Kontakt

Grzejniki – jak dobrać do pomieszczenia? Czym się kierować przy wyborze?

Grzejnik płytowy Kermi x2

Czeka Cię wybór grzejników do swoich pomieszczeń? Aby zapewnić optymalną temperaturę w sezonie jesienno-zimowym dla swoich domowników, przyjrzyj się bliżej modelom na rynku. Jak dobrać grzejnik do pomieszczenia? Na co zwrócić uwagę? Sprawdźmy!

Przegląd grzejników dostępnych na rynku

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu niemal w każdym domu królowały grzejniki żeberkowe wykonane z żeliwa. Powierzchnia dosyć długo się nagrzewała, ale za to pojemność cieplna takiego kaloryfera była bardzo wysoka. Ponadto nagrzany grzejnik potrafił przez długi czas utrzymać temperaturę, nie wychładzając się zbyt szybko. To dlatego do dziś w niektórych mieszkaniach wciąż można spotkać grzejniki żeberkowe, np. pomalowane na kontrastujący odcień, aby pełniły jednocześnie funkcję dekoracyjną.

Dziś na rynku najpopularniejsze są modele aluminiowe oraz stalowe. W odróżnieniu od żeliwa, bardzo szybko się nagrzewają. Najpopularniejsze to grzejniki panelowe (poniżej), które mają niewielki rozmiar idący w parze z dużą mocą. Szczególnie pożądanym materiał jest aluminium, który świetnie przewodzi ciepło. Trzeba jednak wziąć pod uwagę modele wysokiej jakości, aby powierzchnia nie uległa korozji. Grzejniki występują w wielu rozmiarach, kształtach oraz rodzajach wykończenia, dlatego łatwo je dopasować do stylu konkretnego pomieszczenia.

Na jakie parametry zwrócić uwagę podczas wyboru grzejnika?

Zakup grzejnika powinien rozpocząć się od rozplanowania przestrzeni, czyli ustalenia, w jakim miejscu będzie montowany oraz jaką przestrzeń powinien skutecznie ogrzać. Tylko wtedy jesteś w stanie zapewnić wydajne ogrzewanie i tym samym komfort domownikom.

Moc i wydajność energetyczna

Pierwszym ważnym parametrem jest oczywiście moc. To ona świadczy o tym, jak wydajny jest grzejnik w danym pomieszczeniu. Nie można jednak kupować kaloryfera w ciemno, kierując się modelem z jak najwyższą liczbą wat.

Przede wszystkim trzeba obliczyć zapotrzebowanie ciepła w danym pomieszczeniu. Różni się ono od wielkości przestrzeni, ale nie tylko. Istotnymi czynnikami są elewacja, miejsce zamontowanie grzejnika czy też stolarka okienna. Przyjmuje się, że w pomieszczeniach mieszkalnych na jeden metr kwadratowy przypada od 70 do 100 W.

Moc powinna odpowiadać wartości założonej w projekcie instalacji grzewczej. Parametr jest ściśle związany z wydajnością energetyczną. W dużym skrócie: im wartość jest wyższa, tym więcej ciepła jest w stanie wytworzyć dany grzejnik.

Sposób i miejsce podłączenia

Na rynku dostępne są grzejniki pokojowe, które z powodzeniem sprawdzają się w pomieszczeniach użytkowanych na co dzień. Nieco innym rodzajem są kaloryfery dekoracyjne, stosowane najczęściej w łazienkach. Powinny być też przystosowane do pracy w trudniejszych warunkach, czyli być odporne na wilgoć. To dlatego istotną kwestią są wysokiej jakości powłoki.

Niezależnie od tego, jakie pomieszczenie projektujesz, weź pod uwagę sposób podłączenia grzejnika np. boczny lub dolny. Będzie to miało wpływ na projekt całej instalacji. Ważną informacją może być rozstaw podłączeń oraz orientacja kaloryfera (pionowa czy pozioma).

Grzejniki powinny być zainstalowane w takim miejscu, w którym są największe straty ciepła. Wtedy można zapewnić optymalną cyrkulację powietrza oraz równomierne ogrzewanie pomieszczenia.

Wymiar i kształt grzejnika

Rozmiar grzejnika idzie bezpośrednio w parze z jego mocą i wydajnością energetyczną. Mimo wszystko warto wybrać taki, który będzie idealnie pasować np. na ścianę pod oknem. Na rynku dostępne są też smukłe modele pionowe, które szczególnie dobrze sprawdzają się w łazience. Jeśli nie ma w niej dużo miejsca, warto zdecydować się na grzejniki poziome.

Na pewno nie będziesz mieć problemu z wyborem takiego kaloryfera, który charakteryzuje się wysokimi walorami estetycznymi. Do wyboru jest nie tylko odcień biały. Producenci decydują się na bardziej odważne kolory, w tym grafitowy czy czarny. Drabinki nie muszą być usytuowane symetrycznie, często są zaprojektowane w nowoczesny sposób, aby wyróżnić wnętrze. 

Jakie grzejniki do pokoju wybrać?

Dokładnie zaplanuj przestrzeń, aby nie inwestować w duży grzejnik, kiedy nie jest to zupełnie potrzebne. Urządzenie powinno równomiernie rozprowadzać ciepło oraz mieć prosty montaż. Pod względem wizualnym, najlepiej aby było spójne ze stylem urządzania wnętrz. Możesz też postawić na wyróżniającą się konstrukcję, aby jednocześnie stworzyć ozdobę domu.

Producenci często decydują się na jedną spójną wizualnie kolekcję kaloryferów. Poszczególne modele różnią się mocą, dlatego każdy z nich można zamocować w innym pomieszczeniu, w zależności od zapotrzebowania. Taką opcję zyskujesz, wybierając grzejnik płytowy Therm-X2 od Kermi.

Jakie grzejniki do łazienki wybrać?

Grzejniki łazienkowe nie powinny przytłaczać wizualnie wnętrza, dlatego trzeba dokładnie przemyśleć moc i wymiar konstrukcji. W mikroskopijnych wnętrzach najlepiej prezentują się proste kształty i ponadczasowe odcienie, takie jak w grzejniku łazienkowym Vitalle Forma Light. Biały kolor pasuje do wielu urządzeń sanitarnych, a niewielka głębokość pozwala na lepsze zagospodarowanie przestrzeni. Taka konstrukcja właściwie przylega do ściany, oszczędzając miejsce. Jeśli jednak chcesz wyróżnić przestrzeń lub sprawić, aby wyglądała ona jeszcze bardziej elegancko, zainwestuj w czarną drabinkę.

W łazience liczy się funkcjonalność, dlatego drabinki powinny być rozmieszczone w taki sposób, aby powiesić na nich mokre ręczniki czy też bieliznę.

Wspominaliśmy wcześniej, że wybór grzejnika do łazienki nie może być przypadkowy. To dlatego, że panuje tu duża wilgotność powietrza. Unosząca się para wodna nie może w żaden sposób uszkodzić powierzchni drabinki.


Zobacz też:

Grzejniki – jak dobrać do pomieszczenia? Czym się kierować przy wyborze?
Jak odpowietrzyć grzejnik prawidłowo?
Jakie grzejniki najlepiej oddają ciepło – wybór grzejników
Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?