Kontakt

Kiedy kocioł kondensacyjny pracuje efektywnie?

Efektywność kotła kondensacyjnego

Właściwa praca kotła zapewni komfort wszystkim domownikom. Podpowiadamy, jak ustawić piec gazowy kondensacyjny ekonomicznie. W tym poradniku znajdziesz kilka cennych wskazówek.

WSPARCIE FACHOWCA PRZY KOTLE KONDENSACYJNYM

Po montażu urządzenia wiele osób zastanawia się, jak ustawić kocioł gazowy kondensacyjny. Tymczasem o właściwą konfigurację powinien zadbać instalator. Jego obowiązkiem jest dobór odpowiednich parametrów. Jednak nie każdy monter wykaże się profesjonalizmem, dlatego warto poznać kilka wskazówek, które pomogą Ci zadbać o optymalną pracę pieca.

rejestracje sanpol

MOC URZĄDZENIA – JAK USTAWIĆ KOCIOŁ GAZOWY KONDENSACYJNY?

Gdy wybór producenta kotła masz już za sobą, pora rzucić okiem na specyfikację techniczną. Otóż kluczowym kryterium jest moc urządzenia. Zwróć uwagę, że możesz otrzymać propozycję przewymiarowanego kotła, co przy zakupie sprzętu jednofunkcyjnego jest bezzasadne.

Najważniejszym aspektem będzie minimalna moc kotła kondensacyjnego, gdyż maksymalną można regulować samodzielnie. Im moc minimalna będzie mniejsza, tym łatwiej będzie Ci zadbać o kulturę pracy pieca i dopasować jego działanie do potrzeb domowników.

Dlatego o zakupie kotła nigdy nie powinien decydować przypadek. Zanim dokonasz wyboru, dokładnie zapoznaj się z parametrami, jakie gwarantuje producent i upewnij się, kiedy piec kondensacyjny pracuje efektywnie. Dzięki temu uzyskasz pewność, że sięgasz po sprawdzone rozwiązanie.

EKONOMICZNA PRACA KOTŁA KONDENSACYJNEGO

Najczęściej kocioł kondensacyjny nie potrzebuje zbyt dużej temperatury czynnika grzewczego dla uzyskania najlepszej efektywności. Jak ustawić piec kondensacyjny? Otóż sterownik najlepiej skonfigurować w przedziale 40-50 °C. Jednocześnie pamiętaj, że powyżej 57°C urządzenie nie będzie kondensowało gazu.  

Ustawienie temperatury odpowiedniej dla optymalnego zużywania gazu uzależnione jest od kilku ważnych aspektów. Mowa tu głównie o panujących warunkach atmosferycznych. Podczas łagodnej zimy warto ustawić niższą temperaturę na kotle. Bardzo ważna jest również izolacja budynku i jego pasywność. Jeżeli dom ma izolację cieplną na ścianach oraz prawidłowo uszczelnione drzwi i okna, warto grzać oszczędnie. Natomiast w starych i remontowanych budynkach trudniej dbać o właściwą temperaturę. Wówczas musisz zwrócić uwagę na duże straty energii cieplnej.

Musisz więc odpowiedzieć sobie na kilka pytań, wybierając kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny czy jednofunkcyjny – jak ustawić i na które elementy należy zwrócić szczególną uwagę, aby zadbać o ekonomiczną pracę urządzenia.

JAK USTAWIĆ KOCIOŁ KONDENSACYJNY – URZĄDZENIA DWUFUNKCYJNE

Dziś kotły dwufunkcyjne cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. W tym przypadku musisz rzucić okiem na temperaturę, która panuje na zewnątrz budynku. Pamiętaj, że ogrzewanie może odbywać się przy otwartej oraz zamkniętej komorze spalania.

W przypadku komory otwartej kocioł może funkcjonować przy pobieraniu powietrza z pomieszczenia. Z kolei kocioł z zamkniętą komorą spalania wykorzystuje powietrze, które znajduje się na zewnątrz.  Jeżeli więc chcesz dowiedzieć się, jak eksploatować kocioł kondensacyjny, najlepiej zwrócić uwagę na wykresy, które pokazują właściwy sposób ustawienia sterownika.

