Pompa ciepła – tak czy nie? Dlaczego warto?
Pompy ciepła cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Podpowiadamy, czy warto zdecydować się na wybór takiego urządzenia. Poznaj szczegółowe informacje, a na pewno dokonasz udanego wyboru.
Pompy ciepła – działanie
Pompa ciepła to urządzenie, które pobiera energię cieplną z otoczenia budynków (gruntu, powietrza lub wody). Ta za sprawą prądu elektrycznego przekształca się w energię do ogrzewania domu, wody użytkowej, a także chłodzenia wnętrz w czasie upałów. Ponadto pompy ciepła to ekologiczne oraz tanie w eksploatacji urządzenia. Dużą zaletą jest również możliwość bezawaryjnej pracy przez wiele lat.
Jeśli chcesz cieszyć się z tych atutów, postaw na urządzenie renomowanego producenta. Zapoznaj się z listą dostępnych modeli i rzuć okiem na ich specyfikację techniczną. Dużym zainteresowaniem cieszy się np. Pompa ciepła powietrze-woda typu split NIMBUS COMPACT 80 S czy pompa ciepła powietrze-woda typu monoblok NIMBUS FLEX 80 M. To tylko niektóre spośród wielu funkcjonalnych i nowoczesnych rozwiązań. Na pewno znajdziesz idealną opcję na własne cztery kąty. Jednak o inwestycji nigdy nie powinien decydować przypadek.
Jak dobrać pompę ciepłą do zmodernizowanego budynku?
Zanim zdecydujesz się na montaż pompy ciepła, musisz rzucić okiem na wszystkie niezbędne informacje, które pozwolą ocenić, czy dane urządzenie wpisze się w zakres potrzeb mieszkańców.
Upewnij się, że skrajne parametry pracy pompy są odpowiednie dla instalacji, która znajduje się w budynku. Ta wartość podawana jest w kW i mówi o tym, jaka moc powinna być dostarczona do budynku, aby pokryć jego straty przez wentylację i przenikanie.
Ponadto zwróć uwagę na charakterystykę energetyczną budynku. Jest to dokument urzędowy, który określa zapotrzebowanie energetyczne na ogrzanie czterech ścian. Kluczową kwestię stanowią następujące parametry:
- EU – energia użytkowa
- EK – energia końcowa
- EP – energia pierwotna
Bardzo istotnym aspektem, który wpływa na dobór pompy ciepła jest energia użytkowa. Ten parametr definiuje zapotrzebowanie budynku na energię – wskazuje ile energii musisz dostarczyć, aby pokryć straty związane m.in. z przenikaniem czy wentylacją. Ponadto ten wskaźnik pozwoli przeliczyć zapotrzebowanie na moc w warunkach projektowych.
Kolejną ważną kwestią jest planowana technologia wyboru urządzenia i rodzaj wentylacji w budynku. Ponadto musisz zwrócić uwagę na kształt instalacji, rozwiązania hydrauliczne czy akcesoria, które znajdą się w maszynowni. Pompy ciepła bardzo dobrze współpracują z ogrzewaniem płaszczyznowym oraz odpowiednio dobranymi grzejnikami.
W tym miejscu warto zaznaczyć, że do wydajnych urządzeń należy m.in. pompa ciepła powietrze-woda Alezio S E czy pompa ciepła powietrze-woda, typu monoblok Modena 8. Jednak wcześniej upewnij się, czy dany sprzęt na pewno znajdzie zastosowanie w Twoich czterech kątach.
Jaką rolę odgrywa audyt energetyczny?
Audyt energetyczny stanowi opracowanie, które szczegółowo określa zakres, dane techniczne i ekonomiczne inwestycji. Ponadto obejmuje rekomendacje związane z wyborem optymalnych rozwiązań. W praktyce oznacza to, że wybór pompy ciepła jest znacznie łatwiejszy.
Wykonanie audytu nie jest drogie (cena wynosi ok. 1000 zł). To niewiele, jeśli weźmiesz pod uwagę, ile cennych informacji uzyskasz. Ponadto program Czyste Powietrze pozwala na dofinansowanie nawet do 100% kosztów.
Do popularnych i cenionych przez ekspertów modeli należy np. Ricom Pompa ciepła Easylife EVI czy pompa ciepła powietrze-woda Kospel HPM2.P-12.PL. Wiele zależy jednak od rozwiązań zastosowanych w Twoich czterech kątach. Audyt energetyczny pozwoli Ci na łatwy wybór najlepszego rozwiązania.
Pompa ciepła – najważniejsze atuty
Zastanawiasz się, czy instalacja pompy ciepła będzie dobrym pomysłem? Przede wszystkim nie musisz inwestować w osobną kotłownię, budować komina bądź przyłącza gazowego.
Pamiętaj, że koszt pompy ciepła możesz obniżyć, korzystając z programu Moje Ciepło. Natomiast opłaty eksploatacyjne zmniejszysz poprzez montaż paneli fotowoltaicznych, które mogą pokryć całkowite zapotrzebowanie na energię elektryczną urządzenia. Zazwyczaj zwrot następuje po 6-7 latach.
Bardzo ważne są również aspekty ekologiczne. Pompy ciepła wykorzystują odnawialne źródła energii, nie wytwarzają pyłów oraz innych zanieczyszczeń, co pozwala ograniczyć problem smogu, a także zmniejszyć efekt cieplarniany. Warto o tym pomyśleć już na pierwszym etapie projektowania budynku. Jeżeli pozyskasz energię elektryczną z paneli, możesz liczyć na bardzo dobre efekty. Przekonało się o tym już wielu inwestorów, którzy cieszą się komfortem cieplnym na najwyższym poziomie.
Dziś producenci wprowadzają na rynek bardzo wydajne urządzenia. Na słowa uznania zasługuje np. specyfikacja pompy ciepła powietrze-woda Kospel HPM.V-10.PL. Inne cenione rozwiązanie to pompa ciepła Stiebel Eltron MONOBLOK HPA-O13. Zanim jednak wybierzesz odpowiednie rozwiązanie, zapoznaj się z opiniami specjalistów i wykonaj audyt energetyczny.
Czy zawsze warto inwestować w pompę ciepła?
Oferta najlepszych sklepów obejmuje przeróżne pompy ciepła – rodzaje wodne, gruntowe i powietrzne. Natomiast nie zawsze wybór tego urządzenia stanowi ekonomiczne rozwiązanie. Przede wszystkim montaż jest stosunkowo kosztowną inwestycją. Cena zależy od wielu czynników (przede wszystkim od typu pompy, mocy czy rozwiązań instalacyjnych).
Jeżeli Twój dom wymaga termomodernizacji, warto na początku ocieplić go i sprawdzić zapotrzebowanie energetyczne. Gdy budynek generuje mniejsze straty, wymaga mniejszej ilości energii, co przekłada się na niższy koszt pompy ciepła.
Jeśli budynek znajduje się na niewielkiej działce i nie dysponujesz przestrzenią na kolektor pionowy, inwestycja w pompę ciepła również nie będzie najlepszym rozwiązaniem.
Na szczęście istnieją skuteczne alternatywy dla tych urządzeń. Na rynku znajdziesz wiele wysokiej jakości kotłów gazowych czy elektrycznych. Pamiętaj, że każda inwestycja powinna być poprzedzona szczegółową analizą. Wówczas na pewno dokonasz udanego wyboru.
Zobacz też:
Pompy ciepła – ranking TOP5 polecanych modeli
Jak dobrać pompę ciepła?
Ile kosztuje pompa ciepła oraz czy się opłaca?
Pompa ciepła monoblok czy split – co wybrać?