Kontakt

Jak podłączyć hydrofor do pompy głębinowej?

porady grundfos scala

Podłączenie hydroforu do pompy głębinowej wymaga dużej precyzji i odpowiednich technik. W poradniku przeczytasz, jak zadbać o każdy detal, aby cieszyć się komfortem we własnym domu. Z naszymi wskazówkami na pewno dokonasz udanej inwestycji.

Jak podłączyć hydrofor do pompy głębinowej – najważniejsze informacje

Własne ujęcie wody to jedyne rozwiązanie dla inwestorów, którzy nie mają możliwości wykonania przyłącza kanalizacyjnego. Jeśli zastanawiasz się, jak podłączyć hydrofor z pompą głębinową, jesteś w dobrym miejscu. Proces ten nie jest skomplikowany, lecz należy zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych elementów.

W poradniku znajdziesz wiele szczegółów technicznych, dzięki którym montaż stanie się dużo łatwiejszy. Prawidłowa instalacja sprawi, że układ będzie pracował z oczekiwaną wydajnością i zapewni wygodę wszystkim mieszkańcom. Poznaj najważniejsze informacje i ciesz się funkcjonalną instalacją.

sanpol rejestracja

Zestaw z hydroforem – o czym warto pamiętać?

Zanim omówimy proces podłączenia hydroforu, rzuć okiem na elementy, z których składa się zestaw. Jednym z najważniejszych urządzeń jest pompa hydroforowa lub głębinowa. Ponadto układ obejmuje zbiornik hydroforowy o określonej pojemności, filtry, zawór zwrotny, zawór odcinający, zawór bezpieczeństwa, wyłącznik ciśnieniowy oraz manometr.

Pamiętaj, że tylko prawidłowa instalacja pozwoli uzyskać najlepsze efekty i cieszyć się wydajną pracą urządzenia. Natomiast nawet niewielki błąd może sprawić, że pompa nie będzie działać prawidłowo. Dlatego tak ważna jest analiza wszystkich kroków i postępowanie według instrukcji. Wówczas możesz być pewien, że instalacja przebiegnie prawidłowo.

Podłączenie hydroforu do pompy głębinowej

Prawidłowy montaż hydroforu wymaga wiedzy na temat funkcjonowania urządzenia. Jednak zasada działania jest dosyć prosta. Pompa po załączeniu pompuje wodę do zbiornika, a w nim znajduje się powietrze. Gdy objętość się zmniejsza, gaz ulega sprężeniu. Natomiast po osiągnięciu ustalonego ciśnienia pompa się wyłączy. Gdy odkręcisz kran, poziom wody w hydroforze zmniejszy się, a jednocześnie spadnie ciśnienie powietrza. Z kolei obniżenie się ciśnienia do minimum sprawi, że wyłącznik ciśnieniowy znowu uruchomi działanie pompy.

Układ nieprzemiennie wykonuje takie cykle.

Zwróć uwagę, że pojemność hydroforu powinna być dopasowana do zapotrzebowania na wodę. Jeżeli zbiornik będzie zbyt mały w porównaniu do zużycia, urządzenie zacznie często się uruchamiać, co przekłada się na niską żywotność pompy.

Jak podłączyć pompę głębinową z hydroforem elektrycznie?

Ta czynność wymaga dużej precyzji. Przede wszystkim należy umieścić rurę zasysającą wodę w studni. Natomiast końcówka przewodu powinna mieć zainstalowany zawór zwrotny i specjalne sitko, co pozwoli na odpowiednie zabezpieczenie zestawu przed zanieczyszczeniami z wody.

Jeśli planujesz korzystać z zestawu przez cały rok, rurę zakop ok. 1 metr pod ziemią. Dzięki temu możesz zabezpieczyć się przed zamarzaniem wody w przewodzie. Kolejne kroki dotyczą instalacji zaworu zwrotnego oraz filtra ochronnego na hydroforze. Ten pierwszy element chroni układ przed cofającą się wodą do ujęcia w przypadku wyłączenia pompy. Natomiast filtr sprawi, że nie musisz martwić się o zatarcia wirników z powodu np. dostawania się piasku do konstrukcji.

Pamiętaj, że studnia powinna być wydajna, aby poziom wody nie obniżał się dynamicznie podczas pracy pompy. W przeciwnym razie wymagane jest zabezpieczenie przed jałowym biegiem. Gdy pompa pracuje na sucho, czyli zasysa powietrze zamiast wody, może dojść do poważnej awarii. Natomiast odpowiedni mechanizm wyłączy urządzenie, gdy pojawi się ryzyko usterki związane niewystarczającym ciśnieniem bądź poziomem wody.

Zwróć uwagę, że taka instalacja powinna być wyposażona w zawór kulkowy. Ten elementy umożliwia błyskawiczne odcięcie wody. Za nim powinien znaleźć się przewód, który dostarczy wodę do domowej instalacji. Zdecydowanie warto postawić na odpowiednie zabezpieczenia, a tym samym ustrzec się przed wieloma problemami.

Na szczęście schemat elektryczny, który opisuje, jak podłączyć pompę głębinową z hydroforem jest dosyć prosty. Natomiast kluczową rolę odgrywa tu dokładność, gdyż każdy element musi być właściwie uszczelniony.

Jaka pompa głębinowa do hydroforu?

Przed wyborem pompy głębinowej (np. WILO) dokładnie zapoznaj się z jej specyfikacją techniczną. Kluczowym aspektem będzie średnica, wydajność, wysokość podnoszenie czy moc silnika. Najlepiej odwiedzić dobry sklep i porównać dostępne modele. Z pomocą specjalisty z powodzeniem sięgniesz po rozwiązanie idealnie dopasowane do własnych potrzeb. Natomiast prawidłowy montaż zapewni Ci wygodę przez długie lata.

Jeśli wszystkie elementy są już prawidłowo zainstalowane, a konstrukcja została odpowiednio uszczelniona, czas uruchomić układ. Pamiętaj jednak, że pierwszy rozruch powinien być poprzedzony ręcznym zalaniem pompy wodą. Ponadto na wyłączniku należy ustawić właściwe wartości załączania oraz wyłączania pompy. Dzięki temu sprzęt będzie pracował optymalnie.

Zobacz też:

Pompa głębinowa do nawadniania ogrodu - jaką wybrać?
Jak działa pompa głębinowa?
Ile prądu pobiera pompa głębinowa?
Pompa głębinowa – jaką wybrać do domu jednorodzinnego?
Hydrofor czy pompa głębinowa – co wybrać?
Jak zamontować pompę głębinową? Praktyczny poradnik
Automatyczna pompa głębinowa Wilo-Extract FIRST (SE): Niezawodna, komfortowa i energooszczędna