Ile kosztuje pompa ciepła? Sprawdź aktualne ceny na rok 2024
Zastanawiasz się, ile kosztuje pompa ciepła i czy takie rozwiązanie w ogóle Ci się opłaca? Koszt systemu grzewczego z pompą ciepła nie jest niski, ale za to pozwala na ekonomiczne i ekologiczne ogrzewanie domu oraz przygotowywanie ciepłej wody użytkowej. Sprawdź, jak wygląda całkowity koszt użytkowania pompy ciepła w domu.
KOSZT INSTALACJI POMPY CIEPŁA – ILE WYNOSI?
Pierwszym krokiem do wyceny inwestycji w pompę ciepła jest oszacowanie kosztu wykonania instalacji z wybranym rodzajem urządzenia. Szczegóły zależą od kilku czynników, a przede wszystkim od:
- metrażu domu i od jego zapotrzebowania na ciepło. Zupełnie inne są potrzeby grzewcze domu do 100 metrów kwadratowych o zwartej bryle i dobrze zaizolowanego, a inne domu zbudowanego przed laty, który nie posiada izolacji termicznej. By oszacować potrzebną moc pompy ciepła, jak i koszty jej późniejszej eksploatacji, warto zweryfikować zapotrzebowanie energetyczne budynku
- rodzaju pompy ciepła, jaka ma zostać zastosowana. Do wyboru są pompy ciepła z dolnym źródłem w formie powietrza, wody lub z gruntowym wymiennikiem ciepła. Najwyższą sprawność grzewczą podczas silnych mrozów zachowują pompy ciepła gruntowe, ale są one dużo droższe w instalacji od pozostałych (nawet dwukrotnie droższe). Najpopularniejsze są z kolei pompy ciepła powietrzne, które są tańsze i mniej kłopotliwe w instalacji.
Koszt założenia pompy ciepła dla domu jednorodzinnego o metrażu około 100-120 metrów może wynosić od 20 do 40 tysięcy złotych. Takie ceny oferuje marka Ariston – na przykład w odniesieniu do instalacji z pompą ciepła Ariston NIMBUS PLUS. Szczegółowa wycena jest uzależniona od specyfiki budynku, dokładnego modelu pompy ciepła, a nawet od tego, czy w budynku użytkowane są kaloryfery, czy też ogrzewanie podłogowe wodne.
Wiesz już, jak opłacalnym rozwiązaniem jest pompa. Ile kosztuje taki system? Warto zgłosić się do specjalistów z tej branży, którzy będą w stanie podać Ci przynajmniej częściową sumę. Koszt uzależniony jest od wielu czynników – wybierając jednak wydajny sprzęt o ekologicznym działaniu, możemy również sporo oszczędzić.
Ile wynosi koszt pompy ciepła z montażem? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Warto jednak podkreślić, że decydując się na współpracę ze specjalistami, możemy otrzymać wysokiej jakości system grzewczy w korzystnych cenach. Sam koszt montażu nie jest wysoki – zwłaszcza wtedy, gdy zdecydujemy się skorzystać również z innych usług.
ILE PRĄDU ZUŻYWA POMPA CIEPŁA?
Na opłacalność inwestycji w pompę ciepła wpływa nie tylko sam koszt urządzenia z montażem i dodatkowym osprzętem, ale też kwestia jego dalszej eksploatacji. Interesuje Cię pompa ciepła? Koszty użytkowania tego systemu to również rachunki za energię elektryczną. Pompa musi być bowiem podłączona do zasilania, a przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych potrzebuje go więcej, by zapewnić w budynku komfort cieplny.
Koszt ogrzewania pompą ciepła jest uzależniony od jej rodzaju i współczynnika COP (wydajności pompy ciepła). Najwyższą sprawność podczas mrozów zachowują pompy ciepła gruntowe, a w szczególności modele z odwiertami pionowymi, gdyż czerpią one ciepło z niżej położonych warstw ziemi, które zachowują wysokie temperatury pomimo niskich temperatur powietrza. Sprawność pomp ciepła, które czerpią ciepło z powietrza lub wody, jest niższa – podczas mrozów potrzebują one większych nakładów na prąd lub dodatkowego urządzenia grzewczego (na przykład kotła gazowego kondensacyjnego).
Ile prądu pobiera pompa ciepła w ciągu roku? Dokładne zużycie prądu przez wybrany model pompy ciepła można sprawdzić w jego specyfikacji technicznej – na przykład model pompy ciepła Ariston NIMBUS FLEX ma zapotrzebowanie na energię elektryczną na poziomie 5878 kWh/rok.
CZY POMPA CIEPŁA SIĘ OPŁACA?
