Łazienka boho – jak zaprojektować?
Łazienka boho nawiązuje do natury, różnorodności i przytulności. W takim wnętrzu można przyjemnie dbać o swoje ciało, a także wykonywać codzienne czynności higieniczne. Pomieszczenia są otwarte na kolorowe dodatki, ręczne plecionki czy też łączenie różnych faktur nawet na jednej ścianie. Sprawdź, czym charakteryzują się łazienki w stylu boho oraz jak je urządzić, aby nie było chaosu.
Jak urządzić łazienkę w stylu boho?
Łazienka boho bazuje głównie na jasnych odcieniach, które przełamane są mnogością kształtów, faktur i dodatków. Jeśli lubisz ręcznie tkane dywany, piękne skrzynki naznaczone zębem czasu czy też motywy florystyczne – to na pewno ten styl przypadnie Ci do gustu. Tutaj nie ma miejsca na chłodne i minimalistyczne wnętrza. Każdy, nawet praktyczny produkt, może pełnić funkcję dekoracyjną.
Oto cechy charakterystyczne łazienek w stylu boho:
- opływowe kształty – szczególnie jeśli chodzi o umywalki, wanny i miski WC. Niekoniecznie muszą być symetryczne i idealnie wykończone. Finezyjna ceramika może być nie tylko praktyczna, ale także cieszyć oko na co dzień,
- ozdobne fronty szafek – pełnią funkcję dekoracyjną i praktyczną jednocześnie, a wiele ciekawych modeli znajdziesz w ofercie Elita,
- motywy florystyczne i tropikalne – mogą pojawiać się np. w formie zasłony prysznicowej czy tapety,
- łączenie wielu materiałów w jednym wnętrzu, np. cegły z tapetą z motywem roślinnym, bambusa z płytkami imitującymi marmur, beton z zieloną farbą itd.,
- wykorzystanie ciepłej palety barw, a w szczególności kolorów ziemi – kojarzą się one z przytulnością i odpoczynkiem,
- wykorzystanie praktycznych produktów jako elementów dekoracyjnych, np. misy umywalki, deszczownicy, blatu,
- ażurowe powierzchnie,
- frędzle,
- płytki ceramiczne nawiązujące do motywów folklorystycznych – szczególnie dobrze wyglądają w klasycznych aranżacjach,
- stosowanie naturalnych materiałów takich jak drewno, len, bambus, wiklina,
- ciepłe i przyjemne w odbiorze światło,
- wazony wypełnione roślinami (żywymi lub suszonymi).
Nie zapominaj też o armaturze. Do wyboru masz zarówno bardziej nowoczesne i wyróżniające się baterie (np. złote), jak i klasyczne, nawiązujące do retro. Powinny być one spójne ze strefą kąpieli, czyli np. wannę wolnostojącą na ozdobnych nóżkach albo kabiną prysznicową wykończoną estetycznymi profilami. Wiele ciekawych propozycji znajdziesz w ofercie Grohe i Sanplast.
Jakie materiały wykończeniowe wybrać do łazienki boho?
Kieruj się przede wszystkim swoimi indywidualnymi upodobaniami. Łazienki w stylu boho mają otworzyć przed Tobą możliwość stosowania wielu faktur w jednym pomieszczeniu jednocześnie.
Właśnie dlatego popularnością cieszą się różnorodne mozaiki i wzory patchworkowe. W takim wnętrzu świetnie będą wyglądać zielone płytki ceramiczne ułożone w jodełkę tuż obok ściany pod kabiną prysznicową wypełnionej od góry do dołu kaflami imitującymi drewno.
Szukaj takich płytek ceramicznych, które będą imitować naturalne materiały, czyli kamień i drewno. Będą one nawiązywały do eleganckich surowców. A co ze wzorzystymi kaflami nawiązującymi do motywów arabskich czy też etnicznych? Jeśli nie chcesz przesadzić, możesz wybrać tylko jedną strefę wypełnioną kolorowymi płytkami lub położyć je na podłodze. To dobra baza do dalszego urządzania wnętrz.
