Hydrofor czy pompa głębinowa – co wybrać?
Dziś wielu inwestorów decyduje się na własne ujęcie wody. Takie rozwiązanie sprawdza się wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko przerw w pracy wodociągu lub braku dostępu do miejskiej sieci. W tym poradniku przeczytasz, jak wybrać najlepsze rozwiązanie. Poznaj szczegółowe informacje i ciesz się komfortem na co dzień.
Czy warto postawić na hydrofor?
Przy wyborze własnego ujęcia wody musisz zdecydować – hydrofor czy pompa głębinowa? To pierwsze urządzenie składa się z ciśnieniowego zbiornika hydroforowego, pompy zintegrowanej ze zbiornikiem oraz presostatu. Pamiętaj, że wielkość zbiornika oraz wydajność pompy powinna być dopasowana do zużycia wody w gospodarstwie domowym. Jeśli pojemność będzie zbyt mała, pompa będzie się włączała i wyłączała, co negatywnie przełoży się na żywotność silnika. Ponadto wzrosną rachunki za energię elektryczną.
Hydrofor (np. marki Grundfos) bardzo często instaluje się w odrębnym pomieszczeniu, np. w piwnicy. Jednak na rynku znajdziesz coraz więcej urządzeń o mniejszych rozmiarach, które można zainstalować nawet w szafce kuchennej. Natomiast pompę samozasysającą stosuje się w miejscach, gdzie wysokość lustra sięga powyżej 8 metrów od punktu lokalizacji pompy. W ten sposób zabezpieczysz instalację przed zerwaniem słupa.
Pompy ssące sprawdzą się bardzo dobrze, gdy średnica rury nie pozwala na zastosowanie tradycyjnej pompy głębinowej. Niewielki hydrofor będzie świetny rozwiązaniem również w domkach na działkach letniskowych i zapewni optymalne ciśnienie wody podczas sezonu. Warto podkreślić, że konstrukcję można łatwo zainstalować oraz zdemontować. Natomiast zimą możesz pozostawić ją w garażu czy piwnicy. Jeśli cenisz wygodę, zdecydowanie warto rozważyć tę opcję.
Kolejną zaletą hydroforów jest prosty dostęp do pompy, a także innych elementów konstrukcji. To oznacza, że w przypadku usterki z łatwością dokonasz przeglądu. Natomiast minusem bywa dość duży hałas czy wibracje na skutek działania silnika pompy. Dlatego warto wybierać urządzenia renomowanych producentów, którzy wprowadzają na rynek nowoczesne rozwiązania.
Czym wyróżnia się pompa głębinowa?
Inwestorzy zastanawiają się, co lepsze – hydrofor czy pompa głębinowa? Czas rzucić okiem na to drugie rozwiązanie, które sprawdza się bardzo dobrze, jeśli masz możliwość korzystania z głębokiej studni wierconej, a jej lustro wody znajduje się poniżej 8 metrów. W przypadku pomp głębinowych wysokość podnoszenia słupa wody jest bardzo duża. Dzięki temu możesz mieć dostęp do świeżej wody ze studni, która znajduje się daleko od miejsca poboru lub znacznie niżej. To bardzo ważne dla osób, które mieszkają w budynkach na wzgórzach.
Użytkownicy pomp głębinowych doceniają brak hałasu, gdyż urządzenie pracuje w studni. W dodatku pompa nie generuje strat z uwagi na ssanie, więc jest bardzo efektywna pod kątem energetycznym. Dzięki temu zapłacisz niższe rachunki niż przy użytkowaniu pompy ssącej o takiej samej wydajności. Nic więc dziwnego, że na takie rozwiązanie decyduje się wielu inwestorów.
Rura, która tłoczy wodę doprowadzana jest do budynku mieszkalnego. Tutaj zazwyczaj znajduje się zbiornik hydrofobowy, który pozwala uzyskać odpowiednie ciśnienie w domowej instalacji. Ponadto pompa głębinowa (marki Wilo) świetnie sprawdza się przy studniach wierconych oraz kopanych na dużą głębokość. W tym przypadku lustro wody może znajdować się nawet kilkanaście metrów pod powierzchnią.
Pamiętaj jednak, że w przypadku awarii pompę należy wyciągnąć ze studni razem z rurą. To niełatwe zadanie, które pochłania wiele czasu. Ponadto warto zadbać o to, aby przewód zasilający miał odpowiednią długość i właściwą średnicy żył, względem mocy silnika. Zbyt cienki przewód zwiększa ryzyko wystąpienia problemów z urządzeniem.
Pompa głębinowa czy hydrofor – jak wybrać najlepsze rozwiązanie?
Zanim podejmiesz decyzję, musisz wziąć lustra wody, zapotrzebowanie na wodę, wydajność sprzętu czy tryb pracy. Na podstawie wszystkich ważnych kryteriów i specyfikacji technicznej zdecyduj, co lepsze, pompa głębinowa czy hydrofor.
Przede wszystkim to pompa hydroforowa charakteryzuje się lepszą żywotnością. Najlepsze urządzenia na rynku zapewnią trwałość 30 lat. Jeśli więc lustro wody znajduje się na poziomie 6-7 metrów, zdecydowanie warto postawić na takie rozwiązanie.
Jeśli woda znajduje się poniżej 8 metrów, lepszym wyborem będzie pompa głębinowa. Pamiętaj jednak, że sprzęt może być używany wyłącznie w określonych warunkach. Przed zakupem dokładnie przeanalizuj wszystkie kryteria.
Pamiętaj również, aby zawsze stawiać na trwałe urządzenia uznanych producentów, które znajdziesz w dobrych sklepach. Najlepiej dokładnie zapoznać się z asortymentem produktów i porównać je pod kątem specyfikacji technicznej oraz zastosowanych technologii.
Dziś na rynku nie brakuje bardzo zaawansowanych, a zarazem bezawaryjnych konstrukcji, które zapewnią wysoki komfort wszystkim domownikom. Jeśli nie jesteś pewien, który sprzęt będzie najlepszy, skontaktuj się ze sprzedawcą, a uzyskasz odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania.
Zobacz też:
Pompa głębinowa do nawadniania ogrodu - jaką wybrać?
Jak działa pompa głębinowa?
Ile prądu pobiera pompa głębinowa?
Pompa głębinowa – jaką wybrać do domu jednorodzinnego?
Jak zamontować pompę głębinową? Praktyczny poradnik
Jak podłączyć hydrofor do pompy głębinowej?
Automatyczna pompa głębinowa Wilo-Extract FIRST (SE): Niezawodna, komfortowa i energooszczędna