Kontakt

Jak podłączyć wyłącznik ciśnieniowy do pompy głębinowej?

wilo pompy głębinowe

Instalacja wyłącznika ciśnieniowego zapewni prawidłową pracę pompy przez długi czas. Sprawdź, jak podłączyć ten element i na co zwrócić szczególną uwagę.
Z naszymi wskazówkami zadbasz o każdy detal i zapewnisz komfort wszystkim domownikom!

rejestracja sanpol

Jak działają wyłączniki ciśnieniowe?

Wyłączniki ciśnieniowe pozwalają na automatyczne wyłączanie bądź uruchamianie pompy wodnej przy nagłym wzroście lub spadku ciśnienia. Ponadto zabezpieczają konstrukcję przed pracą na sucho. W ten sposób ograniczają ryzyko usterek sprzętu, co wpływa na jego żywotność.

Optymalne sterowanie pracą pompy i dostosowanie jej działania do wskazanych wartości ciśnienia ma kluczowe znaczenie dla funkcjonalności całego układu oraz komfortu domowników. Wystarczy tylko wybrać wyłącznik dopasowany do własnych preferencji.

Jak wybrać najlepsze rozwiązanie? Wysokiej klasy pompy oraz niezbędny osprzęt wprowadziła na rynek firma Grundfos.

Dobrym wyborem będzie np. wyłącznik ciśnieniowy PM1 Q=5m3/h 1.5m, lecz to tylko jedna z wielu interesujących propozycji. Przed zakupem sprzętu zapoznaj się z jego specyfikacją. Dzięki temu na pewno sięgniesz po niezawodne rozwiązanie.

Rodzaje wyłączników ciśnieniowych

Zanim przeczytasz, jak podłączyć wyłącznik ciśnieniowy do pompy głębinowej (np. marki Wilo), rzuć okiem na dostępne rozwiązania. Na rynku znajdziesz wyłączniki w różnych wariantach, więc warto dokładnie zapoznać się z asortymentem i porównać produkty pod kątem technikaliów. Do podstawowych rozwiązań należą:

  • wyłączniki ciśnieniowe, które współpracują z pompą trójfazową,
  • wyłączniki ciśnieniowe, które współpracują z pompą jednofazową i są zasilane ze standardowego gniazdka.

Na tym nie koniec, gdyż presostaty (wyłączniki ciśnieniowe) różnią się budową. W tych klasycznych najważniejszym elementem jest sprężyna, a jej napięcie zmienia w zależności od ciśnienia w instalacji.

Nowsze sprzęty wykorzystują technologię cyfrową, co przekłada się na łatwość obsługi oraz komfort użytkowania. Ponadto na rynku znajdziesz urządzenia z monitorem czasu pracy czy wbudowanym systemem alarmowym. Dziś oferta wyłączników jest bardzo zróżnicowana, więc na pewno znajdziesz propozycję dopasowaną do własnych potrzeb.

Jak podłączyć wyłącznik ciśnieniowy do pompy głębinowej w kilku prostych krokach?

Instalacja akcesorium nie jest trudna, lecz musisz zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Do montażu wyłącznika ciśnieniowego przyda się pięciodrożne wyjście mosiężne, wyposażone w gwint o średnicy 1/4 cala.

Najlepiej umieścić je na zbiorniku hydroforowym przeponowym. Bardzo ważną kwestię stanowi prawidłowe uszczelnienie połączeń. W tym celu możesz wykorzystać taśmę teflonową lub pakułę z pastą uszczelniającą.

W kolejnym kroku odkręć śrubę mocującą, a następnie zdejmij pokrywę wyłącznika. Przez otwór przeciągnij przewód zasilający, który powinien być przytrzymany za pomocą uszczelki. Następnie podłącz żyły. W ten sam sposób podłącz kabel z wtyczką, nie zapominając o uszczelce.

Jeśli masz pewność, że wszystkie elementy są prawidłowo podłączone, załóż pokrywę i przykręć śrubę. Pamiętaj o ustawieniu odpowiedniej pozycji łącznika ciśnieniowego. Następnie dokładnie dokręć nakrętkę za pomocą klucza maszynowego.

Regulacja pracy wyłącznika ciśnieniowego

Wybór odpowiedniego wyłącznika i jego precyzyjny montaż zapewnią komfort użytkowania na bardzo wysokim poziomie. Jednak zwróć uwagę na prawidłową regulację pracy urządzenia.

Duża śruba wyłącznika pozwala na zmianę ciśnienia pompy. Wystarczy, że ją przekręcisz w prawo, aby zwiększyć wartość. Wówczas możesz liczyć na szybsze uruchomienie urządzenia. Z kolei obrót w lewo obniży ciśnienie przed załączeniem sprzętu.

Natomiast mała śruba umożliwia regulację wyłączenia pompy. Po przekręceniu jej w prawą stronę sprzęt wyłączy się, jeśli tylko ciśnienie będzie za wysokie.

Zazwyczaj producenci wprowadzają fabryczne ustawienia parametru. Natomiast opcjonalna regulacja za pomocą śrub pozwoli Ci dostosować ciśnienie do własnych potrzeb. Pamiętaj jednak, że możliwości układu są ograniczone. Jeśli więc nie wiesz, jak ustawić optymalną wartość, poproś o pomoc doświadczonego fachowca.

Jak wybrać najlepszy wyłącznik ciśnieniowy?

Przed zakupem wyłącznika wybierz model dopasowany do rodzaju prądu (jedno- lub trójfazowego). Ponadto zwróć uwagę na minimalne i maksymalne ciśnienie, przy którym pompa będzie się włączać i wyłączać. Te informacje znajdziesz w parametrach urządzenia.

Wyłączniki ciśnienia są dostępne w różnych wariantach średnic przyłączy. Jeżeli jednak nie uda Ci się kupić idealnie dopasowanego modelu, skorzystaj z redukcji w punktach połączeń. Dziś wyłączniki bez regulacji nie należą do popularnych rozwiązań, a te najlepsze sprzęty pozwalają na swobodną konfigurację.

Pamiętaj, że o wyborze wyłącznika nigdy nie może decydować przypadek, a szczegółowa analiza wszystkich kryteriów. Natomiast profesjonalny montaż pozwoli cieszyć się komfortem użytkowania pompy przez długie lata. Wystarczy poświęcić kilka chwil, aby wybrać i zainstalować wysokiej klasy sprzęt.

Zobacz też:

Jak działa pompa głębinowa?
Jak zamontować pompę głębinową? Praktyczny poradnik
Pompa głębinowa – jaką wybrać do domu jednorodzinnego?
Ile prądu pobiera pompa głębinowa?