Kontakt

Co lepsze - przepływowy podgrzewacz wody czy bojler?

podgrzewacz pojemnosciowy 25.07

Budujesz lub remontujesz dom? Jeśli stajesz przed wyborem sposobu podgrzewania wody, to jesteś w dobrym miejscu! Podpowiadamy, czym różnią się poszczególne rozwiązania i co lepsze – bojler czy przepływowy ogrzewacz wody. Zobacz zestawienie zalet oraz wad każdego z nich i zdecyduj, która opcja będzie najlepsza dla Twojej rodziny.

Sposoby na podgrzanie wody prądem

Każdy, kto szuka szybkiego sposobu na efektywne podgrzanie wody, powinien rozważyć montaż przeznaczonych do tego urządzeń na prąd. Choć podgrzewacz wody czy bojler elektryczny nie jest w Polsce najpopularniejszym rozwiązaniem, to z każdym rokiem zyskują one coraz szersze grono zwolenników.

rejestracja sanpol

Zdecydowanie częściej spotykanym rozwiązaniem jest podgrzewanie wody za pomocą kotła na paliwo stałe lub gaz. Jest to jednak opcja bardziej czasochłonna i generująca więcej bałaganu niż urządzenia elektryczne. Co więcej, piec zajmuje też więcej przestrzeni – zachodzi konieczność wygospodarowania oddzielnego pomieszczenia. W przeciwieństwie do elektrycznych podgrzewaczy nie jest to też rozwiązanie bezobsługowe.

Zatem co lepsze? Bojler czy przepływowy podgrzewacz wody? Na to pytanie nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi. Wybór zależy od wielu czynników, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto rozważyć plusy i minusy każdego z tych rozwiązań – znajdziesz je w dalszej części tego artykułu.

Podgrzewacz przepływowy – zalety i wady

Nasze rozważania na temat „bojler czy przepływowy podgrzewacz wody” rozpoczynamy od omówienia cech tego drugiego urządzenia. Zanim jednak przejdziemy do wyszczególniania zalet i wad, warto wspomnieć, że podgrzewacze przepływowe są dostępne w różnych wersjach.

W sklepach z wyposażeniem łazienek znajdziemy dwa typy rozwiązań:

  • Podgrzewacze przepływowe jednopunktowe, które montuje się przy konkretnym punkcie poboru wody (np. przy baterii w kuchni lub łazience). Mają one raczej niewielką moc, jednak są w stanie skutecznie ogrzać wodę z jednego kranu.

  • Podgrzewacze przepływowe wielopunktowe są montowane w domach, gdzie zachodzi potrzeba używania ciepłej wody w więcej niż jednym kranie w tym samym czasie. Moc tych urządzeń jest wyższa z racji konieczności ogrzewania wody w kilku bateriach jednocześnie.

Podgrzewacze można też podzielić na dwie podstawowe grupy z uwagi na sposób sterowania:

  • Podgrzewacze przepływowe sterowane hydraulicznie – uruchomienie podgrzewania wody następuje w sposób mechaniczny i stopień jej ogrzania zależy od prędkości strumienia (im woda leci wolniej, tym jest cieplejsza).

  • Podgrzewacze przepływowe sterowane elektronicznie – to w pełni automatyczne urządzenia. Zastosowane w nich technologie gwarantują utrzymanie wybranej przez użytkownika temperatury, a siła strumienia nie ma wpływu na poziom ogrzania wody.

Zastanawiasz się, czy przepływowy podgrzewacz wody jest dobrym rozwiązaniem do Twojego domu? Poniżej znajdziesz praktyczne zestawienie zalet i wad, które pomogą Ci podąć trafną decyzję.

