Jaki podgrzewacz wody wybrać? Elektryczny czy gazowy?
Zastanawiasz się, jak wybrać podgrzewacz wody idealnie dopasowany do osobistych potrzeb? Poznaj kilka cennych wskazówek, a z łatwością sięgniesz po najlepsze rozwiązanie.
DLACZEGO WYBÓR PODGRZEWACZA JEST TAK WAŻNY?
Przede wszystkim urządzenie zapewnia mieszkańcom codzienny komfort. Dziś na rynku znajdziesz wiele modeli, lecz podstawowy podział obejmuje elektryczne oraz gazowe podgrzewacze wody. Ich funkcjonowanie, skuteczność działania oraz koszty eksploatacji różnią się, dlatego każdy wybór należy dobrze przemyśleć.
GAZOWY PODGRZEWACZ WODY – CHARAKTERYSTYKA
Jeszcze niedawno gazowe podgrzewacze można było spotkać w wielu gospodarstwach domowych. Jednak ich minusem była trudność dopasowania mocy do potrzeb mieszkańców. Ponadto charakteryzowały się wysoką awaryjnością. Dziś na rynku znajdziesz udoskonalone wersje, więc o wspomnianych wadach można zapomnieć.
POJEMNOŚCIOWE PODGRZEWACZE WODY
Jednym z podstawowych typów urządzeń gazowych jest podgrzewacz pojemnościowy. W tym przypadku najważniejszym elementem konstrukcji jest zbiornik. Przy zakupie musisz więc zwrócić uwagę na jego pojemność, która najczęściej waha się w granicach 100 - 200 litrów. Pamiętaj również, że podgrzewacz o dużej pojemności trudno powiesić na ścianie. Dlatego warto zadbać o wystarczającą powierzchnię podłogi.
Ponadto zwróć uwagę na tworzywo, z jakiego wykonany jest zbiornik. Do najczęściej stosowanych rozwiązań należy stal emaliowana oraz stal kwasoodporna. Dużo lepszym wyborem zakupowym będzie to druga opcja z uwagi na znakomite zabezpieczenie przed korozją.
Taki podgrzewacz wody ma zbiornik zainstalowany pod palnikiem gazowym. Natomiast przez środek przebiega rura, która odpowiada za odprowadzanie spalin (musi być podłączona do przewodu kominowego). Warto dodać, że urządzenie pojemnościowe podgrzewa wodę do temperatury określonej przez użytkownika. Jeżeli ta spadnie poniżej ustalonego poziomu, uruchamia się palnik. To oznacza, że za każdym razem po odkręceniu kurka woda będzie ciepła.
PRZEPŁYWOWE PODGRZEWACZE WODY
Te konstrukcje składają się z blaszanej obudowy, palnika oraz niewielkiego wymiennika ciepła. Dzięki temu można z powodzeniem montować je na ścianach. Woda podgrzewana jest po odkręceniu kurka i uruchomieniu palnika. To oznacza, że na ciepłą wodę trzeba chwilę poczekać. Czas ten zależy od tego, jak daleko znajduje się przepływowy podgrzewacz wody od instalacji.
Jeśli decydujesz się na zakup gazowego przepływowego podgrzewacza wody, musisz zwrócić uwagę również na rodzaj zapalnika. Na rynku znajdziesz produkty z płomieniem dyżurnym, który pali się ciągle, a także modele z automatycznym sposobem podpalania (po odkręceniu kurka). To drugie rozwiązanie pozwoli Ci na oszczędności.
ELEKTRYCZNY PODGRZEWACZ WODY
Za wyborem elektrycznej konstrukcji przemawia wiele atutów, lecz musisz zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników. Jeżeli instalujesz sprzęt w łazience, zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie przed wilgocią. Należy więc rzucić okiem na normy IP.
Warto zaznaczyć, że elektryczny podgrzewacz wody charakteryzuje się niską awaryjnością i zapewnia komfort użytkowania. Ponadto nie musisz instalować specjalnych rur do odprowadzania spalin.
POJEMNOŚCIOWY PODGRZEWACZ WODY ELEKTRYCZNY
Ta konstrukcja składa się ze zbiornika o pojemności podobnej do konstrukcji w urządzeniach gazowych oraz elektrycznej grzałki. Sprzęt pozwala utrzymać temperaturę przez cały czas, co wiąże się z częstym poborem energii elektrycznej.
Grzałka podgrzewa wodę automatycznie, gdy temperatura spadnie poniżej określonego poziomu. Jeżeli nie chcesz, aby sprzęt niepotrzebnie pracował w nocy, odłącz go z gniazdka. Możesz również kupić model z zegarem, który pozwoli Ci ustalić przedział pracy podgrzewacza.
Pamiętaj, aby stawiać na urządzenia renomowanych producentów. Doskonale sprawdzi się np. Ariston podgrzewacz wody, który wyróżnia się wysoką pojemnością i nowoczesną konstrukcją.
PRZEPŁYWOWY PODGRZEWACZ WODY ELEKTRYCZNY
Podobnie jak w przypadku urządzeń gazowych, również w przypadku przepływowych podgrzewaczy wody elektrycznych bardzo duże znaczenie ma odległość urządzenia od instalacji. Ponadto musisz zwrócić uwagę na moc podgrzewacza, która przy obsłudze kilku punktów poboru jednocześnie powinna przekraczać 15 kW. Tego typu urządzenia musisz zasilać prądem trójfazowym. Pamiętaj, że sprzęt o mocy poniżej 10 kW poradzi sobie z podgrzaniem wody tylko w jednym punkcie.
JAKI PODGRZEWACZ WODY WYBRAĆ?
Każde z przedstawionych rozwiązań ma wiele atutów, więc wybór zależy od osobistych preferencji oraz charakterystyki budynku. Zaletą gazowych podgrzewaczy jest większa moc, lepsza praca w dużych domach oraz mniejszy koszt. Wadą jest tu dość trudny montaż, konieczność instalacji rury do odprowadzania spalin oraz negatywny wpływ na ekologię.
Natomiast elektryczny podgrzewacz wody charakteryzuje się mniejszą awaryjnością, wyższym bezpieczeństwem i komfortem użytkowania. Montaż jest prosty, a praca nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne. Podstawowe minusy to wysokie koszty eksploatacji, konieczność korzystania z prądu trójfazowego oraz ograniczone możliwości zasilania dużych gospodarstw.
Zobacz też:
Elektryczny przepływowy podgrzewacz wody – TOP 5 (2023)
Co lepsze - przepływowy podgrzewacz wody czy bojler?
Ranking podgrzewaczy wody pojemnościowych elektrycznych – zobacz polecane modele!
Jaki podgrzewacz wody do mieszkania w bloku?
Jaki podgrzewacz wody wybrać - przepływowy czy pojemnościowy?
Jak działa przepływowy podgrzewacz wody?
Redaktor
Redaktorka treści eksperckich w branży home&decor, a z wykształcenia dziennikarka. Uwielbia spędzać czas w swoim domu, gdzie z kubkiem kawy w dłoni pracuje i realizuje swoją pasję do gotowania. Inspiracje czerpie z europejskich miast tętniących życiem. W sieci znana jako autorka bloga Rozdomowiona. Z wykształcenia dziennikarka, redaktorka i specjalistka od treści eksperckich w branży home&decor. Prywatnie dom to jej przytulna oaza bezpieczeństwa i jednocześnie przestrzeń do pracy. Miłośniczka podróżowania po europejskich miastach w poszukiwaniu inspiracji wnętrzarskich i nie tylko. Wolne wieczory spędza na grach planszowych, gotowaniu i oglądaniu seriali.