Kontakt

Jaki kocioł kondensacyjny wybrać?

Jaki kocioł kondensacyjny wybrać?

Kocioł kondensacyjny to energooszczędne i chętnie wybierane źródło ciepła. Podpowiadamy, jak wybrać urządzenie dopasowane do potrzeb domowników. Sprawdź, na które kryteria należy zwrócić szczególną uwagę.

CZYM JEST KOCIOŁ KONDENSACYJNY?

To urządzenie grzewcze, które funkcjonuje na podstawie efektu kondensacji. Oznacza to, że uwalnia energię poprzez skraplanie pary wodnej. Do tego służą wymienniki ciepła, które odpowiadają za schładzanie spalin do granic temperatury punktu rosy (47°C dla kotłów z zasilaniem olejowym, 52°C dla kotłów na gaz płynny i 56°C dla urządzeń na gaz ziemny). Natomiast woda do schładzania pobierana jest z instalacji grzewczej.

Jeśli zastanawiasz się, jaki kocioł kondensacyjny wybrać, na pewno zauważysz, że mowa tu o droższych urządzeniach, względem tych tradycyjnych. To kwestia dosyć skomplikowanej konstrukcji. Pamiętaj jednak, że kocioł kondensacyjny zużywa mniej paliwa. W domu o powierzchni 150 m2 urządzenie zużyje 15% mniej paliwa niż tradycyjny system grzewczy. Przy kosztach ogrzewania na poziomie 5000 złotych rocznie, możesz oszczędzić ok. 750 złotych.

rejestracja sanpol

Kotły kondensacyjne sprawdzają się znakomicie w większych gospodarstwach domowych. Natomiast w mniejszym mieszkaniu oszczędności nie pokryją różnicy między kotłem kondensacyjnym i tradycyjnym. Warto więc zastanowić się, jak dobrać piec kondensacyjny do powierzchni domu i upewnić się, czy masz do czynienia z ekonomicznym rozwiązaniem.

RODZAJE KOTŁÓW KONDENSACYJNYCH

O wyborze kotła kondensacyjnego nigdy nie powinien decydować przypadek. Przede wszystkim rzuć okiem na specyfikację techniczną urządzenia i zastanów się, jak dobrać kocioł gazowy kondensacyjny do osobistych potrzeb. Urządzenia te występują w kilku różnych wariantach.

KOTŁY JEDNO- I DWUFUNKCYJNE

Podstawowym urządzeniem grzewczym jest kocioł jednofunkcyjny. Ma prostszą budowę, a jednocześnie jest tańszy. Chociaż jego najważniejszą funkcją jest ogrzewanie domu, można wyposażyć go w zasobnik do podgrzewania wody użytkowej.

Jednak bardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie wybór modelu dwufunkcyjnego. Taki kocioł pozwoli Ci przygotować ciepłą wodę użytkową, niezależnie od sposobu zasilania systemu. Ponadto sprzęt dwufunkcyjny ma mniejsze rozmiary.   

KOCIOŁ Z AUTOMATYKĄ CZY BEZ?

Kotły z automatyką wyróżniają się zdecydowanie lepszą ekonomią i funkcjonalnością. Dzięki temu możesz dostosować parametry pracy do warunków pogodowych i osobistych preferencji. Kolejną zaletą jest zdalna kontrola. W przypadku modeli bez automatyki na takie opcje nie możesz liczyć. W dodatku zużywają więcej energii i są bardziej wymagające w obsłudze. Ich atutem jest jednak mniejsze ryzyko uszkodzeń i niższa cena.

KOCIOŁ GAZOWY STOJĄCY CZY WISZĄCY? 

Kolejne kryterium dotyczy sposobu konstrukcji. Otóż model instalowany na ścianie nie zajmuje zbyt wiele miejsca, a jednocześnie jest tańszy. Natomiast konstrukcje montowane na podłodze są bardzo odporne i charakteryzują się większą pojemnością wodną. Jednak w niewielkich kotłowniach trudno je zmieścić. Lepiej wybrać kocioł stojący czy wiszący? Wszystko zależy od warunków mieszkaniowych oraz potrzeb domowników.

JAK DOBRAĆ MOC KOTŁA KONDENSACYJNEGO?

Kluczowym parametrem wyboru kotła kondensacyjnego jest moc. Przede wszystkim musisz wiedzieć, w jaki sposób obliczyć zapotrzebowanie domu na ciepło.

Bardzo istotny wpływ na moc kotła ma wielkość domu, a także jakość izolacji cieplnej. Pamiętaj również o funkcjach, które powinien zapewnić kocioł – czy będzie jedynie ogrzewał dom, czy również ma za zadanie przygotować ciepłą wodę użytkową. Analiza tych czynników pozwoli Ci wybrać rozwiązanie, które na długie lata zagwarantuje komfort wszystkim domownikom.

Jaka moc kotła kondensacyjnego będzie odpowiednia dla domu o powierzchni 150 m2? Jeżeli dom jest niezaizolowany termicznie i wzniesiony był w latach 80. czy 90; potrzebuje 100-150 W ciepła za 1 m2. Oznacza to, że moc kotła powinna wynosić 20 kW. Natomiast w przypadku większych obiektów być może zajdzie potrzeba zakupu urządzenia o mocy na poziomie 30 kW.

Jeżeli mowa o nowszych i dobrze ocieplonych domach, zapotrzebowanie będzie niższe. Jaki piec kondensacyjny wybrać? Bardzo dobrze sprawdzą się modele o mocy 10-12 kW. To 50-80 W ciepła za 1 m2.

O CZYM JESZCZE WARTO PAMIĘTAĆ PRZY WYBORZE KOTŁA KONDENSACYJNEGO?

Przed dokonaniem zakupu zwróć uwagę również na funkcję kontrolowanego spalania. To gwarancja właściwej pracy kotła oraz wysokiej wydajności. Ponadto uzyskasz pewność, że sięgasz po ekonomiczne rozwiązanie. Niezależnie od tego, jakiej jakości gaz dostarczany jest do budynku, zawsze piec zapewni maksimum energii.

Jak dobrać kocioł gazowy kondensacyjny, aby cieszyć się najwyższą funkcjonalnością? Wystarczy tylko zapoznać się ze wszystkimi danymi technicznymi i zwrócić uwagę na rodzaj, moc, wymiary i funkcjonalność urządzenia. Jeżeli nie wiesz zbyt wiele na temat poszczególnych kryteriów, warto skontaktować się z profesjonalną obsługą sklepu i uzyskać wiele cennych rad. Ponadto zawsze możesz wrócić do naszego poradnika.

Zobacz też:

Kotły kondensacyjne – ranking TOP5 urządzeń
Jaki kocioł kondensacyjny wybrać?
Jaka temperatura na kotle kondensacyjnym powinna być ustawiona domyślnie?
Jakie grzejniki do kotłów kondensacyjnych?
Jak dobrać moc kotła gazowego do domu?