Kontakt

Jak dobrać pompę obiegową do podłogówki

Pompa obiegowa grundfos 15.02

Jeśli jesteś na etapie projektowania domu, to z pewnością pojawi się pytanie „Jakie ogrzewanie wybrać – grzejnikowe czy podłogowe?”. Obydwa rozwiązania są kompatybilne z systemem centralnego ogrzewania, jednak my rekomendujemy ogrzewanie podłogowe. Zobacz, jakie są zalety tego rozwiązania i jak dobrać pompę obiegową, abyś mógł cieszyć się komfortowymi warunkami w swoim domu.

Ogrzewanie podłogowe – zalety

Ogrzewanie podłogowe to najwydajniejszy i najbardziej ekonomiczny sposób na ogrzanie domu. W porównaniu do grzejników charakteryzuje się on mniejszym zapotrzebowaniem na energię, dzięki czemu Twoje rachunki za prąd będą niższe.

Warto również zwrócić uwagę na komfort przebywania w pomieszczeniu. W przeciwieństwie do grzejników, które są zawieszone na ścianie, przez co w dolnej strefie pomieszczeń jest zazwyczaj chłodno.
Podłogówka zapewnia bliski ideału rozkład temperatur.

sanpol rejestracja

Oznacza to, że w okolicach stóp jest najcieplej i nieco chłodniej w górnej części pomieszczenia. Jest to zasługa rozmieszczenia instalacji. W przypadku podłogówki jest ogrzewana zazwyczaj cała podłoga, dzięki czemu ciepło jest rozprowadzane równomiernie. Nie zapomnimy również o kwestii estetycznej.

Co prawda producenci grzejników przykładają dużą wagę do ich wyglądu, bardzo często są to małe dzieła sztuki, jednak zajmują one cenną przestrzeń w pomieszczeniach. W ogrzewaniu podłogowym jest inaczej. Ponieważ
cała instalacja jest ukryta pod panelami lub płytkami, zyskujesz pustą przestrzeń, którą możesz zaaranżować dokładnie tak, jak chcesz bez konieczności uwzględniania grzejników, chociażby wybierając meble lub ustawiając kanapę.

Zalety ogrzewania podłogowego:

  • równomierny rozkład temperatury w całym pomieszczeniu;
  • pomieszczenie równomiernie ogrzanie od podłogi;
  • w porównaniu do grzejników mniejsze zapotrzebowanie na energię;
  • większa wilgotność powietrza;
  • instalacja jest ukryta, dzięki czemu wnętrze łatwiej zaaranżować;
  • stworzony dla nowoczesnych systemów grzewczych.;
  • przestrzeń bez grzejników, które są problematyczne do czyszczenia;

Dlaczego pompa obiegowa jest tak ważna?

Pompa obiegowa jest elementem instalacji grzewczej. Jej zadaniem jest nie tylko wymuszenie przepływu wody w układzie zamkniętym, ale też zwiększenie efektywności i sprawności całej instalacji.

To właśnie pompy sprawiają, że możesz swobodnie rozprowadzić przewody, a ich średnica może być mniejsza. Jest to bardzo ważne, ponieważ zarówno długość przewodów, jak i ich średnia wpływają na ich bezwładność. Im krótsze i węższe przewody, tym szybszy jest obieg czynnika grzewczego w instalacji i płynniejsza regulacja jego pracy.

Zasady doboru pompy obiegowej do centralnego ogrzewania

Jeśli chcesz mieć pewność, że instalacja grzewcza jest wydajna, należy odpowiednio dobrać wszystkie elementy, ponieważ wpływają one na swoją pracę. Właśnie dlatego, abyś mógł cieszyć się komfortowymi warunkami w swoim domu i wszystkimi zaletami oferowanymi przez ogrzewanie podłogowe, w pierwszej kolejności musisz dobrać pompę obiegową, która będzie dostosowana do potrzeb Twoich i Twojego domu.

