Kontakt

Bateria w wannie czy na ścianie?

Baterie w wannie czy na scianie 31.10

Jeśli zamontowałeś w łazience wannę, będziesz musiał zapewnić sobie dostęp do bieżącej wody. Po to właśnie jest Ci potrzebna bateria wannowa. To nie tylko nie tylko praktyczny element wyposażenia łazienki. Bateria może stać się estetycznym dodatkiem. Podczas jej wyboru zastanów się jednak, czy lepszym rozwiązaniem będzie model naścienny, czy też bateria montowana na wannie. Nadal masz wątpliwości? Pomożemy je rozwiać.

Baterie wannowe – elastyczne rozwiązanie

Każda wanna montowana w łazience charakteryzuje się węższymi lub szerszymi obrzeżami. Często wykorzystuje się je do przechowywania kosmetyków, jednak mogą one również służyć jako podstawa do montażu baterii. Najczęściej baterie wannowe montuje się na dłuższej krawędzi wanny.

bateria wannowa

Jedynie nieliczne modele mają przewidziane miejsce do montażu armatury na krótszym boku. Jeżeli zastanawiasz się nad montażem baterii na krawędzi wanny, zaleca się skonsultować tę decyzję przed zakupem. Ważne jest, aby podczas wiercenia otworów nie uszkodzić wanny, co mogłoby prowadzić do utraty gwarancji lub, w najgorszym przypadku, do jej pęknięcia. 


 
Należy pamiętać, że takie rozwiązanie powinniśmy skonsultować przed zakupem tak by wanna nie utraciła gwarancji lub po prostu nie pękła w momencie wiercenia otworów. 

Takie wanny z otworami na baterie mogą przylegać do ściany lub być modelami wolnostojącymi. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim estetyka podobnego montażu. Bateria montowana na wannie może prezentować się bardzo nowocześnie lub klasycznie w zależności od wybranego przez Ciebie modelu.

Jeśli wybierzesz baterię montowaną na wannie, nie jesteś uzależniony od umiejscowienia zaworów  na ścianie. A przynajmniej w znacznie mniejszym stopniu niż w przypadku baterii ściennych.  

Baterie wannowe zajmują jednak miejsce na brzegu, które zazwyczaj jest przeznaczone do przechowywania używanych podczas kąpieli kosmetyków. Jeśli zatem wanna jest krótka i nie masz innej alternatywy dla środków myjących do ciała, zastanów się, czy dane rozwiązanie będzie dla Ciebie odpowiednie. 

Pamiętaj także, że bateria montowana na wannie wymaga szerszej krawędzi. Dlatego też sam środek wanny może być mniejszy. Nie każdemu będzie odpowiadał ten poziom komfortu w czasie brania kąpieli. Co więcej, może się okazać, że sama wanna zajmuje więcej miejsca w łazience od modeli bez otworów na baterię. 

Bateria ścienna – oszczędność miejsca na krawędzi wanny 

Znacznie częściej stosowanym rozwiązaniem jest bateria ścienna. Montuje się ją bezpośrednio na ścianie, w której osadzono zawory. Taką baterię przykręca się przy pomocy złączek do zaworów z ciepłą i zimną wodą. 

Bateria ścienna wymaga odpowiedniego ułożenia wanny. Dotyczy to zarówno ustawienia jej bezpośrednio przy ścianie, jak i w odpowiedniej pozycji. Bateria ścienna w pewnym stopniu wymusza także na Tobie wysokość, na jakiej możesz zamontować wannę. Zazwyczaj otwory w ścianach umieszczone są na standardowej odległości od podłoża. Jeśli jednak zależało Ci na niskim położeniu wanny, podobne rozwiązanie może być poza Twoim zasięgiem lub będziesz zmuszony do zmiany wysokości baterii. 

Bateria ścienna to na pewno rozwiązanie, które pozwoli Ci oszczędzić miejsce. Przede wszystkim krawędzie wanny są węższe, dzięki czemu zajmuje ona mniej przestrzeni w łazience. Co więcej, na krawędzi wanny możesz umieścić kosmetyki wykorzystywane podczas kąpieli. 

Bateria wannowa montowana na ścianie posiada pewne atuty w porównaniu z modelem nawannowym. Wśród nich wyróżnić można modele z termostatem. Bateria z termostatem nie tylko zwiększa komfort użytkowania, ale także gwarantuje bezpieczeństwo, co jest niezwykle istotne w domach z małymi dziećmi czy osobami starszymi.  

bateria termostatyczna

Chociaż większość baterii z termostatem jest przeznaczona do montażu na ścianie z uwagi na ich konstrukcję i sposób obsługi, istnieją też modele nawannowe z termostatem, jednak są one trudniejsze do znalezienia na rynku.

Bateria natynkowa czy podtynkowa? 

Baterie ścienne to duża grupa produktów, które możesz zamontować w swojej łazience. Dostępne kolory, kształty czy sposób obsługi to tylko niektóre z różnic pomiędzy poszczególnymi produktami. Zanim jednak przejdziesz do szczegółów, zastanów się nad rodzajem baterii, który chcesz zamontować. Do wyboru masz dwa typu: baterie natynkowe i podtynkowe. 

Bateria natynkowa to klasyczne rozwiązanie, które charakteryzuje się łatwym montażem. Wystarczy przykręcić ją do zaworów z wykorzystaniem wężyków. Dzięki temu wymiana lub montaż baterii zajmuje zaledwie krótką chwilę. 

Obecnie na rynku znajdziesz duży wybór baterii natynkowych klasycznych i nowoczesnych. Są dostępne w wielu kolorach, rozmiarach, a także wzorach. Dzięki temu na pewno zdołasz wybrać produkt, który w pełni Ci odpowiada. Możesz też z łatwością dopasować go do ogólnego wyglądu łazienki. 

Bateria podtynkowa to produkt, który wymaga montażu na etapie budowy lub generalnego remontu łazienki. Przede wszystkim zdecydowana większa część takiej baterii znajduje się pod tynkiem. Następnie tworzy się wykończenie ściany np. płytkami i montuje wystające elementy zestawu podtynkowego. 

Takie baterie prezentują się bardzo efektownie. Nierzadko składają się z trzech osobnych, umieszczonych obok siebie elementów: wylewki, uchwytu do mieszania wody oraz uchwytu i otworu pod montaż słuchawki prysznicowej. Bateria wannowa podtynkowa, np. marki ROCA jest łatwa do utrzymania w czystości. Niewielki jej fragment jest w rzeczywistości narażony na zabrudzenia. 

Ten rodzaj baterii posiada pewne wady. Najistotniejszym z nich jest potencjalnie skomplikowana wymiana baterii w przypadku awarii. W niektórych sytuacjach konieczne może być skucie płytek i tynku. Jednak warto zaznaczyć, że przy wyborze baterii renomowanej firmy, awaria często nie wymaga tak radykalnych działań.  
 
W wielu przypadkach wystarczy jedynie wymiana głowicy, a bateria powróci do sprawnej pracy. To zdecydowanie mniej inwazyjne i prostsze rozwiązanie niż wymiana tradycyjnej baterii ściennej. 

Zobacz też:

Baterie wannowe – ranking TOP 8 polecanych modeli
Jak dobrać baterię do umywalki?
Baterie termostatyczne - warto czy nie warto?
Bez dotyku, bez marnowania wody – ekologiczne baterie umywalkowe
Baterie podtynkowe krok po kroku