Kontakt

Jak działa przepływowy podgrzewacz wody?

podgrzewacz wody przeplywowy ariston

Przepływowy podgrzewacz wody jest świetnym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie nie ma dużego zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową oraz tam, gdzie nie ma miejsca na duży zbiornik pojemnościowy. Ten rodzaj podgrzewacza jest dobrym rozwiązaniem w kuchni, toalecie oraz na działce. To niewielkie urządzenie zapewni Ci stały dostęp do ciepłej wody, bez konieczności doprowadzania instalacji wodnej. Zobacz, jak działa przepływowy podgrzewacz wody i na co zwrócić uwagę podczas jego zakupu.

rejestracja sanpol

Czy warto kupić podgrzewacz wody?

Naszym zdaniem TAK, zdecydowanie warto postawić na to rozwiązanie. Jest to urządzenie, które gwarantuje Ci stały dostęp do ciepłej wody użytkowej gdziekolwiek jesteś. Możesz go zamontować w domowej toalecie, domku letniskowym, a nawet w ogrodzie.

W przeciwieństwie do podgrzewaczy pojemnościowych nie tylko nie musisz czekać aż woda się podgrzeje, ale też nie musisz się obawiać, że zabraknie Ci ciepłej wody podczas mycia naczyń lub kąpieli. Jedyne, o czym powinieneś pamiętać, to o dobraniu urządzenia o odpowiedniej mocy, adekwatnej do potrzeb Twoich i Twoich bliskich. To on od mocy zależy prędkość przepływu podgrzewanej wody.

Zwróć również uwagę na wygląd i wielkość urządzenie. Kompaktowe rozmiary sprawiają, że podgrzewacz bez trudu zamontujesz nawet w małym pomieszczeniu, w którym liczy się każdy centymetr.

Producenci zadbali również o wygląd. Niezależnie od tego, na który model się zdecydujesz, to możesz być pewny, że podgrzewacz wody wkomponuje się we wnętrzu. Prosty, minimalistyczny design urządzenia będzie pasować zarówno do nowoczesnej kuchni w bloku, jak i tej urządzonej w stylu skandynawskim w domu jednorodzinnym.

Przepływowych podgrzewaczy wody – jaki wybrać

Producenci oferują wiele rodzajów podgrzewaczy przepływowych, dlatego poznaj najpopularniejsze podziały. W ten sposób będziesz wiedzieć, które rozwiązanie jest dla Ciebie najlepsze.

Przepływowy podgrzewacz wody gazowy czy elektryczny

Przepływowe podgrzewacze wody elektryczne - ich znakiem rozpoznawczym jest rozmiar. Zajmują on niedużo miejsca, dlatego świetnie sprawdzi się w wszędzie tam, gdzie każdy centymetr (np. pod zlewem, nad kranem) jest na wagę złota. Jest to rozwiązanie proste i wygodne.

Nie musisz instalować rur, które są odpowiedzialne za odprowadzenie spalin, dlatego montaż jest szybki, a samo urządzenie jest funkcjonalne i praktyczne.

Przepływowe podgrzewacze wody gazowe - w porównaniu do podgrzewaczy elektrycznych, generują one mniejsze koszty. Jednak musisz pamiętać o dobrej wentylacji pomieszczenia, dzięki czemu spaliny będą odprowadzane na zewnątrz. Więc jego montaż może się wiązać z dostosowaniem pomieszczenia, a to przekłada się na większe koszty instalacji.

Przepływowy podgrzewacz wody jednopunktowy czy wielopunktowy

Przepływowe podgrzewacze wody jednopunktowe - jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj podgrzewacza zasila tylko jeden punkt. Montuje się go zwykle przy wannie lub zlewie. Zwróć uwagę na dostępne akcesoria, ponieważ niektóre modele posiadają baterię, a nawet rączkę natryskową.

Przepływowe podgrzewacze wody wielopunktowe - podobnie jak w przypadku podgrzewaczy jednopunktowych, nazwa sugeruje, że ten rodzaj urządzenia można podłączyć do kilku miejsc jednocześnie. Na przykład w umywalce, nad zlewem oraz pod prysznicem. Jego znakiem rozpoznawczym jest większa moc, dlatego upewnij się, czy Twoja instalacja elektryczna ma wystarczającą moc. 

Zasada działania przepływowego podgrzewacza wody

Działanie przepływowego podgrzewacza wody jest dosyć proste. Cały proces zaczyna się od odkręcenia kranu, a dokładnie kurka do ciepłej wody. To właśnie wtedy urządzenie zaczyna podgrzewać wodę. W przypadku podgrzewacza wody przepływowego elektrycznego urządzenie pobiera energię elektryczną. Warto dodać, że energia jest pobierana tylko w monecie przepływu wody, więc nie musisz obawiać się zwiększonych rachunków za prąd spowodowanych podtrzymywaniem odpowiedniej temperatury wody.

Natomiast w przypadku podgrzewacza gazowego w zależności od wybranego modelu może palić się cały czas niewielki płomień (podgrzewacz z płomieniem dyżurnym) lub w momencie odkręcenia kranu w urządzeniu wytwarza się iskra inicjująca zapłon (podgrzewacz bez płomienia dyżurnego). W obydwu przypadkach zakręcenie kranu jest równoznaczne z wyłączeniem się urządzenia.

Aby podgrzewacz działał właściwie powinieneś zwrócić uwagę na takie elementy, jak:

  • moc urządzenia - to jaką moc powinien mieć Twój podgrzewacz, uzależnione jest od kilku parametrów. Po pierwsze od tego, gdzie będzie ono zamontowane.

    Na przykład w przypadku pryszniców ze standardową wylewką możesz zdecydować się na przepływowy podgrzewacz wody o mocy 12-15 kW. Gdy planujesz podłączyć go w łazience, w której jest deszczownica, to postaw na urządzenie o mocy 24-27 kW. Jeśli natomiast planujesz zamontować podgrzewacz w kuchni, to ten o mocy 6 kW zapewni Ci komfortowe mycie naczyń;

  • rodzaj sterowania - do wyboru masz podgrzewacze elektroniczne oraz tradycyjne. Te pierwsze nie tylko zwiększają Twój komfort użytkowania, ale też pozwalają na precyzyjne dostosowanie urządzenia do Twoich potrzeb, dzięki czemu oszczędzasz energię i zmniejszysz rachunki;

  • grzałka - jest to jeden z ważniejszych elementów urządzenia. Grzałka jest niewidoczna, ale to właśnie ona jest odpowiedzialna za podgrzanie wody. Znajduje się ona w szklanej lub porcelanowej osłonie, dzięki czemu nie ma ona styczności z wodą. 

Zobacz też:

Elektryczny przepływowy podgrzewacz wody – TOP 5 (2023)
Co lepsze - przepływowy podgrzewacz wody czy bojler?
Ranking podgrzewaczy wody pojemnościowych elektrycznych – zobacz polecane modele!
Jaki podgrzewacz wody do mieszkania w bloku?
Jaki podgrzewacz wody wybrać - przepływowy czy pojemnościowy?
Jak działa przepływowy podgrzewacz wody?