałtownych ruchów. Podczas odpowietrzania usłyszysz syk, który oznacza, że powietrze zaczyna się ulatniać z kaloryferów. Kiedy z kolei zauważysz kapiącą wodę to znak, że więcej pęcherzyków powietrza nie ma.
Jak odpowietrzyć grzejnik?
Najpierw warto zweryfikować, jaki rodzaj zaworu odpowietrzającego znajduje się przy grzejniku. Niektóre warianty wystarczy przekręcić za pomocą pewnego ruchu dłoni, a do innych będzie potrzebny specjalny kluczyk lub śrubokręt.
Przygotuj sobie też naczynie, do którego spłynie woda. Pamiętaj, aby kaloryfer był zupełnie zimny, a ogrzewanie wyłączone. Na rynku są też grzejniki, które mają automatyczne odpowietrzniki. Nie potrzebują one większych działań ze strony domowników.
Oto jak odpowietrzyć kaloryfer w kilku krokach:
- Podłóż pod grzejnik naczynie, do którego będzie spływać woda.
- Upewnij się, że ogrzewanie jest wyłączone. Zakręć termostat lub zawór zasilający.
- Zacznij odkręcać zawór odpowietrzający za pomocą śrubokręta lub specjalnego klucza. Rób to powoli. Usłyszysz charakterystyczne syczenie, a następnie zacznie wyciekać woda.
- Dokręć zawór odpowietrzający.
- Teraz możesz włączyć ogrzewanie.
Cały proces trwa kilka lub kilkanaście minut.
Jak odpowietrzyć grzejnik bez odpowietrznika?
Jeśli kaloryfer nie ma automatycznego odpowietrzacza, trzeba nieco inaczej zaplanować pracę. Oto kilka kroków, jak odpowietrzyć grzejnik żeliwny bez odpowietrznika:
- Połóż naczynie pod kaloryfer.
- Upewnij się, że ogrzewanie jest wyłączone, a zawór termostatyczny zamknięty.
- Zacznij delikatnie odkręcać śrubunek. Rób to powoli, aby nie powstało zbyt duże ciśnienie, a woda nie rozpryskiwała się na boki.
- Usłyszysz charakterystyczne syczenie, wtedy przestań odkręcać śrubunek dalej.
- Poczekaj aż z grzejnika zacznie się wydobywać woda.
- Dokręć śrubunek.
- Teraz możesz włączyć ogrzewanie z pomocą termostatu.
Ile miejsca zajmuje toaleta podwieszana?
Masz małą toaletę i nie masz pewności, czy miska WC podwieszana to dobry wybór? Wiele zależy od tego, na jaki model muszli się zdecydujesz. Sam stelaż do sedesu wiszącego oraz jego zabudowa zajmuje około 20-25 centymetrów.
Tego wymiaru nie sposób radykalnie zniwelować. Miski WC wiszące mogą mieć natomiast zróżnicowane wymiary. Zazwyczaj kluczową kwestią jest długość sedesu – standardowe miski WC wiszące mają około 50 centymetrów długości, co w połączeniu z gabarytami zabudowanego stelażu daje około 70-75 centymetrów. Jeśli jednak łazienka jest naprawdę mała, warto rozejrzeć się za sedesem wiszącym o kompaktowych wymiarach – na przykład o długości 40 centymetrów.
Miska WC wisząca – do jakiej wagi?
Zastanawiasz się nad tym, jaka jest wytrzymałość miski WC? Całkiem spora! Większość stelaży podtynkowych, na których montuje się wiszące muszle WC wytrzymuje obciążenie statyczne do 400 kilogramów. Oczywiście należy wziąć pod uwagę, że co nieco waży również sama muszla, a siadanie na niej z impetem powoduje spore obciążenia punktowe.
Mimo wszystko osoby o wadze przekraczającej 100 kilogramów nie muszą się martwić wytrzymałością toalety wiszącej. Jeśli tylko została zamontowana prawidłowo i zgodnie z zaleceniami producenta, zapewni wystarczającą trwałość. Wszelkie wątpliwości powinny rozwiać także zalecenia producentów stelaża oraz miski WC – zazwyczaj w specyfikacji produktów lub w instrukcji znajdują się szczegółowe informacje na temat maksymalnej wagi użytkowników.
Jak odpowietrzyć grzejnik łazienkowy?
Podobnie jak w poprzednich przypadkach, musisz się przygotować do odpowietrzenia grzejnika łazienkowego. Przyda się naczynie, do którego spłynie woda, a także specjalny klucz do zaworów (lub śrubokęt). Należy wyłączyć ogrzewanie, aby temperatura wody spadła. Połóż szmatkę na samej górze grzejnika, jeśli zawór odpowietrzający znajduje się w górnej części (tu miska czy wiadro nie będzie konieczne).
Warto to zrobić, bo często znajduje się on w trudno dostępnym miejscu i łatwo można zalać ścianę. Zacznij odkręcać delikatnie zawór. Kiedy usłyszysz charakterystyczne syczenie, poczekaj aż całe powietrze ulotni się z kaloryfera. Zobaczysz kapiącą wodę i wtedy należy zakręcić zawór. Teraz możesz włączyć ogrzewanie za pomocą termostatu.
therm-x2® Line-Vplus
Uniwersalny grzejnik zaworowy
Grzejnik therm-x2 Line-Vplus dowodzi, że oszczędzanie energii może przybrać piękną formę. Grzejniki płytowe Kermi therm-x2 Vplus można podłączyć na niemal wszystkie sposoby. Optymalny poziom swobody projektowania, szybki i pewny montaż.
