Kontakt

Jaki podgrzewacz wody wybrać - przepływowy czy pojemnościowy?

podgrzewacz wody Ariston evo 16-02

Ciepła woda użytkowa jest niezbędna do właściwego funkcjonowania. Mieszkańcy bloków mają zapewniony stały dostęp do wody. Co jednak w przypadku właścicieli domów jednorodzinnych? Podczas instalacji centralnego ogrzewania muszą oni podjąć decyzję, w jaki sposób zapewnić sobie ciepłą wodę użytkową, tylko wtedy będą mogli oni komfortowe warunki w swoim domu. Do wyboru są między innymi przepływowe i pojemnościowe podgrzewacze wody. Poznaj oba rozwiązania i wybierz ten, który spełni twoje oczekiwania.

Jaki podgrzewacz wody wybrać

Jeśli jesteś w trakcie remontowania lub budowania domu to powinieneś zastanowić się, w jaki sposób zapewnisz sobie i swoim bliskim dostęp do ciepłej wody użytkowej. Wybrane przez Ciebie rozwiązanie powinno być dopasowane do Twojego domu, wygodne w użytkowaniu, praktyczne oraz energooszczędne. Jednym z popularniejszych rozwiązań jest podgrzewacz wody. Do wyboru masz podgrzewacz pojemnościowy  oraz podgrzewacz przepływowy

Podgrzewacz wody elektryczny czy gazowy

Zarówno w przypadku podgrzewacza pojemnościowego, jak i przepływowego do wyboru masz dwa rozwiązania – podgrzewacz gazowy i elektryczny.

Ten pierwszy jest dobrym rozwiązaniem w budynkach, które są zasilane gazem ziemnym, dzięki czemu koszt ich użytkowania nie będzie wysoki. Jednak decydując się na to rozwiązanie musisz pamiętać o zamontowaniu instalacji, która będzie odprowadzała spaliny na zewnątrz budynku.

Podgrzewacz elektryczny natomiast sprawdzi się w każdym budynku. Jednak i tutaj musisz dostosować instalację do jego montażu. Wybierając urządzenie o mocy wyższej niż 6 kW musisz wiedzieć, że będzie ono wymagać zasilania prądem trójfazowym. Dlatego zanim zdecydujesz się na to rozwiązanie, to upewnij się, że zakład energetyczny wyrazi zgodę na dodatkowy przydział mocy.

Przepływowych podgrzewaczy wody

Jak sama nazwa wskazuje, podgrzewa on wodę na bieżąco, czyli dopiero po odkręceniu kranu a dokładniej kurka z ciepłą wodą. Nie posiada on zbiornika na wodę. Jedynie grzałkę (elektryczny podgrzewacz wody) lub wymiennik ciepła spaliny-woda (gazowy podgrzewacz wody), który odpowiedzialna jest za grzanie wody.

Takie rozwiązanie sprawia, że podgrzewacz jest niewielkich rozmiarów, dlatego możesz go zamontować gdzie tylko chcesz – obok kranu lub w szafce pod zlewem. Takie rozwiązanie z pewnością sprawdzi się nie tylko w domu, ale też na działce, czyli tam, gdzie ciepłą wodę użytkową potrzebujesz na przykład w sezonie wakacyjnym.

Pojemnościowe podgrzewaczy wody

W przeciwieństwie do przepływowych podgrzewaczy ten pojemnościowy posiada zbiornik, w którym jest magazynowana, a następnie ogrzewana woda użytkowa. W zależności od wybranego rodzaju zbiornik może być wyposażony w grzałkę lub wymiennik ciepła na przykład spaliny/woda, lub w wężownicę, która jest zasilana przez kocioł grzewczy lub kolektory słoneczne. Decydując się na to rozwiązanie musisz pamiętać o tym, aby wcześniej podgrzać wodę, dzięki czemu nie będziesz musiał czekać, aby umyć naczynia lub wziąć ciepłą kąpiel.

Zaletą pojemnościowego ogrzewacza wody jest fakt, że po doprowadzeniu odpowiedniej instalacji możesz za jego pomocą zasilać wiele punktów poboru wody. Takie rozwiązanie z pewnością sprawdzi się w gospodarstwach domowych, których zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową jest duże.

Przepływowy czy pojemnościowy podgrzewacz wody - porównanie

 

PODGRZEWACZ POJEMNOŚCIOWY

PODGRZEWACZ PRZEPŁYWOWY

DZIAŁANIE

nie posiada zbiornika na wodę, ogrzewa ją dopiero po odkręceniu kranu

posiada zbiornik na wodę, która jest w nim ogrzewana i magazynowana

MONTAŻ/INSTALACJA

łatwa instalacja przy punkcie poboru wody. Przy urządzeniach o większej mocy, należy jednak pamiętać o doprowadzeniu zasilania z rozdzielnicy

konieczność doprowadzenia do każdego punktu poboru rur z ciepłą i zimną wodą

KOSZTY

ceny podgrzewaczy zaczynają się od 150-250 zł

ceny podgrzewaczy zaczynają się od 750 zł i od 1000 zł w przypadku podgrzewaczy elektronicznych

ZALETY

  • kompaktowe rozmiary sprawiają, że podgrzewacz można zamontować praktycznie wszędzie
  • łatwy montaż, nie wymagający doprowadzania instalacji wodno-kanalizacyjnej
  • stała temperatura wody nawet przy zwiększeniu strumienia
  • dostęp do dużej ilości wody
  • zasila kilka punktów poboru jednocześnie
  • estetyka urządzenie może zamontować w osobnym pomieszczeniu, dzięki czemu kuchnia lub łazienka jest pozbawiona zbędnych elementów
  • duża moc grzewcza
  • możliwość zastosowania programatora czasowego, który będzie grzać wodę tylko w drugiej taryfie

WADY

  • zbyt mała moc moc może powodować dyskomfort podczas prysznica czy napełniania wanny
  • zazwyczaj zasila jeden punkt poboru wody, dlatego należy zaopatrzyć się w kilka urządzeń
  • bardzo często należy doprowadzić zasilanie z rozdzielnicy
  • w przypadku podgrzewaczy gazowych konieczność zamontowania systemu wentylacyjnego, którego zadaniem jest odprowadzanie spalin
  • ponieważ woda ogrzewana jest na bieżąco, nie można zastosować programatora czasowego
  • zasobnik traci część zgromadzonego w wodzie ciepła
  • duże rozmiary urządzenia mogą być niepraktyczne w małych pomieszczeniach
  • konieczność włączenia zasobnika wcześniej, aby woda zdążyła się nagrzać
  • podczas montażu należy wziąć pod uwagę odległość zbiornika i punktami poboru wody, ciśnienie wody w instalacji oraz średnicę rur
  • konieczność doprowadzenia rur do każdego punktu poboru wody

Zobacz też:

Elektryczny przepływowy podgrzewacz wody – TOP 5 (2023)
Co lepsze - przepływowy podgrzewacz wody czy bojler?
Ranking podgrzewaczy wody pojemnościowych elektrycznych – zobacz polecane modele!
Jaki podgrzewacz wody do mieszkania w bloku?
Jaki podgrzewacz wody wybrać - przepływowy czy pojemnościowy?
Jak działa przepływowy podgrzewacz wody?