Jak wygląda koszt ogrzewania pompą ciepła? Wbrew powszechnym opiniom nie jest zerowy – choć urządzenie to wykorzystuje naturalne ciepło znajdujące się w gruncie, wodzie lub powietrzu, do działania potrzebuje również energii elektrycznej. Mimo to inwestycja w pompę ciepła jest opłacalna w dłuższej perspektywie czasowej i to z wielu powodów:
- dzięki pompie ciepła zyskujesz ekologiczne i ekonomiczne źródło ciepła, które będzie stosunkowo niedrogie w eksploatacji, a szczególnie wówczas, gdy połączysz pompę ciepła z instalacją fotowoltaiczną. W takim układzie jej eksploatacja będzie niemal darmowa
- pompa ciepła pracuje cicho i dyskretnie. Nie wymaga oddzielnej kotłowni, nie przyczynia się do emisji zanieczyszczeń, jak również sadzy. Jest to niekłopotliwe źródło ciepła, które można wygodnie obsługiwać nawet przy pomocy smartfonów,
- pompa ciepła może nie tylko ogrzewać dom, ale też służyć do ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Z kolei latem przyda się w subtelnym schładzaniu pomieszczeń. Jest to urządzenie o wysokiej sprawności i wszechstronnym działaniu, które stosowane jest w coraz większej liczbie nowych i remontowanych budynków.
Chociaż koszt instalacji pompy ciepła w domu jednorodzinnym może wydawać się wysoki, to w późniejszej eksploatacji jest to jeden z bardziej opłacalnych sposobów na ogrzewanie i przygotowywanie ciepłej wody użytkowej.
Szczególnie wówczas, gdy instalacja pompy ciepła współpracuje z ogrzewaniem niskotemperaturowym (na przykład podłogowym), a także z panelami fotowoltaicznymi. Inwestycja w pompę ciepła lub w pompę ciepła oraz panele fotowoltaiczne pozwala uniezależnić się od rosnących cen takich surowców, jak gaz lub węgiel i cieszyć się ciepłem w domu bez ponoszenia ogromnych wydatków na ogrzewanie.
DOFINANSOWANIE – POMPA CIEPŁA DLA KAŻDEGO
Wiesz już, jak wiele korzyści może przynieść pompa ciepła. Koszt instalacji może być pewnym wydatkiem; warto jednak pamiętać o tym, że korzystanie z tak wydajnego, a zarazem w pełni ekologicznego systemu szybko się zwróci. Jeśli jednak nie dysponujesz kwotą potrzebną na taką inwestycję, to z pewnością zainteresuje Cię dofinansowanie na pompę ciepła. Mowa o programie Moje Ciepło, który umożliwia otrzymanie specjalnej dotacji na zakup takiego urządzenia, jak pompa ciepła. Czy się opłaca? Jak najbardziej! Wystarczy tylko spełnić kilka warunków: jeśli należymy do grona szczęśliwców, to możemy liczyć na dofinansowanie w wysokości od trzydziestu do nawet czterdziestu pięciu procent. Szczegółowy opis tego programu można znaleźć na naszej stronie internetowej.
Jeśli zagadnienie „instalacja pompy ciepła – koszt” jest nadal dla Ciebie niejasne, to zapraszamy do kontaktu. Jako specjaliści z tej branży dołożymy wszelkich starań, by doradzić Ci najlepsze rozwiązanie grzewcze do Twojego domu. Zapraszamy przy okazji do sprawdzenia innych produktów i rozwiązań, jakie dostępne są w naszym sklepie internetowym.
Zobacz też:
Pompa ciepła – tak czy nie? Dlaczego warto?
Pompy ciepła – ranking TOP5 polecanych modeli
Jak dobrać pompę ciepła?
Pompa ciepła monoblok czy split – co wybrać?
Redaktor
Redaktorka treści eksperckich w branży home&decor, a z wykształcenia dziennikarka. Uwielbia spędzać czas w swoim domu, gdzie z kubkiem kawy w dłoni pracuje i realizuje swoją pasję do gotowania. Inspiracje czerpie z europejskich miast tętniących życiem. W sieci znana jako autorka bloga Rozdomowiona. Z wykształcenia dziennikarka, redaktorka i specjalistka od treści eksperckich w branży home&decor. Prywatnie dom to jej przytulna oaza bezpieczeństwa i jednocześnie przestrzeń do pracy. Miłośniczka podróżowania po europejskich miastach w poszukiwaniu inspiracji wnętrzarskich i nie tylko. Wolne wieczory spędza na grach planszowych, gotowaniu i oglądaniu seriali.