- Swoboda aranżacji pomieszczenia dzięki licznym możliwościom podłączenia
- Prosta wymiana podczas modernizacji
- Bezpieczny, prosty montaż dzięki znanym rozmiarom grzejników i wymiarom przyłączy
- Typ oraz wymiary grzejnika można dowolnie ustalać nawet po zainstalowaniu rur.
- Oszczędność czasu: wszystkie przyłącza są fabrycznie szczelnie zamknięte
- Łatwa i szybka zmiana sposobu podłączenia w miejscu montażu
- Wysoka efektywność energetyczna dzięki innowacyjnej technologii therm-x2
- Zintegrowana wkładka zaworowa ze wstępnie nastawionymi wartościami kv.
Jeden grzejnik – wiele możliwości: grzejnik therm-x2 Vplus można podłączyć na niemal wszystkie sposoby. Dostępny w wersji standardowej z zaworem po prawej stronie oraz – bez dopłaty – także w wersji z zaworem po lewej stronie.
Szerokość: | Głębokość: | Wysokość: | Moc: | |
GP-KER-LP22-060700 | 705 mm | 102 mm | 605 mm | 867 W |
GP-KER-LP22-060700 | 705 mm | 102 mm | 605 mm | 867 W |
GP-KER-LP22-060700 | 705 mm | 102 mm | 605 mm | 867 W |
GP-KER-LP22-060700 | 705 mm | 102 mm | 605 mm | 867 W |
- Wszystkie wymiary: krótkie lub długie, niskie lub wysokie, płaskie lub głębokie
- Wszystkie typy: typ 10, 11, 12, 20, 21, 22, 30, 33
- Wszystkie rodzaje frontów: Profil, Plan, Line
- Wszystkie warianty przyłączeniowe: wersja kompaktowa, wersja zaworowa, podłączenie środkowe
- Wytrzymała ochrona za sprawą cynkowania ogniowego lub powłoki antykorozyjnej
- Wykończenie higieniczne: czyste rozwiązanie spełniające specjalne wymagania
- Rozwiązania modernizacyjne: szybsza i czystsza wymiana grzejnika dzięki wymiarom przyłączeniowym zgodnym z DIN
- Różnorodne akcesoria
4. Odpływ liniowy VIEGA ADVANTIX VARIO
Na czwartym miejscu naszego rankingu umieściliśmy odpływ liniowy Viega Advantix Vario. Odpływ ten charakteryzuje się możliwością montażu na trzy sposoby (liniowy, w układzie narożnym lub w kształcie litery U), co pozwala na pełną adaptację strefy kąpieli do warunków architektonicznych. Ruszty odpływu są dostępne w czterech kolorach, a sama rynna jest regulowana długością od 300 mm do 2800 mm.
5. Odpływ liniowy VIEGA ADVANTIX CLEVIVA
Na piątym miejscu naszego rankingu znajduje się odpływ liniowy Viega Advantix Cleviva. Ten odpływ liniowy to doskonałe rozwiązanie dla osób szukających produktów, które doskonale sprawdzą się w adaptacji każdej przestrzeni prysznica.
Odpływy liniowe marki Viega Advantix Cleviva oferują pełne możliwości dostosowania do różnorodnych warunków. Produkt ten jest dostępny w profilach o różnych wymiarach: 800, 1000 i 1200 mm, a odpływ można skrócić do 300 mm lub wydłużyć, łącząc ze sobą kilka kompletów. Dostępne są różne warianty wykończenia, w tym stal nierdzewna szczotkowana, złoty szczotkowany, szampański szczotkowany, złota miedź szczotkowana oraz czarny szczotkowany. Warto podkreślić, że ruszt odpływu jest łatwy do utrzymania w czystości, wystarczy go wyciągnąć jednym ruchem dłoni.
Podsumowując, wybór odpływu liniowego zależy od wielu czynników, w tym od indywidualnych preferencji estetycznych, potrzeb funkcjonalnych, a także warunków architektonicznych. Wszystkie wymienione modele oferują unikalne cechy, które zapewniają im miejsce na liście najbardziej pożądanych odpływów liniowych na rynku w 2023 roku.
Zobacz produkty w powiązanych kategoriach
Zobacz polecane produkty
Redaktor
Redaktor na Sanpolprofi.pl oraz Sanpol.pl. Mężczyzna piszący, który żadnego tematu się nie boi. Pompy ciepła? Żaden problem. Aranżacja małej łazienki? Proszę bardzo. Wybór kotła kondensacyjnego dwufunkcyjnego? Artykuł już się pisze!
Z wykształcenia politolog i dziennikarz, z zawodu specjalista ds. contentu i SEO, a prywatnie specjalista ds. sportu różnej maści. Biegacz i kopacz, dorywczo siatkarz i tenisista stołowy. No i miłośnik muzyki. Najlepiej tej na żywo, ale - aktualnie przy dwójce dzieci - nie pogardzi także dobrym brzmieniem domowych głośników.