Pompa głębinowa do nawadniania ogrodu - jaką wybrać?
Domowy ogródek lub działka rekreacyjna są doskonałym miejscem do spędzania wolnego czasu. To właśnie na świeżym powietrzu możesz się zrelaksować i naładować baterię na kolejne wyzwania. Jednak abyś mógł spędzić miło czas, to powinieneś zadbać o wygląd swojego ogródka. Rośliny i zadbany trawnik wymagają Twojego czasu. Możesz jednak ułatwić sobie to zadanie, decydując się na system nawadniania. W takim przypadku warto zainwestować w pompę głębinową. Zobacz jak ją wybrać i na co zwrócić uwagę podczas zakupu.
Pompa głębinowa - dlaczego warto w nią zainwestować
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów pomp. Do wyboru masz pompy wyporowe, ośrodkowe, strumienie oraz głębinowe. Wybór pompy powinien być dopasowany do Twojej instalacji oraz potrzeb. Szukając pompy do nawadniania ogrodu, powinieneś zdecydować się na pompę głębinową.
Jest to urządzenie charakteryzujące się dużą wydajnością. Jednak to nie wszystko. To właśnie ten rodzaj pompy jest najmniej awaryjny, dzięki czemu bez trudu zadbasz o roślinność w swoim ogrodzie. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy zajmujesz się komercyjną produkcją roślin lub warzyw. Stały dostęp do wody znacząco minimalizuje straty związane z brakiem wody przez kilka dni.
Zadaniem pompy głębinowej jest wydobywanie wody z pionowych ujęć wód podziemnych, takich jak studnie czy zbiorniki wolnostojące. Rozwiązanie to stosuje się wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości zastosowania pomp powierzchniowych lub gdy lustro wody znajduje się poniżej 8 metrów.
Największą zaletą pompy głębinowej jest fakt, że mogą one służyć do transportu wody od źródła do miejsca poboru. Nowe modele współpracują ze zbiornikami hydroforowymi, dzięki czemu pobór wody jest zautomatyzowany. A to oznacza wygodne i łatwe wydobywanie wody. W porównaniu do pomp powierzchniowych pompy głębinowe charakteryzują się większą wydajnością.
Ponieważ pompa montowana jest wewnątrz studni, to instalacja nie zajmuje dużo miejsca, a praca urządzenia nie jest uciążliwa.
Na co zwrócić uwagę wybierając pompę głębinową
Wybierając pompę głębinową powinieneś wiedzieć w jakim celu ją kupujesz. Czy będzie to jedyne źródło wody użytkowej, a może będzie ona służyć tylko do podlewania ogrodu? W ten sposób dobierzesz urządzenie do swoich potrzeb. Dlatego zwróć uwagę na takie parametry, jak:
- średnica studni - jest to jeden z ważniejszych parametrów, ponieważ pompa umieszczana jest wewnątrz studni. Dlatego dopiero znając średnicę możesz zacząć poszukiwania pompy. Będziesz wówczas wiedzieć, czy zmieści się ona w studni;
- rodzaj studni - drugim parametrem, który wpływa na Twój wybór jest rodzaj studni. Pompy do studni wierconej muszą być umieszczone w rurze osłonowej. Natomiast pompy do studni kręgowych nie wymagają osłony, dzięki czemu są one tańsze;
- głębokość studni - zdecydowana większość pomp, aby działała właściwie musi być całkowicie zanurzona w wodzie. W ten sposób nie ulegnie ona awarii, a silnik się nie przegrzeje. Dlatego szukając pompy powinieneś wiedzieć na na jakiej wysokości znajduje się lustro wody nie tylko w trakcie spoczynku, ale też podczas pobierania wody;
- wydajność źródła - ten parametr powinien podać wykonawca studni, jeśli jednak masz do czynienia ze starszą studnią, to nic straconego. Łatwo sprawdzisz jej wydajność podłączając ją do pompy hydroforowej i mierząc ile litrów wody na minutę wydaje pompa, bez pojawienia się efektu pracy na sucho. Jest to prosty sposób, dzięki któremu będziesz mógł dobrać odpowiednią moc pompy głębinowej;
- jakość wody - a właściwie jej stopień zanieczyszczenia. Jest to problem, który pojawia się w zdecydowanej większości studni niezależnie od jej rodzaju. Wiedząc ile piasku znajduje się w czerpanej wodzie, będziesz mógł dobrać pompę. Przy dużym zanieczyszczeniu dobrym rozwiązaniem będzie pompa charakteryzująca się odpornością na zanieczyszczenia stałe w tłoczonej cieczy;
- sposób działania - pompa może działać na dwa sposoby – wykorzystując programator lub dedykowany automat. Jest to ważne szczególnie wtedy, gdy pompa ma współpracować ze zraszaczami. Wybierając odpowiednie rozwiązanie, będziesz mógł zdecydować czy pompa ma się włączać dopiero wtedy, gdy programator uruchomi nawadnianie.
Jaką pompę wybrać do nawadniania
Wybór odpowiedniej pompy jest kwestią indywidualną. Jak z pewnością zauważyłeś uzależniony jest on od wielu czynników. Jeśli Twoja pompa głębinowa będzie zasilać instalację nawadniającą, to już na etapie wybierania powinieneś wiedzieć, jak będzie wyglądać Twoja instalacja zraszająca.
W ten sposób będziesz w stanie określić między innymi odległość od źródła wody do najdalszego zraszacza oraz liczbę połączeń, czyli wszystkich elementów, które będą stawiać opór swobodnemu przepływowi wody. Im większy masz ogród, tym wyższy powinien być współczynnik wysokości podnoszenia. W ten sposób unikniesz problemu związanego ze zbyt niskim ciśnieniem w najdalszych zraszaczach.
Zobacz też:
Jak działa pompa głębinowa?
Ile prądu pobiera pompa głębinowa?
Pompa głębinowa – jaką wybrać do domu jednorodzinnego?
Hydrofor czy pompa głębinowa – co wybrać?
Jak zamontować pompę głębinową? Praktyczny poradnik
Jak podłączyć hydrofor do pompy głębinowej?
Automatyczna pompa głębinowa Wilo-Extract FIRST (SE): Niezawodna, komfortowa i energooszczędna