Kontakt

Jak prawidłowo podłączyć kocioł gazowy?

Jaki kocioł kondensacyjny wybrać?

Podłączenie kotła gazowego wcale nie musi być trudne. Wystarczy, że skorzystasz z kilku prostych wskazówek, aby zadbać o każdy detal. Poznaj szczegółowe informacje na temat tego, jak prawidłowo podłączyć kocioł gazowy.

Jak podłączyć kocioł gazowy – najważniejsze wskazówki

Pamiętaj, aby wybór pieca gazowego dokładnie przeanalizować i rzucić okiem na specyfikację techniczną. Wówczas upewnisz się, że dane rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w Twoim domu. Kolejnym zadaniem jest montaż kotła gazowego. Cena takiej usługi różni się w zależności od wyboru fachowca.

W poradniku przeczytasz, jak powinna przebiegać prawidłowa instalacja urządzenia oraz ile kosztuje kocioł gazowy. Dowiedz się więcej i zadbaj o komfort cieplny we własnych czterech kątach.

Podłączenie kotła gazowego – jak się przygotować?

Montaż kotła CO to czasochłonne zadanie, które składa się z kilku etapów. W zależności od wyboru pieca stopień skomplikowania może się różnić. Dziś wiele osób zastanawia się np. jak podłączyć kocioł gazowy kondensacyjny. Przede wszystkim musisz przygotować pomieszczenie, w którym będzie pracował sprzęt

sanpol rejestracja

Jeśli zamierzasz zbudować dom jednorodzinny, zastanów się nad montażem już na etapie projektowania. Idealnym rozwiązaniem będzie wygospodarowanie oddzielnego pomieszczenia, czyli kotłowni. W ten sposób zadbasz o wygodę.

Alternatywnym rozwiązaniem może być umieszczenie pieca gazowego np. w łazience. Jednak pomieszczenie powinno być odpowiednio duże i dopasowane do pracy kotła gazowego. Musisz zwrócić szczególną uwagę na wentylację. Pamiętaj, że bezpieczeństwo instalacji zawsze musi być na pierwszym miejscu.

Kocioł gazowy – koszt i kryteria zakupowe

Wiesz już, gdzie najlepiej zainstalować urządzenie. Pamiętaj jednak, że na rynku znajdziesz wiele modeli, więc wybór wcale nie jest łatwy. Zanim podejmiesz decyzję, zwróć uwagę na różnice pomiędzy dostępnymi sprzętami oraz funkcje. W dobrych sklepach znajdziesz piece jedno- i dwufunkcyjne, urządzenia z otwartą i zamkniętą komorą, a także kotły kondensacyjne.

Pamiętaj, aby wybierać urządzenia renomowanych producentów, którzy oferują wieloletnią gwarancję. Ponadto kocioł powinien być odporny na uszkodzenia i zapewniać wydajną pracę. Do kluczowych parametrów należy moc, efektywność energetyczna oraz sprawność. Duże znaczenie ma również rozmiar kotła, który powinien być dostosowany do pomieszczenia.

Ceny urządzeń zazwyczaj wahają się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Dolicz jednak  koszt montażu kotła gazowego. Pamiętaj, że warto sięgnąć po wysokiej klasy model i sprawdzoną usługę, gdyż wybierasz rozwiązanie na długie lata.

Montaż kotła gazowego krok po kroku

Jeśli kupiłeś już kocioł gazowy, nadszedł czas, aby go zainstalować. Niezależnie od tego, czy stawiasz na podłączenie kotła gazowego dwufunkcyjnego, czy innej konstrukcji – tę czynność powinien wykonywać doświadczony fachowiec, który zna każdy etap montażu.

Pierwszą czynnością jest ustawienie lub powieszenie urządzenia w odpowiednim miejscu. Specjalista dobrze wie, jakie powinny być odstępy montażowe. Mowa tu o zachowaniu odpowiednich odległości od określonych elementów. Dzięki temu instalacja przebiegnie bezpiecznie, a urządzenie będzie pracowało wydajnie.

Kolejny etap prac to podłączenie urządzenia do instalacji gazowej i centralnego ogrzewania. Ta pierwsza zapewnia paliwo do funkcjonowania kotła, a druga pozwala na ogrzewanie wszystkich pomieszczeń w domu, w których znajdują się grzejniki bądź rurki ogrzewania podłogowego.

Ekspert musi również pamiętać o podłączeniu urządzenia do odpowiednich przewodów powietrzno-spalinowych. Dzięki temu proces spalania będzie efektywny, podobnie jak odprowadzanie spalin.

Chociaż koszt podłączenia kotła gazowego przez doświadczonego eksperta może być wyższy, zdecydowanie warto postawić na sprawdzone rozwiązanie.

Instalacja pieca w miejsce starego urządzenia

Jeśli chcesz zamontować piec gazowy w miejsce starego urządzenia, nie zapomnij o wyczyszczeniu rur. W tym celu sprawdzą się wysokiej jakości środki chemiczne, które pozwolą szybko pozbyć się brudu. Dzięki temu nowe urządzenie będzie pracowało wydajnie. Natomiast przy brudnych rurach efektywność spadnie.

Podłączenie kotła gazowego – cena i czas montażu

Cena profesjonalnych usług jest zróżnicowana, np. podłączenie kotła gazowego z zasobnikiem może kosztować 2000 - 3000 zł. Kolejną usługą jest montaż kotła gazowego dwufunkcyjnego – cena w takim przypadku waha się pomiędzy 2800 a 4800 zł. Wiele zależy jednak od lokalizacji.

Ważnym czynnikiem jest również czas, jaki fachowiec poświęci na perfekcyjne wykonanie instalacji. Jeśli prace przebiegają w nowym domu, najczęściej usługa trwa szybciej. Natomiast zdarza się, że instalację poprzedza demontaż starego urządzenia. Wówczas może potrwać nieco dłużej.

Przy wyborze usług warto kierować się doświadczeniem fachowca. Profesjonalny serwisant ds. ogrzewania zadba o każdy szczegół. Dzięki temu uzyskasz pewność, że instalacja przebiegnie prawidłowo, a kocioł posłuży Ci przez wiele lat. W dodatku znacznie ograniczysz ryzyko wystąpienia poważnych awarii.

Zobacz też:

Kotły kondensacyjne – ranking TOP5 urządzeń
Jaki kocioł kondensacyjny wybrać?
Jaka temperatura na kotle kondensacyjnym powinna być ustawiona domyślnie?
Jakie grzejniki do kotłów kondensacyjnych?
Jak dobrać moc kotła gazowego do domu?