Ile prądu pobiera pompa głębinowa?
Pompy głębinowe to innowacyjne i niezwykle popularne urządzenia, które znajdują zastosowanie w wielu przypadkach. Pozwalają m.in. na skuteczne nawadnianie gruntu czy dostarczanie wody do naszych domów. Zastanawiasz się, ile prądu zużywa pompa głębinowa? Odpowiedź znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule!
Działanie pompy i najpopularniejsze rodzaje
Zanim odpowiemy na pytanie, ile prądu pobiera pompa głębinowa, zastanówmy się, jak właściwie działa to urządzenie. Pompa głębinowa zbudowana jest przede wszystkim z silnika, wirnika oraz śruby ośrodkowej. Śruba ta zasysa wodę i przesuwa ją do wyższych partii rury.
Wyróżnić możemy dwa główne rodzaje pomp: ośrodkowe oraz śrubowe.
- Pompa ośrodkowa to zdecydowanie najpopularniejszy model pompy głębinowej. Jej działanie opiera się na przepływie wody przez wirnik, który niejako wymusza ciecz do przesuwania się w górę rury. Są to urządzenia niezwykle wydajne i rekomendowane do studni głębinowych.
- Pompa śrubowa nazywana jest również pompą helikalną. Jej działanie zakłada wykorzystanie pojedynczej śruby, która obraca się i zasysa wodę. Następnie ciecz przenosi się w górę rury. Tego typu pompy są mniej wydajne, jednak ich działanie jest ciche i świetnie sprawdzają się w przypadku małych studni.
Ile prądu zużywa pompa głębinowa?
Dla wielu osób kluczowy jest fakt, ile prądu zużywa pompa głębinowa. Wartość ta uzależniona jest od kilku czynników. Przede wszystkim są to: głębokość studni, wydajność pompy oraz specyfikacja całej instalacji. Energię pobieraną przez urządzenie można wyliczyć przy użyciu wzoru. Niezbędne jest jednak sprawdzenie mocy pompy oraz napięcia zasilania. Dla przykładu: pompa o mocy do 1 kW zużyje średnio od 3 do 10 amperów prądu.
Jeśli nie wiesz, jak sprawdzić moc swojej pompy i masz problem z określeniem poziomu zużycia energii, skontaktuj się z producentem. Dobry dostawca tego typu urządzeń z przyjemnością udzieli ci fachowej porady i pomoże w określeniu pożądanych wartości. Zdecydowanie warto zweryfikować tę kwestię przed dokonaniem ostatecznego zakupu pompy!
Pompa głębinowa – moc. Co oznacza?
Warto dowiedzieć więcej na temat mocy tak zaawansowanego urządzenia, jak pompa głębinowa. Moc ta jest bowiem parametrem, który oznaczamy symbolem N lub P. Jednostką mocy jest natomiast kilowat, czyli popularne kW.
Producenci pomp głębinowych (np. Grundfos) stosują w nich zarówno silniki jednofazowe (230V), jak i trójfazowe (400V). Pierwszy przypadek wymaga jedynie podłączenia urządzenia do standardowego gniazdka elektrycznego.
Silniki jednofazowe wykorzystuje się bowiem wszędzie tam, gdzie zapotrzebowanie na energię nie jest zbyt wysokie. Jeśli twoja pompa głębinowa nie będzie narażona na dodatkowe obciążenia, tego typu silnik w zupełności ci wystarczy. Jeśli zaś chodzi o silniki trójfazowe, konieczne jest zasilanie bezpośrednio z gniazda siłowego.
Moc silnika urządzenia ma także wpływ na to, Ile prądu bierze pompa głębinowa w ostatecznym rozrachunku, a zatem jakie koszty eksploatacyjne będzie generowała jej praca. Warto jednak podkreślić, że wysoka sprawność silnika nie jest uzależniona wyłącznie od jego mocy.
Ile prądu bierze pompa głębinowa i jak obniżyć tę wartość?
To, ile prądu pobiera pompa głębinowa, zależy od wielu czynników. Czy można w jakiś sposób obniżyć te wartości? Mamy dobrą wiadomość – są na to sprawdzone sposoby. Ilość pobieranej energii w pompie uzależniona jest od jej wymagań. Jest to iloczyn właściwości fizycznych wody (ciężar właściwy), jej objętości w określonym czasie (wydajność urządzenia) oraz zadanej wysokości podnoszenia.
Co ważne, realne zapotrzebowanie na moc musi również uwzględniać straty, które naturalnie występują podczas pracy urządzenia. Jeśli chcesz maksymalnie ograniczyć zużycie prądu przez pompę głębinową, wybierz model wyposażony w silnik o możliwie najwyższej sprawności.
Parametr ten różni się co prawda w zależności od typów pomp i silników. Na szczęście w ostatnim czasie na rynku pojawiło się wiele energooszczędnych urządzeń, choć mimo wszystko podczas wyboru konkretnego modelu warto zwrócić szczególną uwagę na sprawność silnika.
Dobra rada: aby pompa pobierała możliwie najmniej energii, musi być także odpowiednio dostosowana do rodzaju studni – jej średnicy, oraz głębokości. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę wysokość budynku poboru, zapotrzebowanie na wodę oraz odległość zbiornika od budynku poboru.
Ile prądu zużywa pompa głębinowa? Wybierz rozsądnie!
W ramach podsumowania chcielibyśmy przedstawić ci kilka aspektów, które dodatkowo warto wziąć pod uwagę podczas wyboru odpowiedniej pompy głębinowej. Jeśli chcesz cieszyć się z wydajnego i bezawaryjnego urządzenia, sprawdź:
- czy producent zapewnia gwarancję oraz serwis urządzenia w razie ewentualnej awarii;
- z jakich materiałów wykonana jest pompa (czy na pewno są odporne na korozję i bezpieczne dla kontaktu z wodą pitną);
- czy rozmiar i rodzaj pompy na pewno odpowiada specyfice twojego zbiornika;
- czy zbiornik posiada wszelkie stosowne certyfikaty oraz szczegółową specyfikację techniczną.
Zobacz też:
Pompa głębinowa do nawadniania ogrodu - jaką wybrać?
Jak działa pompa głębinowa?
Pompa głębinowa – jaką wybrać do domu jednorodzinnego?
Hydrofor czy pompa głębinowa – co wybrać?
Jak zamontować pompę głębinową? Praktyczny poradnik
Jak podłączyć hydrofor do pompy głębinowej?
Automatyczna pompa głębinowa Wilo-Extract FIRST (SE): Niezawodna, komfortowa i energooszczędna