Kontakt

Jaka temperatura na kotle kondensacyjnym powinna być ustawiona domyślnie?

Kocioł kondensacyjny

Zastanawiasz się, jak ustawić krzywą grzewczą dla uzyskania najlepszych efektów? W tym poradniku znajdziesz odpowiedź na to pytanie! Poznaj szczegółowe informacje i ciesz się komfortem na co dzień.

Polecane artykuły

Co to jest krzywa grzewcza?

Zanim dowiesz się, jaka temperatura na piecu kondensacyjnym jest najlepsza, pora rzucić okiem na krzywą grzewczą. Sprawdź, czym się charakteryzuje i jakie informacje można z niej odczytać.    

Otóż krzywa grzewcza kotła kondensacyjnego jednfunkcyjnego czy dwufunkcyjnego przedstawia, jak wyglądają zależności pomiędzy temperaturą zasilania instalacji a temperaturą zewnętrzną. Jednocześnie określa wartość, do jakiej piec może podgrzać wodę, wykorzystywaną do zasilania instalacji przy określonej temperaturze na zewnątrz.

Ustawienie parametrów systemu przy pomocy krzywej grzewczej określa się mianem regulacji pogodowej. Zatem najlepsza temperatura dla pieca kondensacyjnego będzie ściśle związana z klimatem, jaki panuje na zewnątrz budynku.

Krzywa grzewcza - optymalna temperatura na piecu kondensacyjnym

Krzywą grzewczą przedstawia wykres. Jego oś pozioma określa temperaturę powietrza na zewnątrz, natomiast oś pionowa – temperaturę domowej instalacji grzewczej. Kluczowym aspektem będzie więc obliczenie różnicy zasilania instalacji grzewczej i projektowanej temperatury wewnątrz. Zwykle ta druga wartość wynosi około 20 stopni.

Ponadto istnieje wzór, który określa różnicę projektowanej temperatury wewnątrz i temperatury zewnętrznej. Ta powinna być ustalona na podstawie właściwej strefy klimatycznej. Oblicza się również nachylenie krzywej, czyli stosunek różnic temperatury systemy grzewczego i temperatury projektowanej wewnątrz do różnicy pomiędzy temperaturami wewnątrz i na zewnątrz.

Piec kondensacyjny - temperatura pracy a krzywa grzewcza

Przy pierwszym uruchomieniu należy ustawić krzywą grzewczą. Najlepiej skorzystać z pomocy fachowca, który wybierze jedną z dostępnych na kotle opcji. Przy wyborze odpowiedniej charakterystyki musi jednak pamiętać o właściwościach technicznych budynku. Dzięki temu w Twoich czterech kątach zapanują wygodne warunki. 

Pamiętaj, że serwisant wybierze zarówno zakres pracy kotła, jak i nachylenie siły grzewczej. Optymalna temperatura na kotle kondensacyjnym ma kluczowe znaczenie. Przy wyborze niewłaściwego rozwiązania, domownicy na pewno odczują dyskomfort i będzie potrzebna korekta krzywej.

Parametr ten można dość łatwo zmodyfikować, podobnie jak zakres działania kotła. Warto dodać, że serwisant decyduje również o tym, jak często urządzenie ma pracować w trybie kondensacyjnym. To z kolei rzutuje na rachunki za ogrzewanie.

Jaka temperatura na kotle kondensacyjnym?

Jeśli zamierasz sięgnąć po to urządzenie, musisz wiedzieć, że pracuje ono na niskich temperaturach. Jaka temperatura na kotle gazowym kondensacyjnym jest odpowiednia? Wystarczy rzucić okiem na ustawienia, aby stwierdzić, że nie powinna ona przekroczyć 50°C.

Jednak jej odpowiednia wartość dla poprawy efektywności kotła będzie jeszcze niższa. Zatem, jaka najlepsza temperatura na piecu kondensacyjnym? Otóż optymalny zakres to 30-40°C. Będzie to idealne rozwiązanie dla gospodarstw domowych, w których funkcjonuje ogrzewanie podłogowe. Jednocześnie pamiętaj, że nigdy temperatura nie powinna przekroczyć 57°C, gdyż powyżej tej wartości zachodzi proces kondensacji gazu.

Sprawność a temperatura spalin

Zwróć uwagę, że temperatura spalin pieca gazowego kondensacyjnego wpływa na sprawność urządzenia. Z analiz ekspertów wynika, że sprawność zmniejsza się wraz ze wzrostem temperatury. Taki proces związany jest z kondensacją pary wodnej. Pamiętaj jednak, że zjawisko to zanika przy temperaturze spalin na poziomie ok. 55°C (w przypadku gazu G20). To oznacza, że dla poprawy sprawności piec powinien funkcjonować przy temperaturze spalin poniżej tej wartości.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Skoro wiesz już, jak ustawić krzywą grzewczą oraz optymalną temperaturę kotła kondensacyjnego, warto wspomnieć o kilku ważnych wskazówkach, dzięki którym na pewno dokonasz udanych wyborów.

Jeżeli dopiero zamierzasz sięgnąć po kocioł kondensacyjny, dokładnie zapoznaj się z jego specyfikacją. Kluczowym aspektem będą wymiary czy oferowana przez urządzenie moc. Ponadto zastanów się, czy potrzebujesz modelu jedno-, czy dwufunkcyjnego.

