Kontakt

Jak dobrać pompę ciepła?

Jak dobrać pompę ciepła - Ariston

Inwestycja w pompę ciepła powinna być przemyślana. By urządzenie spełniło swą rolę i zapewniło komfort termiczny oraz swobodny dostęp do ciepłej wody, musi mieć odpowiednie parametry. Jak dobrać pompę ciepła? Na co zwrócić uwagę?

JAKĄ POMPĘ WYBRAĆ?

Jedną z najważniejszych decyzji, jakie trzeba podjąć przed zakupem pompy ciepła jest wybór jej rodzaju. Urządzenia te można podzielić na trzy grupy – w zależności od tego, jakie jest ich dolne źródło ciepła. Może to być:

  1. Powietrze – pompa ciepła pobierająca ciepło z powietrza należy do najpopularniejszych pomp ciepła, jakie są montowane aktualnie w kraju. Duża popularność tego rodzaju urządzeń wynika z ich uniwersalności, łatwości montażu i stosunkowo niskiej ceny (dużo niższej niż w przypadku pomp ciepła z wymiennikiem gruntowym).

    Tego typu pompy ciepła dzielą się jeszcze na modele typu: powietrze-powietrze (transport ciepła do wewnątrz), a także powietrze-woda (ciepło transportowane do obiegu grzewczego i zbiornika z gorącą wodą).

  1. Woda – pompa ciepła pobierająca ciepło z wody gruntowej to rozwiązanie nie dla każdego. Jeśli jednak dom znajduje się w bliskim sąsiedztwie rzeki lub jeziora, warto zainteresować się tym rozwiązaniem.

  2. Grunt – pompa ciepła z wymiennikiem gruntowym należy do najbardziej wydajnych energetycznie, ale też najdroższych. Jej montaż wymaga głębokich odwiertów lub montażu poziomego wymiennika o bardzo dużej powierzchni, co czyni tę inwestycję kosztowną i kłopotliwą.

Każdy rodzaj pompy ciepła może mieć różną moc, a także pełnić różne role: grzewczą, ale też przygotowywać CWU. Pompa ciepła może być jednym ze źródeł ciepła albo głównym sposobem na ogrzewanie budynku i to od tych kwestii zależy, na jaki typ i na jaką moc pompy ciepła będzie warto się zdecydować.

sanpol rejestracja

JAK DOBRAĆ MOC POMPY CIEPŁA?

Jednym z najważniejszych parametrów, na który trzeba zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła, jest moc urządzenia, ale też jej współczynnik COP, który określa wydajność energetyczną pompy (to znaczy to, ile kWh energii dostarczy pompa ciepła z 1 kWh prądu). By jednak wiedzieć, jaka moc urządzenia i wydajność będzie potrzebna, trzeba wziąć pod uwagę kilka dodatkowych czynników:

Powierzchnię budynku – dobór pompy ciepła do powierzchni domu jest ściśle powiązany z charakterystyką energetyczną budynku. Metraż jednak jest równie istotny – bardzo duże domy, które są dobrze docieplone, mogą mieć wyższe zapotrzebowanie na ciepło niż małe budynki o nieco cieńszej izolacji termicznej.

pompy ciepła ariston

Zapotrzebowanie cieplne budynku – taką informację można znaleźć w świadectwie energetycznym budynku, o ile się je posiada. Można również zlecić wykonanie audytu, który pozwoli nie tylko oszacować zapotrzebowanie cieplne budynku, ale też wskaże najbardziej newralgiczne punkty, które można poprawić, by ogrzewanie obiektu było tańsze.

Liczbę domowników i ich preferencje – większa liczba domowników, a wśród nich małe dzieci, seniorzy lub osoby o obniżonej odporności to kwestie, które znacząco wpływają na wyższe zapotrzebowanie na ciepło.

Specyfika pogodowa regionu – wybrane regiony kraju są statystycznie cieplejsze zimą, mniej podatne na zimne wiatry i duże przymrozki. Im dalej na zachód, tym zazwyczaj nieco łagodniejsze zimy. To kwestia, która może mieć wpływ na dobór pompy ciepła do budynku.

Dobór mocy pompy ciepła warto uzależnić od powyższych kwestii, ale też od tego, jakie jest dokładne przeznaczenie urządzenia i czy będzie to jedyne lub główne źródło ciepła zimą.

DOBÓR MOCY POMPY CIEPŁA – WZÓR

Gdyby przy doborze pompy ciepła wziąć pod uwagę tylko wymienione już kwestie, urządzenie można dobrać na podstawie bardzo prostego wzoru:

Powierzchnia domu x zapotrzebowanie cieplne budynku = szacunkowa moc pompy ciepła.

Korzystając z powyższego wzoru, obliczymy jednak wyłącznie przybliżoną moc pompy ciepła dla celów grzewczych. By urządzenie mogło przygotowywać także ciepłą wodę użytkową, potrzeba jeszcze przemnożyć liczbę domowników przez 250 W i dodać do powyższego wyniku.

Przykładowo: dom o powierzchni 120 m kwadratowych, którego zapotrzebowanie energetyczne wynosi około 40 W/m kwadratowy i w którym mieszkają 4 osoby powinien zostać wyposażony w pompę ciepła o mocy, co najmniej, 6 kW.

pompy ciepla jak dzialaja

Warto jednak pójść nieco dalej i swe obliczenia uzupełnić o współczynnik biwalentności [Kb]. Jeśli zimą, przy niskich temperaturach, pompa ciepła będzie współpracowała z dodatkowym urządzeniem grzewczym (na przykład kominkiem lub gazowym kotłem kondensacyjnym), trzeba oszacować ile procent ciepła ma pochodzić wyłącznie z pompy ciepła. Może to być, na przykład, 80%. W takim wypadku współczynnik kB wynosi 0,8 a wzór na obliczenie mocy pompy ciepła przedstawia się następująco:

Moc grzewcza = zapotrzebowanie na ciepło x powierzchnia domu x kB + moc potrzebna do podgrzania CWU

Dla identycznego domu, jak w poprzednich obliczeniach, dla którego pompa ciepła ma zapewnić do 80% ciepła, wystarczająca powinna być pompa ciepła o mocy 5 kW.

Wszystkie obliczenia warto kilkakrotnie zweryfikować albo wręcz poprosić o pomoc dostawcę lub producenta upatrzonego urządzenia. Sporym błędem, jaki można popełnić, jest niedoszacowanie mocy pompy ciepła. W takim wypadku nie ma ona szans na to, by zapewnić domownikom pełny komfort cieplny zimą. Ponieważ inwestycja w pompę ciepła wymaga dużych nakładów finansowych, powinna być przemyślana. W razie wątpliwości, lepiej poprosić o pomoc w doborze urządzenia fachowców niż popełnić kosztowną pomyłkę.

Zobacz też:

Pompa ciepła – tak czy nie? Dlaczego warto?
Pompy ciepła – ranking TOP5 polecanych modeli
Jak dobrać pompę ciepła?
Ile kosztuje pompa ciepła oraz czy się opłaca?
Pompa ciepła monoblok czy split – co wybrać?