To właśnie pompa zapewnia właściwy przepływ dla nominalnych parametrów grzewczych urządzenia przy jednoczesnym pokonaniu wewnętrznych oporów. Dobierając pompę, zwróć uwagę na takie parametry, jak:

Opór cieplny (R) - jest to parametr, który określa wartość oporu cieplnego posadzki. Trzeba pamiętać o tym, że poza samymi panelami lub płytkami należy doliczyć również opór podkładu. Przyjmuje się, że opór cieplny o wartości 0,1 m2 powoduje stratę 4°C. Europejskie normy dopuszczają zastosowanie na ogrzewaniu podłogowym podkładu i posadzki o łącznej maksymalnej wartości oporności przewodzenia ciepła równej 0,15 m2.

Dlatego, aby instalacja była wydajna musisz pamiętać o tym, aby nie przekraczać granicznych długości pętli dla danej średnicy przewodu. Dlaczego? Otóż przekroczenie granicznych długości sprawia, że im dłuższa jest rura, tym większy jest opór. A to przekłada się na zamontowanie większej pompy, która nie tylko emituje więcej hałasu, ale też potrzebuje więcej prądu.

Przepływ oraz wysokość podnoszenia. Jak można się domyślić przepływ, to ilość wody przetłaczanej przez pompę w danym momencie. To właśnie od odpowiedniego przepływu zależy wydajność ogrzewania, jeśli do instalacji nie trafi odpowiednia ilość wody, to instalacja nie będzie wydajna, a pomieszczenie będzie słabiej ogrzewane. Natomiast wysokość podnoszenia to określenie odnoszące się do wielkości oporów przepływu, które pompa jest w stanie pokonać tłoczące wodę. Opory powstają przez rurociągi, grzejniki, kształtki czy zawory.

Wydajność pompy obiegowej uzależniona jest od mocy ogrzewania podłogowego. Można ją obliczyć na dwa sposoby. Jest to bardzo ważne, ponieważ wyznaczenie wydajności pozwoli Ci na dobranie odpowiedniej pompy. Gdy znasz moc kotła lub wymiennika, to wydajność swojej pompy możesz obliczyć korzystając z poniższego wzoru:

Q[m3/h]= P(Tz-Tp) x 1,163

gdzie:

Q - wydajność [m3/h]P - moc kotła [kW]

Tz - temperatura zasilania [°C]

Tp - temperatura powrotu [°C]

1,163 - współczynnik przeliczeniowy

Gdy nie znasz mocy kotła, to szacunkowe zapotrzebowanie budynku na ciepło możesz wyliczyć opierając się o wskaźniki jednostkowe K [W/m2], korzystając ze z poniższego wzoru:

P = S x K [W]

gdzie:

S - powierzchnia ogrzewana [m2]

K – wskaźnik jednostkowy [W/m2]

Wartość wskaźnika K przyjmuje się z poniższej tabeli:

Typ budynku

Rodzaj izolacji

K [W/m2]

Budynki nowe (od 1995)

bardzo dobra

30-50

 

normalna

50-80

Budynki starsze (do 1995)

słaba

80-120

Posiadając szacunkową moc kotła, możesz określić szacunkową wysokość podnoszenia pompy. Polega ona na zastosowaniu jednostkowych, liniowych strat ciśnienia w przewodach – R [Pa/m]. W nowszych budynkach wartość R jest w granicach 100 - 150 Pa/m. W starszych R jest na poziomie 50 Pa/m. Należy również wziąć pod uwagę 30% dodatek na opory miejscowe. Do obliczenia wysokości podnoszenia pompy H należy skorzystać ze wzoru:

H = (Lz+Lp) x R x 1,3 [m]

gdzie : Lz – max. długość przewodu zasilającego [m]

Lp – max. długość przewodu powrotnego [m]

R – jednostkowe straty liniowe [m]

Aby pompa obiegowa była idealnie dopasowana do wymagań Twojego domu, nie zapomnij skonsultować swojego wyboru ze specjalistą, który sprawdzi, czy pompa spełnia wymagania hydrauliczne konkretnej instalacji. Spośród spełniających powyższe kryteria pomp wybierz tę, która zużywa najmniej energii, dzięki czemu Twoje rachunki za prąd będą niższe.

Zobacz też:

Jak działa pompa obiegowa?
Czy pompa obiegowa może wpłynąć na energooszczędność instalacji?
Sterowanie obiegami grzewczymi w systemach pomp ciepła STIEBEL ELTRON
Jakie ustawienia pompy obiegowej wybrać?
Dobór pompy obiegowej – która najlepsza?