Zalety

Wady

pobiera energię tylko wtedy, gdy kurek z ciepłą wodą jest odkręcony

konieczny jest montaż urządzenia w pobliżu źródła prądu

urządzenie jest niewielkich rozmiarów i można je z powodzeniem zamontować nawet w niewielkiej łazience

po odkręceniu kranu z ciepłą wodą z rur spływa najpierw zalegająca w nich zimna woda, a dopiero po chwili pojawia się ciepła (czas oczekiwania na ciepłą wodę zależy od długości i średnicy rur)

przepływowy podgrzewacz jest niemal bezobsługowy – użytkownik wybiera jedynie temperaturę wody

brak możliwości automatycznego zaplanowania podgrzewania wody w tańszej taryfie prądu (G12) – energia elektryczna jest czerpana zawsze po odkręceniu kurka z ciepłą wodą, niezależnie od pory dnia

jego użytkowanie jest bezpieczne dla dzieci – temperatury wody nie będzie wyższa niż określona przez użytkownika, zatem ryzyko poparzenia się pociechy jest zminimalizowane

 

Podgrzewacz pojemnościowy, czyli bojler – zalety i wady

Elektryczne pojemnościowe podgrzewacze wody to drugie urządzenie, którego działanie chcielibyśmy przybliżyć w tym artykule. Choć nazwa może brzmieć skomplikowanie, nie jest to nic innego jak bojler, w którym magazynowana jest podgrzana woda.

Także w tym przypadku istnieje możliwość dostarczania ciepłej wody wyłącznie do jednego punktu lub do wielu kranów jednocześnie. Zobacz, jakie zalety i wady tego typu urządzeń zauważają ich użytkownicy:

Zalety

Wady

możliwość łatwego doboru odpowiedniej pojemności bojlera do liczby domowników (w sklepach znajdziesz z łatwością modele już od 50 do nawet 300 litrów)

można zaobserwować straty ciepła wody – odpowiednia izolacja bojlera skutecznie zapobiega temu zjawisku

nowoczesne podgrzewacze pojemnościowe są wyposażone w programator, który umożliwia zaplanowanie godziny podgrzewania wody – można wybrać czas, kiedy obowiązuje tańsza taryfa za prąd (G12), wówczas poza tymi godzinami bojler będzie pobierać jedynie energię niezbędną do utrzymania odpowiedniej temperatury

zajmuje zdecydowanie więcej przestrzeni niż podgrzewacz przepływowy

występuje w wersji podwieszanej lub stojącej, co ułatwia odpowiednie wkomponowanie go w dostępną przestrzeń

nieodpowiednio dobrany i ustawiony (brak podziału na taryfy energetyczne, zła izolacja itp.) może pobierać więcej prądu niż ogrzewacz przepływowy

Elektryczny podgrzewacz pojemnościowy czy przepływowy – jaki wybrać?

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć co lepsze – bojler czy przepływowy podgrzewacz wody. Wyboru urządzenia należy dokonać po rozważeniu zalet i wad każdego z nich, a także po uwzględnieniu zapotrzebowania rodziny i możliwości danego mieszkania czy domu.

Podgrzewacz pojemnościowy nie sprawdzi się w przypadku niewielkiego mieszkania, gdyż jego montaż pochłania więcej przestrzeni niż zainstalowanie kompaktowego ogrzewacza przepływowego. Bojler będzie jednak z kolei lepszym rozwiązaniem w przypadku domów, które zamieszkuje większa liczba osób.

Właśnie z uwagi na specyfikę każdego z tych rozwiązań, dobrze jest rozważyć wszystkie za i przeciw każdego typu urządzeń. Niezależnie jednak od tego, czy zdecydujesz się na bojler, czy podgrzewacz, postaw na produkt dobrej jakości. Tego typu urządzenie jest zakupem na lata, zatem warto wybrać model, który będzie działać bez zarzutu.

Zobacz też:

Elektryczny przepływowy podgrzewacz wody – TOP 5 (2023)
Co lepsze - przepływowy podgrzewacz wody czy bojler?
Ranking podgrzewaczy wody pojemnościowych elektrycznych – zobacz polecane modele!
Jaki podgrzewacz wody do mieszkania w bloku?
Jaki podgrzewacz wody wybrać - przepływowy czy pojemnościowy?
Jak działa przepływowy podgrzewacz wody?