Kontakt

Jak dobrać moc kotła gazowego do domu?

Jaka temperatura kocioł kondensacyjny

Aby piec CO dobrze spełniał swoje zadanie i zaspokajał potrzeby cieplne domowników, należy go odpowiednio dostosować pod kątem mocy. Co warto wiedzieć w tej kwestii? Jak obliczyć moc kotła? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym dzisiejszym artykule!

Jaka moc kotła gazowego? Dlaczego ta kwestia jest tak istotna?

Dobór stosownej mocy kotła gazowego jest niezwykle istotny, ponieważ przekłada się na zapewnienie komfortu cieplnego w danym pomieszczeniu i całym budynku. Jak obliczyć moc kotła, aby być pewnym, że będzie on działał wydajnie?

To zależy od kilku kwestii: docelowego przeznaczenia urządzenia, powierzchni domu, rodzaju zastosowanej termoizolacji oraz poziomu strat ciepła w zimniejszych miesiącach.

Niezwykle ważna jest również główna funkcja, którą ma spełniać kocioł: czy ma on jedynie zasilać instalację centralnego ogrzewania, czy może dodatkowo ma podgrzewać bieżącą wodę? Od tego również zależy, jaka moc kotła gazowego powinna zostać dopasowana. Warto podkreślić, że urządzenie, które ostatecznie ma spełniać obie powyższe funkcje, musi także zostać poprawnie skonfigurowane.

Wówczas trzeba założyć, że na każde 10m2 powierzchni domu powinna zostać zapewniona moc kotła na poziomie 0,6 kW. To jednak jedynie wartość przybliżona, która może się zmieniać w zależności od specyfiki całego budynku. Jedno jest pewne: dobór odpowiedniej mocy kotła to kluczowa kwestia mająca wpływ na komfort życia domowników oraz wysokość stałych opłat eksploatacyjnych.

sanpol rejestracja

Jaka moc kotła gazowego do domu?

Zapotrzebowanie na ciepło w instalacji ogrzewania centralnego jest stałe i ciągłe. Z kolei zapotrzebowanie na ciepłą bieżącą wodę występuje chwilowo i przy samym jej poborze – np. podczas brania kąpieli czy zmywania naczyń. Okoliczności te są sprzeczne w zakresie dostosowania mocy urządzenia na potrzeby co oraz cwu.

A zatem: jak obliczyć potrzebną moc kotła co i cwu? Najlepszym wyborem jest w tym przypadku instalacja kotła wyposażonego w palnik modulowany. Im większa owa modulacja, tym lepiej. Palnik tego typu jest bowiem bardzo uniwersalny i błyskawicznie dopasowuje się do danej sytuacji domownika.

Moc maksymalna zapewnia komfort związany z ciepłą wodą bieżącą, natomiast minimalna wystarcza na spełnienie potrzeb ogrzewania centralnego. Końcowy wniosek jest następujący: aby prawidłowo dobrać moc kotła gazowego do swojego domu, najlepiej postawić na rozwiązanie o możliwie największym zakresie mocy.

Dzięki temu urządzenie z powodzeniem sprosta wszelkim wymaganiom domowników oraz będzie bardziej ekonomiczne. Jeśli jednak wciąż zastanawiasz się, jaka moc kotła gazowego kondensacyjnego będzie dla Ciebie odpowiednia, sprawdź dalszą część naszego artykułu.

Jak obliczyć moc kotła gazowego?

Wiele osób zadaje sobie pytanie: jaka moc kotła gazowego do domu 200m2, jaka moc kotła gazowego do domu 180m2 i tak dalej…końcowa wartość uzależniona jest od wielu czynników. Najważniejsze, aby moc kotła zapewniła pokrycie strat ciepła w trakcie chłodniejszych miesięcy.

Wartość ta waha się pomiędzy 60 W/m2 przy nowoczesnych konstrukcjach do nawet 200 W/m2 przy starszych budynkach bez odpowiedniej termoizolacji. To właśnie ona sprawia, że z wewnątrz budynku ulatuje mniej ciepła, dzięki czemu kocioł nie musi pracować na najwyższych obrotach, a komfort cieplny mimo wszystko jest zapewniony.

Jak obliczyć moc kotła gazowego? Należy skorzystać z poniższego wzoru: powierzchnia budynku (w metrach kwadratowych) x wysokość pomieszczeń (w metrach) x 30 (współczynnik W/m3)/1000

Poniżej prezentujemy kilka przykładowych wyników.

  • Jaka moc kotła gazowego do domu 150m2? Powinna ona wynosić od 13 do 15 kW przy założeniu, że budynek jest nowoczesny i wyposażony w odpowiednią termoizolację.
  • Jaka moc kotła gazowego do domu 100m2? Najbezpieczniejsza wartość w tym przypadku to 10kW, choć w przypadku nowego budownictwa powinno wystarczyć 8 kW.

Wartości te są jednak dość mocno orientacyjne, ponieważ dobór mocy kotła jest kwestią bardzo indywidualną, która powinna zostać podyktowana skrupulatną analizą wielu czynników.

Przede wszystkim warto pamiętać, że stawiając na kocioł mieszany, który podgrzewa wodę zgodnie z zasadą przepływu, jego moc nie powinna spaść poniżej 24 kW. Z tego powodu tak istotna jest kwestia szerokiego zakresu modulacji mocy, która dodatkowo wymusza częste włączanie i wyłączanie palnika, a to przekłada się na mniejsze zużycie paliwa i dłuższą żywotność samego kotła.

Podsumowując: jak obliczyć moc kotła co? Moc każdego urządzenia jest określana w jednostkach mocy, czyli kilowatach. Warto zatem na koniec określić definicję tej wartości: jest to bowiem maksymalna moc, jaką dane urządzenie może osiągnąć przy wykorzystaniu paliwa rekomendowanego przez jego oryginalnego producenta. Obliczysz ją przy użyciu wzoru oraz uwzględniając wszystkie dodatkowe czynniki.

Pamiętaj, że jeśli wciąż nie wiesz, jak obliczyć moc kotła do domu, zawsze możesz zwrócić się po wsparcie do pracowników firmy danego producenta. Są to bowiem osoby, które z chęcią udzielą Ci fachowej porady i pomogą w znalezieniu najlepszego rozwiązania!

Zobacz też:

Kotły kondensacyjne – ranking TOP5 urządzeń
Jaki kocioł kondensacyjny wybrać?
Jaka temperatura na kotle kondensacyjnym powinna być ustawiona domyślnie?
Jakie grzejniki do kotłów kondensacyjnych?
Jak dobrać moc kotła gazowego do domu?