Jaki piec gazowy do domu 150 m², 120 m² czy 100 m²?
Wybór pieca to poważna decyzja. To urządzenie, które ma ogromny wpływ na wydajność i efektywność instalacji grzewczej. Dobór właściwego modelu może sprawić, że zoptymalizujesz swoje wydatki na ogrzewanie, a korzystanie z całego systemu będzie dla Ciebie łatwiejsze. Podpowiadamy, jak wybrać piec gazowy do domu o powierzchni 150 m², 120 m² i 100 m².
Czym różnią się od siebie piece kondensacyjne i tradycyjne?
Aktualnie na rynku możesz znaleźć dwa rodzaje pieców, są to modele kondensacyjne oraz tradycyjne. Na początek weźmy na tapet pierwszy z wymienionych wariantów. Jest to nowoczesne rozwiązanie, które wyróżnia się wysoką efektywnością. Piece tego typu odzyskują ciepło ze spalin poprzez kondensację pary wodnej. Są stosunkowo droższe niż warianty tradycyjne, lecz wyróżniają się lepszą efektywnością działania.
Jeśli chodzi o kotły tradycyjne, to są one często wybierane przez użytkowników. Wyposażone w otwartą lub zamkniętą komorę spalania urządzenia umożliwiają ogrzewanie pomieszczeń i wody. Jako ich zalety często podaje się wysoką efektywność i stosunkowo niskie koszty eksploatacji.
Liczba funkcji pieca – jak wpływa na jego działanie?
Ważnym aspektem jest także funkcja pieca. Modele jednofunkcyjne są przystosowane do ogrzewania pomieszczeń. Tego typu urządzenie w standardowym wariancie nie podgrzewa wody. Jednak istnieją modele wyposażone w zasobnik. Wtedy taki sprzęt, oprócz ogrzewania pomieszczeń, może też doprowadzać wodę do odpowiedniej temperatury.
Za to piece dwufunkcyjne od razu są przystosowane zarówno do podgrzewania zarówno wody, jak i dostarczania ciepła do pomieszczeń. Warto jednak pamiętać o tym, że priorytetem dla tego typu sprzętów jest ogrzewanie wody. Dopiero gdy ta będzie miała odpowiednią temperaturę, to sprzęt przełączy się na grzanie pomieszczeń. Na rynku dostępne są modele z zasobnikiem, jak i warianty przepływowe. Te drugie na bieżąco podgrzewają, co może powodować przerwy w dostawie ciepłej wody przy dużym zapotrzebowaniu.
Weź zatem pod uwagę, jak ma działać kocioł w Twoim budynku i jaką funkcję pełnić na wybranej przestrzeni.
Moc i sprawność pieca gazowego – jak dobrać je do metrażu?
Poznałeś już, jakie kotły gazowe do domu są dostępne, więc czas teraz przyjrzeć się ich poszczególnym parametrom. Kluczowym aspektem jest moc urządzenia. Podczas wybierania właściwego modelu do konkretnej przestrzeni, nie możesz pominąć tego aspektu.
Dobór odpowiedniego wariantu jest uzależniony od powierzchni i zapotrzebowania energetycznego domu. Przyjmuje się, że przy niskich stratach ciepła przez budynek i oczekiwanej temperaturze na poziomie 21°C wynosi ono około 100 W/m². Jeśli jednak budynek zostanie stworzony zgodnie z najnowszymi normami efektywności energetycznej, to może wystarczyć nawet 50 W/m².
Warto to wziąć pod uwagę, szczególnie że piec nie powinien cały czas działać na najwyższej mocy. A to dlatego, że może to prowadzić do szybkiego uszkodzenia kotła i też wysokich rachunków za prąd. Za to zbyt słaby piec nie będzie w stanie odpowiednio dogrzać przestrzeni.
Istotnym aspektem jest też sprawność pieca. To parametr, który określa możliwość wykorzystania paliwa. Tradycyjne kotły mają ją na poziomie około 90%. Za to warianty kondensacyjne osiągają nawet 110% sprawności.
Ten wynik jednak nie oznacza, że kocioł jest perpetuum mobile. Taki rezultat wynika z dawnej techniki obliczeniowej. Jednak warto wybierać piece z jak najwyższą sprawnością, gdyż ona przekłada się na wydajność działania. Jeśli nie masz pewności, jaki piec gazowy do domu 150 m², 120 m² czy 100 m² wybrać, skontaktuj się z fachowcami. Na podstawie dobrego projektu ocenią podstawowe parametry.
Pozostałe parametry istotne przy zakupie
Choć poniżej wymienione parametry nie są uzależnione bezpośrednio od powierzchni ogrzewanego domu, to trzeba na nie zwrócić uwagę. Mają wpływ na wydajność oraz efektywność w praktyce.
Piece tradycyjne mogą być wyposażone w komorę zamkniętą lub otwartą, za to w urządzeniach kondensacyjnych stosowany jest tylko ten pierwszy wariant. W tym pierwszym przypadku urządzenie czerpie powietrze z zewnątrz, co pozwala zniwelować straty ciepła. W przypadku sprzętu z otwartą komorą piec czerpie powietrze z otoczenia, przez co pomieszczenie musi być odpowiednio wentylowane. Z tych dwóch wariantów to kotły z zamkniętą komorą są uznawane za bezpieczniejsze w użytkowaniu.
Warto też zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje urządzenia. Systemy automatyczne, dodatkowe termostaty, wygodne panele sterowania czy też możliwość zdalnej kontroli pracy to aspekty, które poprawiają komfort korzystania ze sprzętu. Warto je sprawdzić i dobrać model dopasowany do Twoich potrzeb.
Piec gazowy do domu 150 m² – jaki wybrać?
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, wybór pieca jest uzależniony od efektywności energetycznej budynku. Teoretycznie sprzęt o mocy około 10 kW powinien wystarczyć do nowego domu wybudowanego zgodnie z wymaganiami obowiązującymi po 2017 roku. Chcąc jednak zapewnić odpowiednią temperaturę wewnątrz pomieszczenia i też ciepłą wodę w starszym budynku, warto wybrać mocniejszy model. Dobrym wyborem może być piec Ariston Genus One+. To nowoczesny sprzęt, który może działać też na gaz ziemny wzbogacony wodorem.
Jak wybrać piec gazowy do domu 120 m²?
Szukając pieca do domu o powierzchni 120 m², warto spojrzeć w kierunku modeli Ariston Alteas One+. Są to kotły o mocy maksymalnej od 24 do 35 kW. Już ten pierwszy wariant powinien zapewnić efektywne działanie. Do tego sprzęty te są wyposażone w funkcję Komfort, która odpowiada za szybsze dostarczanie ciepłej wody.
Jaki piec będzie najlepszy do domu 100 m²?
W przypadku domów o mniejszej powierzchni warto zastanowić się nad piecem o mocy około 10 kW. Takie urządzenie powinno zapewnić odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach. Warto też zwrócić uwagę na zapotrzebowanie na wodę. W przypadku, gdy jest ono niższe to dobrym rozwiązanie może być piec jednofunkcyjny z zasobnikiem lub wariant dwufunkcyjny, ale przepływowy.
Zobacz też:
Kiedy kocioł kondensacyjny pracuje efektywnie?
Jaki kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny wybrać?
Jak prawidłowo podłączyć kocioł gazowy?
Kocioł gazowy – jaki wybrać?