Kontakt

Jakie grzejniki najlepiej oddają ciepło – wybór grzejników

grzejniki cieplo lazienkowe strefa wiedzy

Czeka Cię wybór nowego grzejnika do domu jednorodzinnego? A może myślisz o wymianie na nowy? Zobacz, jakie grzejniki najlepiej oddają ciepło i na co zwrócić uwagę podczas zakupu.

JAKI GRZEJNIK WYBRAĆ, ABY ZAPEWNIĆ KOMFORT CIEPLNY DOMOWNIKÓW?

Zanim przejdziemy do konkretnych parametrów, które powinny mieć wpływ na to, jaki grzejnik najlepszy jest do Twojego rodzaju pomieszczeń, wyjaśnijmy dwa pojęcia. Są nimi konwekcja i promieniowanie, czyli sposób oddawania ciepła przez grzejniki.

Pierwsze zjawisko polega na emitowaniu ogrzanego powietrza do pomieszczenia. Wpada ono w ruch i rozchodzi się po całej przestrzeni, zapewniając skuteczny komfort termiczny. Drugie zjawisko, promieniowanie, jest z kolei związane z ciepłem przekazywaniem przez sam kaloryfer.

Kiedy dotkniesz jego powierzchnię, wyczuwasz ciepło, które jest oddawane do pomieszczenia. Większość kaloryferów na rynku obsługuje obydwa rodzaje przekazywania energii, jednak efektywność może się różnić. Warto na to zwrócić uwagę, kiedy będziesz wybierać najleppszy grzejnik dla swojego pomieszczenia.

W praktyce grzejniki żeberkowe przekazują większość ciepła przez konwekcję, niewiele jednak przez promieniowanie. W przypadku nowoczesnych grzejników panelowych, proporcje te nieco ulegają zmianie.

Oznacza to, że działają głównie przez konwekcję, ale jest ona na nieco niższym poziomie niż w przypadku grzejników żeberkowych. To dlatego, że mają niską pojemność wodną, szybko się nagrzewają i działają bardzo sprawnie.

Nie ma jednej złotej zasady, jaki grzejnik wybrać, aby działał on najbardziej wydajnie. Trzeba na pewno wziąć pod uwagę następujące aspekty:

  • moc grzejnika,
  • pojemność wodną,
  • wydajność energetyczną,
  • jakość wykonania,
  • materiał wykonania (i rodzaje zastosowanych powłok przez producenta),
  • rodzaj pomieszczenia i kotła grzewczego,
  • sposób podłączenia,
  • dopasowanie grzejnika do rodzaju instalacji,
  • umiejscowienie grzejnika.

Ponadto grzejniki powinny mieć stabilną konstrukcję, estetyczne wykończenie oraz mieć możliwość regulacji, dzięki czemu znacznie łatwiej jest ustawić pożądaną temperaturę w pomieszczeniu.

JAK DOBRAĆ MOC GRZEJNIKA? NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Jeśli chcesz wiedzieć, jak dobrać moc grzejnika do pomieszczenia, na pewno trzeba wziąć pod uwagę jego wielkość i wysokość. Przyjmuje się, że jest to minimum 100 W na jeden metr kwadratowy przy założeniu, że przestrzeń ma 2,5 metra od podłogi do sufitu i termoizolacja jest ograniczona.

W przypadku braku jakiegokolwiek docieplenia, wartość ta rośnie nawet do 140 W. W budynkach ocieplanych zapotrzebowanie jest nieco niższe, wynosi 40-60 W na jeden metr kwadratowy.

Nie ma sensu inwestować w grzejniki o najwyższej możliwej mocy, skoro nie jest to potrzebne. Taki wydatek nie zwróci się w trakcie użytkowania ze względu na konkretne maksymalne zapotrzebowanie na ciepło w danych pomieszczeniach.

Warto jednak przemyśleć kwestię ogrzewania w łazience  (polecamy sprawdzić grzejniki łazienkowe), gdzie często na panelach wieszamy ręczniki czy bieliznę. Tam moc może być nieco wyższa niż zapotrzebowanie energetyczne. To samo dotyczy kaloryferów montowanych w okolicy dużych przeszkleń. 

Jeśli jest to możliwe, zapoznaj się z projektem instalacji grzewczej, aby obliczyć zapotrzebowanie domu na ciepło. W przypadku budynków wielorodzinnych, bloków i wieżowców, także warto zorientować się, jak dobrać moc grzejnika.

Może to być narzucona informacja od spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej. W każdym lokalu powinna być wystarczająca ilość emitowanego ciepła, aby uniknąć niedoborów energii lub nadmiarów, a to jest ściśle związane z mocą grzejnika.

GRZEJNIKI – JAKIE WYBRAĆ? KILKA SŁÓW O MATERIALE WYKONANIA

Dawniej najpopularniejszym materiałem wykonania grzejników było żeliwo. Dzisiaj jest on wypierany przez stal oraz aluminium. Mimo wszystko grzejniki żeliwne nadal są użytkowane w starym budownictwie i domownicy bardzo sobie chwalą komfort cieplny, jaki mogą dzięki nim uzyskać.

Mimo chropowatej powierzchni i słabych walorów estetycznych, szybko oddają ciepło do otoczenia, a także mają sporą pojemność wodną. Nowsze modele z żeliwa, produkowane aktualnie, już nie są tak wydajne jak wcześniej. Mają nieco niższą pojemność, ale są bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia czy korozję. 

Grzejniki stalowe, o których wspominaliśmy, są bardzo estetyczne. To dlatego, że materiał można dowolnie formować. Szybko się nagrzewają ze względu na niską pojemność wodną. Najczęściej mają budowę płytową i niewielkie wymiary, co z kolei przekłada się na prostą regulację. Ze względu na ich specyfikę działania, nie jest to dobry wybór do instalacji otwartych oraz grawitacyjnych.

Z kolei kaloryfery aluminiowe w ostatnich latach stały się bardzo popularne. Mogą pochwalić się lekkością, wydajnością oraz kompatybilnością z wieloma instalacjami. To dlatego, że ich rozstaw jest taki sam jak w przypadku grzejników żeliwnych. Świetnie współpracują z kotłami na paliwa stałe.

JAK ZADBAĆ O KOMFORT CIEPLNY W DOMU?

Wiesz już, jaki grzejnik wybrać do pomieszczenia. Pamiętaj o tym, aby był on wyposażony w termostat, który reguluje przepływ wody i pomaga zapanować nad komfortem cieplnym w domu. Ponadto na bieżąco kontroluj stan techniczny swojej instalacji. Przy wietrzeniu pomieszczeń, wyłączaj grzejniki, aby nie tracić wytwarzanego ciepła. To znacznie pomoże Ci uzyskać taką temperaturę, jaka jest idealna dla domowników.

Zobacz też:

Grzejniki – jak dobrać do pomieszczenia? Czym się kierować przy wyborze?
Jak odpowietrzyć grzejnik prawidłowo?
Jakie grzejniki najlepiej oddają ciepło – wybór grzejników
Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?