Jaki kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny wybrać?
Zastanawiasz się, jaki piec kondensacyjny dwufunkcyjny znajdzie zastosowanie w Twoim domu? W tym poradniku znajdziesz odpowiedź na to pytanie. Poznaj szczegółowe informacje i wybierz rozwiązanie idealnie dopasowane do osobistych potrzeb.
CO TO JEST KOCIOŁ KONDENSACYJNY DWUFUNKCYJNY?
Mowa tu o urządzeniu gazowym, które służy do zasilania instalacji centralnego ogrzewania (zarówno grzejnikowej, jak i podłogowej), a także podgrzewania ciepłej wody użytkowej w sposób przepływowy. Ogrzewanie przepływowe uruchamia się w momencie odkręcenia kranu z wodą ciepłą. Natomiast wydajność zależna jest od maksymalnej mocy kotła, docelowej temperatury wody w kranie, a także temperatury na przyłączu.
Dziś na rynku z łatwością znajdziesz dobre kotły dwufunkcyjne kondensacyjne (np. marki Ariston), które wyróżniają się nowoczesną konstrukcją. Jednak o ich zakupie nigdy nie powinien decydować przypadek, a szczegółowa analiza danych technicznych. Wówczas na pewno dokonasz udanego wyboru.
JAKI KOCIOŁ KONDENSACYJNY DWUFUNKCYJNY – ROZWIĄZANIA KONSTRUKCYJNE
Podstawowym kryterium wyboru jest typ kotła. Piece dzielą się na modele z komorą otwartą oraz te z komorą zamkniętą.
Piec z komorą otwartą można dziś kupić tylko na wymianę przy istniejących instalacjach grzewczych tego samego typu. Mówią o tym przepisy prawa. Dużym atutem może być tu atrakcyjna cena zakupu. Jeżeli decydujesz się na to rozwiązanie, zwróć uwagę przede wszystkim na dostępność serwisu danego producenta.
Zdaniem wielu ekspertów najlepsze kotły dwufunkcyjne to te z komorą zamkniętą. Trudno się z tym nie zgodzić, gdyż wyróżniają się znacznie większą sprawnością. Natomiast koszt ogrzewania może być niższy nawet o 20-30%, względem starszych urządzeń z otwartą komorą. Ponadto kotły ciszej pracują, a pomieszczenie nie musi być wyposażone w kratkę nawiewną. Pamiętaj jednak, że kotły kondensacyjne wymagają odpowiedniego komina.
KOCIOŁ KONDENSACYJNY DWUFUNKCYJNY – JAKI WYBRAĆ?
Przy zakupie pieca musisz zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych aspektów. Dzięki temu z łatwością sięgniesz po model, który zapewni Ci komfort i bezpieczną pracę przez długie lata. Poznaj szczegółowe informacje i sprawdź, jaki kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny do domu warto kupić.
-
Moc pieca dwufunkcyjnego – ten parametr ma kluczowe znaczenie dla komfortu domowników. Maksymalna moc wpływa na podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Natomiast minimalna powinna być dopasowana do celów grzewczych oraz zapotrzebowania na ciepło. Jeśli decydujesz się na regulację pogodową, warto sięgnąć po model o jak najniższej mocy minimalnej.
-
Komfort akustyczny – palnik to najgłośniejszy element konstrukcji kotła. Modele kondensacyjne mają komorę zamkniętą, dzięki czemu pracują bardzo cicho i zdecydowanie warto to kryterium wziąć pod uwagę.
-
Regulacja pogodowa – gwarantuje efektywną pracę pieca na co dzień. W zimie urządzenie funkcjonuje ciągle na potrzeby centralnego ogrzewania. Wówczas moc zmienia się automatycznie na podstawie krzywej strat ciepła w budynku oraz temperatury, jaka panuje na zewnątrz.
-
Zawór różnicy ciśnień – tzw. bypass zabezpiecza pompę cyrkulacyjną przed zatarciem. Jeżeli odkręcone są wszystkie grzejniki, obejście otworzy się, a pompa będzie pracować na miniobiegu. Jeśli więc zastanawiasz się, Jaki kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny do mieszkania sprawdzi się najlepiej, zdecydowanie warto uwzględnić zawór w wymaganych elementach wyposażenia.
-
Sprawność maksymalna – podawana jest na podstawie stosunku uzyskanej energii cieplnej do wartości opałowej paliwa.
-
Naczynie wyrównawcze – element wbudowany w kocioł wyrównuje zmiany objętości wody. W standardowych instalacjach grzejnikowych pojemność jest wystarczająca. Jeżeli jednak ilość wody w układzie jest duża, należy zwrócić szczególną uwagę na to kryterium.
-
Efektywność sezonowa – to średnia wartość obliczana dla sezonu grzewczego. Wyrażana jest przez stosunek energii, która trafia do urządzenia w stosunku do wartości użytkowej, jaką zapewnia urządzenie.
-
Zasobnik ciepłej wody użytkowej – w piecach dwufunkcyjnych producenci stosują wbudowane zasobniki. Te charakteryzują się pojemnością od 20 do 60 litrów i znacznie poprawiają wydajność podczas krótkich poborów wody. To doskonałe rozwiązanie, jeżeli zabraknie miejsca na typowy zasobnik o większej pojemności.
Jeśli zastanawiasz się, jaki kupić piec gazowy dwufunkcyjny kondensacyjny, koniecznie rzuć okiem na każdy z tych elementów i porównaj interesujące Cię modele. Wówczas wybór będzie dużo łatwiejszy.
JAKI KOCIOŁ KONDENSACYJNY DWUFUNKCYJNY – WYBIERZ URZĄDZENIE RENOMOWANEJ MARKI
Skoro wiesz już, jak działa kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny i które dane techniczne są najważniejsze, pamiętaj o wyborze sprzętu renomowanej marki. Ponadto warto wybrać producenta, który oferuje autoryzowany serwis w pobliżu. Pamiętaj również, aby zwrócić uwagę, jak długa gwarancja Ci przysługuje. Najczęściej okres ten wynosi 2 lata, lecz możesz liczyć na odpłatne przedłużenie go i wielu klientów z takiego rozwiązania korzysta.
Zobacz też:
Kotły kondensacyjne – ranking TOP5 urządzeń
Jaki kocioł kondensacyjny wybrać?
Jaka temperatura na kotle kondensacyjnym powinna być ustawiona domyślnie?
Jakie grzejniki do kotłów kondensacyjnych?
Jak dobrać moc kotła gazowego do domu?
Redaktor
Redaktorka treści eksperckich w branży home&decor, a z wykształcenia dziennikarka. Uwielbia spędzać czas w swoim domu, gdzie z kubkiem kawy w dłoni pracuje i realizuje swoją pasję do gotowania. Inspiracje czerpie z europejskich miast tętniących życiem. W sieci znana jako autorka bloga Rozdomowiona. Z wykształcenia dziennikarka, redaktorka i specjalistka od treści eksperckich w branży home&decor. Prywatnie dom to jej przytulna oaza bezpieczeństwa i jednocześnie przestrzeń do pracy. Miłośniczka podróżowania po europejskich miastach w poszukiwaniu inspiracji wnętrzarskich i nie tylko. Wolne wieczory spędza na grach planszowych, gotowaniu i oglądaniu seriali.