Wybór właściwego rozwiązania pozwoli Ci wygenerować spore oszczędności. Pamiętaj również, aby sięgnąć po urządzenie renomowanego producenta. Jeżeli jednak nie wiesz, jak dobrać idealny do ogrzania Twojego domu piec, skontaktuj się z obsługą dobrego sklepu. Wtedy na pewno uzyskasz cenne wskazówki.

Wybór urządzenia to jeszcze nie wszystko, gdyż optymalna temperatura na kotle kondensacyjnym będzie kluczowa dla komfortu domowników. Najlepiej polegać na ekspertach, którzy skonfigurują piec. Dzięki temu zadbasz o wygodę, a jednocześnie możesz spodziewać się bezawaryjnej pracy przez długie lata.

O efektywności pieców kondensacyjnych przekonało się wielu użytkowników. Jeżeli cenisz ekonomiczne rozwiązania, obok tej propozycji nie możesz przejść obojętnie. Polecamy sprawdzić kotły kondensacyjne na Sanpol.pl.

therm-x2® Line-Vplus

Uniwersalny grzejnik zaworowy

Grzejnik therm-x2 Line-Vplus dowodzi, że oszczędzanie energii może przybrać piękną formę. Grzejniki płytowe Kermi therm-x2 Vplus można podłączyć na niemal wszystkie sposoby. Optymalny poziom swobody projektowania, szybki i pewny montaż.

  • Swoboda aranżacji pomieszczenia dzięki licznym możliwościom podłączenia
  • Prosta wymiana podczas modernizacji
  • Bezpieczny, prosty montaż dzięki znanym rozmiarom grzejników i wymiarom przyłączy
  • Typ oraz wymiary grzejnika można dowolnie ustalać nawet po zainstalowaniu rur.
  • Oszczędność czasu: wszystkie przyłącza są fabrycznie szczelnie zamknięte
  • Łatwa i szybka zmiana sposobu podłączenia w miejscu montażu
  • Wysoka efektywność energetyczna dzięki innowacyjnej technologii therm-x2
  • Zintegrowana wkładka zaworowa ze wstępnie nastawionymi wartościami kv.

Jeden grzejnik – wiele możliwości: grzejnik therm-x2 Vplus można podłączyć na niemal wszystkie sposoby. Dostępny w wersji standardowej z zaworem po prawej stronie oraz – bez dopłaty – także w wersji z zaworem po lewej stronie.

  Szerokość: Głębokość: Wysokość: Moc:
GP-KER-LP22-060700 705 mm 102 mm 605 mm 867 W
GP-KER-LP22-060700 705 mm 102 mm 605 mm 867 W
GP-KER-LP22-060700 705 mm 102 mm 605 mm 867 W
GP-KER-LP22-060700 705 mm 102 mm 605 mm 867 W
  • Wszystkie wymiary: krótkie lub długie, niskie lub wysokie, płaskie lub głębokie
  • Wszystkie typy: typ 10, 11, 12, 20, 21, 22, 30, 33
  • Wszystkie rodzaje frontów: Profil, Plan, Line
  • Wszystkie warianty przyłączeniowe: wersja kompaktowa, wersja zaworowa, podłączenie środkowe
  • Wytrzymała ochrona za sprawą cynkowania ogniowego lub powłoki antykorozyjnej
  • Wykończenie higieniczne: czyste rozwiązanie spełniające specjalne wymagania
  • Rozwiązania modernizacyjne: szybsza i czystsza wymiana grzejnika dzięki wymiarom przyłączeniowym zgodnym z DIN
  • Różnorodne akcesoria

4. Odpływ liniowy VIEGA ADVANTIX VARIO

Na czwartym miejscu naszego rankingu umieściliśmy odpływ liniowy Viega Advantix Vario. Odpływ ten charakteryzuje się możliwością montażu na trzy sposoby (liniowy, w układzie narożnym lub w kształcie litery U), co pozwala na pełną adaptację strefy kąpieli do warunków architektonicznych. Ruszty odpływu są dostępne w czterech kolorach, a sama rynna jest regulowana długością od 300 mm do 2800 mm.

5. Odpływ liniowy VIEGA ADVANTIX CLEVIVA

Na piątym miejscu naszego rankingu znajduje się odpływ liniowy Viega Advantix Cleviva. Ten odpływ liniowy to doskonałe rozwiązanie dla osób szukających produktów, które doskonale sprawdzą się w adaptacji każdej przestrzeni prysznica. 

Odpływy liniowe marki Viega Advantix Cleviva oferują pełne możliwości dostosowania do różnorodnych warunków. Produkt ten jest dostępny w profilach o różnych wymiarach: 800, 1000 i 1200 mm, a odpływ można skrócić do 300 mm lub wydłużyć, łącząc ze sobą kilka kompletów. Dostępne są różne warianty wykończenia, w tym stal nierdzewna szczotkowana, złoty szczotkowany, szampański szczotkowany, złota miedź szczotkowana oraz czarny szczotkowany. Warto podkreślić, że ruszt odpływu jest łatwy do utrzymania w czystości, wystarczy go wyciągnąć jednym ruchem dłoni.

Podsumowując, wybór odpływu liniowego zależy od wielu czynników, w tym od indywidualnych preferencji estetycznych, potrzeb funkcjonalnych, a także warunków architektonicznych. Wszystkie wymienione modele oferują unikalne cechy, które zapewniają im miejsce na liście najbardziej pożądanych odpływów liniowych na rynku w 2023 roku.

Zobacz produkty w powiązanych kategoriach

Zobacz polecane produkty

Masz pytanie? Napisz do nas!

Chętnie rozwiejemy wszelkie twoje wątpliwości!

* pole wymagane