Pompa ciepła monoblok czy split – co wybrać?
Choć zasada działania pompy ciepła monoblok i split jest bardzo podobna, szczególna różnica tkwi w sposobie montażu i późniejszej eksploatacji. Dowiedz się więcej na ten temat, aby wybrać odpowiednie urządzenie do swojego budynku.
JAK DZIAŁA POMPA CIEPŁA?
W dużym uproszczeniu, pompa ciepła monoblok i split działa na podobnej zasadzie. Jest odpowiedzialna za pobieranie energii z powietrza, a następnie zamianę w ciepło. Przekazywane jest ono dalej, aż do instalacji centralnego ogrzewania, gwarantując komfort cieplny domownikom w domu. Urządzenia służą też do chłodzenia budynków, ze względu na to, że powietrze jest bardzo dobrym nośnikiem ciepła. Mogą być zasilane tradycyjnie lub z pomocą domowej instalacji fotowoltaicznej.
Ze względu na to, że zasada działania obydwóch pomp jest podobna, ich efektywność mieści się na podobnym poziomie. Urządzenia te mogą też charakteryzować się satysfakcjonującą klasą energetyczną, aby zapewnić Ci niskie koszty eksploatacji.
Pompy ciepła, które opisujemy w dzisiejszym artykule, są bardzo popularne, bez względu na wielkość budynku i działki. Nie trzeba ingerować w przestrzeń pod gruntem, dlatego sama instalacja może być łatwiejsza i znacznie tańsza. To przekłada się też na mniejsze ryzyko pojawienia się błędów w trakcie montażu czy też awarii w trakcie korzystania. Koszt związany z urządzeniem i montażem zwraca się po kilku latach.
CO TO JEST POMPA CIEPŁA MONOBLOK?
Zanim dowiesz się, co wybrać – monoblok czy split, poznaj obydwa rodzaje pomp ciepła bliżej. Dzięki temu będziesz wiedzieć, które rozwiązanie najbardziej sprawdzi się w Twoim przypadku. Pierwsze rozwiązanie, czyli monoblok, służy do całkowitego montażu na zewnątrz budynku.
Doprowadza się do niego rury, którymi płynie woda lub specjalny płyn. Cały układ chłodniczy zlokalizowany jest w jednej jednostce, dlatego nie trzeba jej dzielić na zewnętrzną i wewnętrzną, jednak jest to technicznie możliwe. Gwarantuje pełną szczelność, a konstrukcja fabrycznie jest gotowa do montażu.
Zalety pompy ciepła monoblok:
- brak kosztów związanych z eksploatacją układu chłodniczego i regularnymi kontrolami,
- instalacja ma długotrwałą żywotność i mniejsze ryzyko występowania wycieków,
- szybki i bezproblemowy montaż przez specjalistę bez uprawnień chłodniczych,
- mają estetyczne wykończenie,
- pracują dość cicho i wydajnie, bo są przystosowane do nowoczesnego budownictwa.
POMPA CIEPŁA SPLIT – CO TO JEST?
Nie wiesz jeszcze, które rozwiązanie wybrać, split czy monoblok? Przyjrzyjmy się pierwszemu typowi pompy ciepła. Jest on podzielony na dwie jednostki: zewnętrzną i wewnętrzną. Pod względem technicznym, pompa ciepła split ma podobne elementy budowy, w tym sprężarkę, wentylator i wymiennik ciepła. Jednak skraplacz musi być zainstalowany wewnątrz budynku, w przeciwieństwie do innych elementów. Całosć połączona jest ze sobą przewodami, dlatego tak ważną rolę pełni tu prawidłowo zamontowany układ chłodniczy w postaci licznych przewodów z czynnikiem chłodniczym wewnątrz.
Jeśli chodzi o cenę, wiele zależy od konkretnych modeli, ale panuje przekonanie, że pompy ciepła split są nieco tańsze, między innymi ze względu na to, że już długo utrzymują się na rynku. Warto wziąć pod uwagę eksploatację, czyli regularną kontrolę szczelności układu chłodniczego. Tego nie doświadczysz, wybierając pompę monoblok, gdzie za te elementy odpowiedzialna jest fabryka.
PODSUMOWANIE: POMPA CIEPŁA MONOBLOK A SPLIT
Aby odpowiedzieć sobie na pytanie: pompa monoblok czy split, weź pod uwagę swoje potrzeby i kwestie techniczne. Pierwszą z nich trzeba zamontować na zewnątrz budynku, np. przy ścianie albo w ogrodzie. Zabierasz tym samym miejsce w terenie, ale oszczędzasz przestrzeń wewnątrz budynku. Sam montaż może być nieco łatwiejszy, ponieważ konstrukcja sprzętu jest fabrycznie przygotowana do mocowania na zewnątrz.
Wystarczy doprowadzić połączenie hydrauliczne i połączyć je wraz z instalacją centralnego ogrzewania. W związku z tym koszt robocizny może być nieco mniejszy niż w przypadku pompy split. Ten rodzaj urządzeń stał się ostatnio bardzo popularny, dlatego montowany jest często w nowoczesnym budownictwie.
Druga z nich przeznaczona jest do montażu wewnątrz budynku, choć jeden z modułów musi pozyskiwać ciepło z otoczenia. Do kosztów i pracy przy montażu trzeba wziąć pod uwagę układ chłodniczy i jego regularne kontrole. Pompa ciepła monoblok może być nieco cięższa i niewiele większa.
Różnica między split a monoblock tkwi także w wydajności. Zwróć uwagę na ten parametr, kiedy będziesz decydować się na dane urządzenie. Świadczy o tym współczynnik COP, który stanowi stosunek ilości dostarczanego ciepła do ilości zużytej energii elektrycznej. Warto jednak zaznaczyć, że zastanawiając się co wybrać: pompa ciepła monoblok czy split, nie decydujesz jednoznacznie o wydajności. Mają one bardzo podobne parametry efektywności.
Jeśli chodzi o hałas i cenę, wiele zależy od konkretnych modeli. Emisja dźwięku jest podobna (około 60 decybeli), a koszt instalacji jest uzależniony od indywidualnych czynników. Warto o tym pomyśleć, decydując się na urządzenie do swojego budynku. Sterowanie także jest podobne w obu przypadkach. Niektóre modele można obsługiwać zdalnie za pomocą smartfona lub laptopa z podłączeniem do internetu.
Zobacz też:
Pompa ciepła – tak czy nie? Dlaczego warto?
Pompy ciepła – ranking TOP5 polecanych modeli
Jak dobrać pompę ciepła?
Ile kosztuje pompa ciepła oraz czy się opłaca?
Redaktor
Redaktorka treści eksperckich w branży home&decor, a z wykształcenia dziennikarka. Uwielbia spędzać czas w swoim domu, gdzie z kubkiem kawy w dłoni pracuje i realizuje swoją pasję do gotowania. Inspiracje czerpie z europejskich miast tętniących życiem. W sieci znana jako autorka bloga Rozdomowiona. Z wykształcenia dziennikarka, redaktorka i specjalistka od treści eksperckich w branży home&decor. Prywatnie dom to jej przytulna oaza bezpieczeństwa i jednocześnie przestrzeń do pracy. Miłośniczka podróżowania po europejskich miastach w poszukiwaniu inspiracji wnętrzarskich i nie tylko. Wolne wieczory spędza na grach planszowych, gotowaniu i oglądaniu seriali.