Jak działa pompa głębinowa?
Zadaniem pompy głębinowej jest wydobywanie cieczy z bardzo dużych głębokości, dlatego jest ona niezastąpiona na przykład wtedy, gdy masz w swoim ogrodzie studnię głębinową. To właśnie z pompą głębinową pozyskiwanie wody jest łatwe i wygodne. Jednak to nie wszystko. Pompa sprawdza się doskonale nie tylko w gospodarstwie domowym, czy rolnictwie, ale też w zakładach przemysłowych. Producenci oferują szeroki wybór pomp różniących się budową, gabarytem oraz parametrami. Poznaj schemat działania tego urządzenia, dzięki czemu będziesz mógł wybrać tę odpowiednią dla Ciebie.
Pompa głębinowa - dlaczego warto zamontować?
Szeroki wybór pomp sprawia, że bez trudu dobierzesz odpowiedni rodzaj do swojej instalacji oraz spersonalizowanych potrzeb. Do wyboru masz takie pompy jak wyporowe, strumieniowe, ośrodkowe oraz głębinowe.
To właśnie ta ostatnia jest doskonałym wyborem, jeśli szukasz praktycznego i funkcjonalnego rozwiązania do nawadniania swojego ogrodu. Znakiem rozpoznawczym pompy głębinowej jest duża wydajność i mała awaryjność. To bardzo ważne szczególnie wtedy, gdy zajmujesz się komercyjną produkcją roślin, warzyw lub owoców. W takich przypadkach stały dostęp do wody jest konieczny, a pompa głębinowa znacząco minimalizuje ryzyko wystąpienia braku wody przez kilka dni. Jednak to nie wszystko.
To właśnie pompa głębinowa służy do transportu wody od źródła do miejsca poboru. Dodatkowo nowe modele współpracują ze zbiornikami hydroforowymi, a to oznacza, że pobór wody jest zautomatyzowany. Dużą zaletą pomp głębinowych jest również fakt, że montowana są one wewnątrz studni, dzięki czemu nie zajmują miejsca, a cała instalacja jest estetyczna i pozbawiona zbędnych elementów.
Budowa pompy głębinowej
Każda pompa niezależnie od rodzaju składa się z trzech podstawowych elementów. Jest to silnik, sprzęgło oraz hydraulika. W zależności od rodzaju wirnik lub ślimak zamontowany w pompie jest napędzany jedno- lub trójfazowym silnikiem elektrycznym, który umieszczony jest w hermetycznej obudowie i chłodzony za pomocą wody lub innej cieczy. Natomiast sprzęgło pozwala na przeniesienie napędu z silnika na wirnik. Pompy można podzielić na wiele grup, jednak ze względu na konstrukcję pompy głębinowe dzielimy na monoblokowe oraz śrubowe.
Pompy monoblokowe - jak sama nazwa wskazuje, jest to jeden zwarty blok, który składa się z wirnika lub ślimaka. W obydwu przypadkach elementy te są zintegrowane z silnikiem, który je napędza. Ten rodzaj pomp montuje się wtedy, gdy będzie pompowana woda czysta lub nieco zabrudzona na przykład ze ścieków. Do wyboru masz dwa rodzaje pomp - pionową lub poziomą oraz z wirnikiem otwartym lub zamkniętym.
Pompy śrubowe - nazywane są również ślimakowymi. Wynika to ze sposobu jej działania, transportowanie wody ssącej do tłoczonej części są wymuszone przez obroty śruby ślimakowej. Ten rodzaj pomp wyposażony jest w silnik „mokry”, czyli jest on chłodzony przez otaczającą go, pompowaną ciecz. Podobnie jak pompy monoblokowe, pompy śrubowe mogą pracować poziomo. Są również odpornie na zapiaszczenie i zażelazanie wody, dzięki czemu działają one niezawodnie przez wiele lat. To właśnie ten rodzaj urządzenia powinieneś wybrać, jeśli chcesz zaopatrzyć w wodę swój dom, ogród lub gospodarstwo.
Zasada działania pompy głębinowej
Pompa głębinowa bardzo często nazywana jest wirową. To właśnie wirnik tworzy strukturę wielostopniową w pompach, których zadaniem jest wytworzenie wysokiego ciśnienia wody lub przetłoczenie jej na dużą wysokość. Dlatego pompa na każdym następnym stopniu osiąga wyższe ciśnienie. Drugim rozwiązaniem jest pompa ślimakowa, gdzie wirnik zastąpiony jest elementem rotacyjno-wyporowym.
Pompy tego rodzaju potrafią wytworzyć bardzo wysokie ciśnienie i są gwarancją dużej wysokości podnoszenia wody. Dodatkowo budowa pompy ślimakowej sprawia, że nie ma konieczności stosowania w nich zaworów zwrotnych, ponieważ nie dochodzi do cofania się wody do studni.
Zarówno wirnik, jak i ślimak napędzany jest przez silnik. Jest on umieszczony w hermetycznej obudowie jedno- lub trójfazowy. Aby silnik działał właściwie, ważne jest jego odpowiednie chłodzenie. Jest to zapewnione dzięki strumieniowi wody lub innej cieczy, która opływa pompę. Kolejnym istotnym elementem jest sprzęgło. Jego zadaniem jest przenoszenie napędu z silnika na wirnik lub osadzone na osi wirniki.
Sprzęgło jest bardzo często stosowane w dużych pompach typu monoblok. Jest to rodzaj pompy, w której jednakowo wirnik lub ślimak, osadzone są na jednej osi. Taka konstrukcja nie tylko pozwala na uproszczenie budowy, ale też na zmniejszenie wymiarów wirnika.
Kolejnym etapem jest ruch silnika powodujący ruch wirnika, który następnie generuje ciśnienie wody. To natomiast zmienia się w energię kinetyczną wymuszającą ruch wody w tłoczonym kierunku. Rurociąg połączony jest za pomocą gwintu lub kołnierza montażowego. Zasysana przez część ssawną, prowadzona jest za silnikiem, dzięki czemu jest on nieustannie chłodzony.
To rozwiązanie działa wtedy, gdy średnica studni jest zbliżona do średnicy pompy. W przypadku, gdy średnica studni jest zdecydowanie większa, to należy pamiętać o zamontowaniu rury osłonowej, która będzie kierować przepływ zasysanej wody wzdłuż obudowy silnika. Brak tego etapu może prowadzić do poważnych konsekwencji takich, jak przegrzanie się silnika, czego konsekwencją może być przerwa w pracy, a nawet awaria urządzenia.
Obecnie producenci nowoczesne modele pomp głębinowych wyposażają w systemy elektroniczne, których celem jest ochrona urządzenia przed awariami, które mogłyby doprowadzić do uszkodzenia lub całkowitego zniszczenia pompy. Czujnik termiczne, których zadaniem jest ochrona silnika nie tylko przed przegrzaniem, ale też pracą na sucho. Innym ciekawym rozwiązaniem jest zintegrowany wyłącznik pływakowy, ten natomiast wyłączy pompę, jeżeli będzie spadek poziomu wody.
Zobacz też:
Pompa głębinowa do nawadniania ogrodu - jaką wybrać?
Ile prądu pobiera pompa głębinowa?
Pompa głębinowa – jaką wybrać do domu jednorodzinnego?
Hydrofor czy pompa głębinowa – co wybrać?
Jak zamontować pompę głębinową? Praktyczny poradnik
Jak podłączyć hydrofor do pompy głębinowej?
Automatyczna pompa głębinowa Wilo-Extract FIRST (SE): Niezawodna, komfortowa i energooszczędna