Jakie grzejniki do kotłów kondensacyjnych?
Chcesz cieszyć się wysokim komfortem cieplnym przez długie lata? Sprawdź, jakie grzejniki do kotłów kondensacyjnych sprawdzą się najlepiej. Poznaj szczegółowe informacje, a z łatwością dokonasz udanego wyboru.
DOBÓR GRZEJNIKÓW DO KOTŁA KONDENSACYJNEGO
Grzejniki zaprojektowane na optymalną temperaturę wody będą doskonale współpracować z kotłem kondensacyjnym. Wówczas urządzenie nie tylko zapewni oczekiwany komfort, ale również będzie funkcjonować oszczędnie. Pamiętaj jednak, że przewymiarowanie grzejników do kotła kondensacyjnego może być bardzo kosztowne i zupełnie niepotrzebne, dlatego przy wyborze tych rozwiązań należy zachować rozwagę i zwracać uwagę na każdy, nawet ten najmniejszy detal.
Przede wszystkim, kocioł kondensacyjny, tak jak tradycyjny może ogrzewać wodę, która zasila ogrzewanie nawet do 80°C. Jednak wraz z wyższą temperaturą, piec będzie funkcjonował oszczędniej. Szczególnie ważna jest temperatura wody, która powraca z instalacji grzewczej do kotła. W tym przypadku jej niższa wartość przekłada się na wyższą sprawność. Te zależności warto wziąć pod uwagę przy wyborze rozwiązań z zakresu domowego ogrzewania.
Kluczowym aspektem dla instalacji będzie więc zakup odpowiednich grzejników. Dziś na rynku znajdziesz wiele urządzeń, dlatego każdą decyzję musisz dobrze przemyśleć. W kolejnych częściach tego poradnika znajdziesz wiele przydatnych szczegółów. Dowiedz się, jakie grzejniki do pieca gazowego kondensacyjnego sprawdzą się najlepiej, a komfort będzie na wyciągnięcie ręki.
JAK DOBRAĆ GRZEJNIKI DO PIECA KONDENSACYJNEGO?
O wyborze tych elementów nigdy nie powinien decydować przypadek. Przed dokonaniem zakupu musisz zwrócić uwagę na kilka ważnych kryteriów związanych ze sposobem wymiany ciepła, materiałem wykonania czy konstrukcją.
Wymiana ciepła
Wymiana ciepła odbywa się przez konwekcję. Oznacza to, że powietrze ogrzewane przez grzejnik roznosi się wewnątrz domu. Kolejnym zjawiskiem jest promieniowanie. To działanie pomiędzy grzejnikiem a ogrzewanym ciałem. Przy wymianie ciepła występują obydwa te efekty. Natomiast stosunek konwekcji do promieniowania zależny jest od konstrukcji grzejnika, a także temperatury zasilania.
Im wyższa będzie temperatura zasilania, tym konwekcja będzie miała większy udział w wymianie. Możesz to zauważyć w grzejnikach konwekcyjnych, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem i są łatwo dostępne na rynku.
JAKIE GRZEJNIKI DO PIECA KONDENSACYJNEGO STALOWE CZY ALUMINIOWE?
Do najpopularniejszych rozwiązań należą grzejniki stalowe płytowe. Taka konstrukcja pozwoliła producentom obniżyć wagę w stosunku do grzejników żeliwnych. Ponadto wewnętrzne ożebrowanie zwiększyło moc cieplną, a armatura pozwala na podłączenie instalacji w sposób z zewnątrz niewidoczny. Ponadto tego typu grzejniki dostępne są w wersji poziomej lub pionowej. Te drugie wymagają nieco mniej miejsca i często sprawdzają się w łazienkach.
Jakie kaloryfery do pieca kondensacyjnego warto wybrać? Alternatywą dla konstrukcji stalowych może być aluminiowa. Materiał ten dużo szybciej się nagrzewa niż model stalowy czy żeliwny o podobnej mocy. Ponadto grzejniki ze stopów aluminium lepiej przewodzą ciepło.
WYBÓR GRZEJNIKA A SPRAWNOŚĆ KOTŁA KONDENSACYJNEGO
Na pracę kotła kondensacyjnego bardzo duży wpływ ma temperatura wody, która powraca z instalacji do urządzenia. Kluczowym aspektem jest tu temperatura punktu rosy, która dla gazu ziemnego wynosi 57°C. Właśnie dlatego piece pracują z najwyższą sprawnością w instalacjach zaprojektowanych z uwzględnieniem niskiej temperatury grzewczej.
Jednak różnica w kosztach ogrzewania przy instalacji zaplanowanej na temperaturę wody 75/60°C oraz 40/30°C jest nieznaczna i wynosi 3% w ciągu roku. Natomiast koszt zakupu grzejników jest relatywnie wysoki. Zanim więc podejmiesz decyzję, jakie grzejniki do pieca kondensacyjnego znajdą zastosowanie w Twoim domu, zdecydowanie warto rozważyć wszystkie koszty i dopasować zakupy do preferowanego budżetu.
Pamiętaj również, że sama instalacja kotła gazowego generuje dosyć duże oszczędności. Eksperci szacują, że to od 8 do 15% rocznie w porównaniu z tradycyjnymi kotłami. Z kolei najbardziej zaawansowane kotły zapewnią nawet ok. 20% oszczędności. To oznacza, że nawet przy instalacji zaprojektowanej na 75/55°C piec będzie pracował z wysoką sprawnością przy zapewnieniu niskich kosztów.
Zwróć uwagę, że przewymiarowanie grzejników jest zupełnie niepotrzebne, o ile inwestor nie zamierza w przyszłości sięgnąć po pompę ciepła. W pozostałych przypadkach instalacja tzw. dużych grzejników podniesie koszty wykonania instalacji.
MOC A DOBÓR GRZEJNIKÓW DO PIECA KONDENSACYJNEGO
Moc cieplna grzejnika powinna być zawsze zgodna z parametrami instalacji. Jeśli zainstalujesz zbyt duże grzejniki, temperaturę możesz z powodzeniem skorygować. Jednak przy mniejszych konstrukcjach nie da się tego zrobić. Wówczas instalacja nie zapewni oczekiwanego komfortu cieplnego podczas chłodnej aury. Wybór odpowiednich grzejników jest więc niezwykle istotny. W razie wątpliwości warto zapytać producenta o pomoc w doborze najlepszych rozwiązań.
Zobacz też:
Grzejniki pokojowe – jakie wybrać?
Jakie wybrać grzejniki do domu?
Jak odpowietrzyć grzejnik prawidłowo?
Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?
Kotły kondensacyjne – ranking TOP5 urządzeń
Jaki kocioł kondensacyjny wybrać?