Jeśli jesteś fanem minimalistycznych wnętrz, możesz po prostu pobawić się kolorami ziemi i stonowanymi płytkami w różnych kształtach i rozmiarach. Ciekawe rozwiązania znajdziesz w ofercie marki Tubądzin.
Łazienka boho – dodatki
Kluczową rolę w łazience boho odgrywają dodatki. To one dodają przytulnego charakteru i już na pierwszy rzut oka kojarzą się z naturą. Na co warto postawić? Na pewno tkaniny z frędzlami, ozdobne klosze ze sznurka lub drewna, praktyczne i przykuwające wzrok kosze na pranie, a także rękodzieło. Finezyjne kształty i naturalne materiały są wskazane w łazience boho.
Dodatki to nie tylko te produkty, które jesteś w stanie kupić w sieciówce, ale także samodzielnie... wyhodować. To dlatego w łazience królują zielone rośliny, niekoniecznie z kolorowymi kwiatami. Dobrze sprawdzą się tu wszelkie gatunki przypominające palmy lub wysoką zieloną trawę.
Jeśli lubisz rękodzieło, naturę i otaczające Cię piękno to na pewno przypadnie Ci do gustu łazienka boho. Dodatki w postaci suszonych traw i roślin, ozdobnych luster, a nawet tapet czy zasłon nawiązujących do tropikalnych motywów doskonale się tu odnajdą. Nie musisz stawiać na idealnie proste kształty czy dokładnie wyszlifowane stołki. W łazience boho nic nie musi być perfekcyjne, bo tego natura nie lubi.
Nawet mała łazienka w stylu boho może być estetyczna i praktyczna jednocześnie. Szukaj rozwiązań, które łączą te dwie funkcje. Wśród nich są popularne drewniane drabinki do przechowywania ręczników, ozdobne uchwyty do frontów szafek czy też bambusowe koszyki do przechowywania. Jeśli miejsce na to pozwala, zamień plastikowe osłonki na doniczki na ręcznie plecione kosze. Ustaw też siedzisko, które będzie kwintesencją przytulności.
Pamiętaj, że dodatkami w łazience boho są także ręczniki, kosmetyczka, półka czy nawet szczoteczka do zębów. Każdy ten element może nawiązywać do natury, co da świetny efekt wizualny.
Mała łazienka boho – inspiracje
Chcesz wiedzieć, jak urządzić małą łazienkę w stylu boho? A może masz do dyspozycji większą przestrzeń? Jak połączyć kolory i wzory? Zobacz nasze projekty.
Łazienka w stylu boho
Zieleń, nawiązanie do motywów roślinnych, a nawet bujak – oto elementy wyróżniające tę aranżację. Finezyjne umywalki, ozdobne fronty szafek oraz baterie stanowią kolejny dodatek mający wpływ na wizualny efekt finalny. W tej łazience wyeksponowano piękną wannę wolnostojącą, a bazą do dalszego urządzania stały się białe płytki marmurowe.
Redaktor
Z wykształcenia dziennikarka, pracuje jako redaktorka i specjalistka od treści eksperckich w branży home&decor. Wciąż szuka sposobów na to, jak ulepszyć swoje cztery kąty i wprowadzić do nich powiew świeżości. Lubi gadżety wyposażone w nowoczesne technologie i praktyczne rozwiązania. Jest estetką, szczególnie jeśli chodzi o dopasowanie kształtów i kolorów. Prywatnie dom to jej przytulna oaza bezpieczeństwa i jednocześnie przestrzeń do pracy. Uwielbia spędzać w nim czas, gdzie z kubkiem kawy w dłoni nie tylko pracuje, ale także realizuje swoją pasję do gotowania. Miłośniczka podróżowania po europejskich miastach w poszukiwaniu inspiracji wnętrzarskich i nie tylko. Wolne wieczory spędza na grach planszowych i oglądaniu seriali.