Kontakt

Czy pompa ciepła De Dietrich to całoroczne rozwiązanie?

porady de dietrich pompa ciepła

Nowoczesne źródła energii są coraz bardziej popularne, dlatego – planując inwestycję – warto wziąć pod uwagę ekonomiczne i ekologiczne rozwiązania. Niezależnie od pory roku, dla każdego rodzaju budynku dobrym zakupem jest pompa ciepła. Radzi sobie nie tylko w zimowych warunkach, ale również latem, kiedy chłodne i przyjemne powietrze jest na wagę złota.

Inwestując w dom, inwestujemy w przyszłość. Inteligentne rozwiązania – takie jak pompy ciepła – to przede wszystkim energooszczędność i uniwersalność. Kluczowym zadaniem pomp ciepła (np. marki De Dietrich) jest ogrzewanie, ale możesz z powodzeniem ich używać przez cały rok, ponieważ jedną z ich funkcji jest również chłodzenie domu. Pompy ciepła zapewniają zatem chłodzenie latem i ogrzewanie zimą, dlatego takie rozwiązanie jest opłacalne, gdyż nie musisz inwestować w dodatkowe urządzenia (np. klimatyzatory).

sanpol rejestracja

NOWOCZESNE POMPY CIEPŁA JAKO INWESTYCJA W PRZYSZŁOŚĆ

Jeśli zależy Ci na jednoczesnym ogrzewaniu i chłodzeniu domu, warto zainwestować w pompy ciepła typu powietrze/woda, które są wyposażone w specjalny wymiennik freonowo-wodny. W efekcie możesz dodatkowo zainstalować urządzenia do odbioru chłodu/ciepła takie jak klimakonwektory. Warto jednak przemyśleć to rozwiązanie już na etapie projektowania instalacji, aby osiągnąć najwyższą skuteczność działania i gwarancję odpowiedniej temperatury cały rok. Jeżeli natomiast chcemy skoncentrować się jedynie na ogrzewaniu domu, to wtedy polecamy zastosować grzejniki czy ogrzewanie podłogowe.

POMPA CIEPŁA W DOMU – JAK DZIAŁA TO URZĄDZENIE?


W przypadku chłodzenia pomieszczeń, pompa ciepła funkcjonuje na zasadzie odwróconego działania, tzn. parownik pełni rolę skraplacza. W efekcie kierunek przepływu ciepła zmienia się. Z kolei sprężarka zasysa parę przez zawór czterordzeniowy, a skraplacz oddaje ciepło do otoczenia.

Takie rozwiązanie powoduje wychładzanie instalacji wodnej za pomocą pompy ciepła, a co za tym idzie – skraplacza, który jednocześnie oddaje pobrane ciepło do zewnątrz.

Jeśli chodzi o chłodzenie naturalne, można zastosować specjalny zawór trójdrożny czy wymiennik płytowy, dzięki czemu nie trzeba polegać na ciepłu pobieranym z wody czy gruntu. Skuteczność i niezawodność takiego rozwiązania jest uzależniona od panujących temperatur na zewnątrz oraz czasu wykorzystania chłodzenia.

POMPA CIEPŁA ZIMĄ – NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Nowoczesne pompy – dzięki odpowiedniej konstrukcji – mogą pracować w bardzo ekstremalnych warunkach, tj. przy temperaturach dochodzących nawet do -20°C. Im niższa temperatura, tym moc pompy bardziej się obniża, ponieważ urządzenie potrzebuje więcej energii do działania. W skrajnie kryzysowych warunkach atmosferycznych – dla pełnej kompensacji strat ciepła – konieczne jest wsparcie elektryczne (tj. grzałka) oraz hydrauliczne (kocioł).

Dotyczy to pompy ciepła typu powietrze/woda, która wymaga dodatkowego, alternatywnego źródła np. w postaci ogrzewania podłogowego, klimakonwektorami czy grzejnikami niskotemperaturowymi. Jest to konieczne w przypadku bardzo dużych mrozów.

POMPA CIEPŁA A KOMFORT UŻYTKOWANIA

Jeżeli zależy Ci na nowoczesnej pompie, to polecamy model Alezio (marki De Dietrich), który sprawdza się praktycznie w każdych warunkach pogodowych. Wyróżnia się zwłaszcza pod względem ekologicznym, ponieważ nie emituje szkodliwych substancji.

Regulacja urządzenia nie sprawia żadnych trudności, ponieważ zostało ono wyposażone w wygodną i intuicyjną konsolę sterowniczą, która automatycznie ustawia temperaturę. 

Pompa ciepła powietrze/woda typu monoblok składa się zarówno z modułu wewnętrznego, jak i jednostki zewnętrznej. Dzięki nowoczesnej technologii montaż urządzenia jest dużo łatwiejszy, ponieważ nie jest konieczne posiadanie odpowiednich uprawnień F-gazowych.

Model Alezio M pozwala na chłodzenie za pomocą instalacji ogrzewania podłogowego w budynku, a konsola sterownicza z regulacją pogodową adaptuje się do wymagań mieszkańców odnośnie temperatury.

Zobacz też:

Pompa ciepła – tak czy nie? Dlaczego warto?
Pompy ciepła – ranking TOP5 polecanych modeli
Jak dobrać pompę ciepła?
Ile kosztuje pompa ciepła oraz czy się opłaca?
Pompa ciepła monoblok czy split – co wybrać?