PIEC KONDENSACYJNY – PRACA CIĄGŁA

Istnieje jeszcze jedna ważna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę, wybierając piec kondensacyjny – czy wyłączać urządzenie? Eksperci zalecają, że kocioł uzyska najwyższą sprawność przy niskiej temperaturze powrotu. Zdecydowanie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie uruchamianie pieca co jakiś czas.

Najlepiej utrzymywać taką samą wartość temperatury przez całą dobę. Znaczne obniżenie jej w nocy może spowodować dłuższą przerwę w pracy pieca, a to doprowadzi do wychłodzenia przegród w budynku. Zwróć uwagę, że przegrody murowane charakteryzują się dosyć dużą bezwładnością cieplną i długo się nagrzewają. Przez to o poranku ściany mogą być chłodne, nawet gdy powietrze wewnątrz będzie ogrzane. W dodatku obniży się komfort termiczny.

KOCIOŁ KONDENSACYJNY – O CZYM JESZCZE WARTO PAMIĘTAĆ?

Skoro wiesz już, jak ustawić piec gazowy kondensacyjny ekonomicznie, pora zwrócić uwagę na kilka innych ważnych elementów. Przede wszystkim pamiętaj, aby dokonywać zmian na podstawie obserwacji pogody. Specjaliści nie zalecają ustawiania identycznej temperatury na sterowniku przez cały sezon grzewczy. Zwróć uwagę, że zimą również można spodziewać się cieplejszych dni. Dlatego idealnie sprawdzi się regulator temperatury.

Kiedy piec kondensacyjny pracuje efektywnie, możesz liczyć na spore oszczędności. Pamiętaj jednak, aby przy wyborze kotła zwrócić uwagę na kilka niuansów. Przede wszystkim zapoznaj się z jego specyfikacją i na tej podstawie wybierz model, który sprosta Twoim oczekiwaniom. Kluczowym aspektem będzie nie tylko moc urządzenia, ale również jego wymiary oraz funkcjonalność.

Pamiętaj, że przy wyborze pieca warto wziąć pod uwagę wskazówki ekspertów. Ponadto postaw na urządzenie renomowanego producenta, dzięki czemu z łatwością dokonasz udanego wyboru. Wysokiej klasy kocioł zostanie z Tobą na długie lata.

 

Dlaczego warto?

 

SZEROKI ASORTYMENT

W ofercie Sanpolprofi.pl znajdziesz ponad 40 tys. artykułów, które obejmują różne dziedziny i kategorie produktów. Każdy z nich jest dokładnie opisany, z dołączonymi zdjęciami, certyfikatami i danymi technicznymi, co pomaga w dokonaniu najlepszego wyboru.

 

EKSPRESOWA REALIZACJA ZAMÓWIEŃ

Zawsze możesz liczyć na szybką realizację swoich zamówień. Dzięki aktualnym stanom magazynowym i efektywnym systemom logistycznym, większość zamówień jest realizowana już następnego dnia.

 

INDYWIDUALNE CENY

Na Sanpolprofi.pl ceny są dostosowywane do indywidualnych warunków handlowych każdego klienta, uwzględniając aktualne rabaty. Dzięki temu masz pewność, że zawsze otrzymujesz najkorzystniejszą ofertę

Sanpol to lider w dostarczaniu produktów najwyższej jakości dla sektora instalacyjno-grzewczego, pomaga rozwijać biznesy. Z naszym zespołem doświadczonych doradców i zasobem wiedzy, wspieramy naszych klientów w podejmowaniu optymalnych decyzji biznesowych.

Zobacz też:

Kotły kondensacyjne – ranking TOP5 urządzeń
Jaki kocioł kondensacyjny wybrać?
Jaka temperatura na kotle kondensacyjnym powinna być ustawiona domyślnie?
Jakie grzejniki do kotłów kondensacyjnych?
Jak dobrać moc kotła gazowego do domu?