Kontakt

Energooszczędne podgrzewacze wody? Sprawdź te modele Kospel

porady kospel energooszczędne podgrzewacze wody

Ciepła woda to jeden z podstawowych mediów, bez którego trudno sobie wyobrazić dzienne funkcjonowanie nie tylko w domu, pracy czy hotelu. Nawet jednodniowa przerwa w dostawie jest dość mocno odczuwalna i paraliżuje życie. Jak zatem uchronić się przed problemami z ciepłą wodę, jednocześnie dbając o niskie rachunki? Należy zakupić odpowiedni model podgrzewacza wody.

POSTAW NA WYSOKIEJ KLASY PODGRZEWACZ WODY

Zakup wysokiej klasy podgrzewacza przepływowego to jedna z lepszych decyzji, jaką można podjąć, mając na uwadze na energooszczędność i komfortowy sposób pozyskiwanie ciepłej wody.

Tego typu urządzenia – o klasie energetycznej A - pobierają energię elektryczną jedynie w momencie przepływu wody, a ciepła woda pojawia się natychmiast po odkręceniu kranu, co wpływa na komfort użytkowania oraz oszczędność czasu i pieniędzy. Ponadto, podgrzewacze przepływowe (na zdjęciu) mają niewielkie gabaryty, dlatego nie zaburzają estetyki pomieszczenia, istnieje też możliwość podłączenia ich blisko miejsce poboru wody.


kospel ppe2

EPS2 Twister i PPE2 Electronic

PODGRZEWACZE WODY – JAKI KOSZT KĄPIELI?

Tak jak już wspomnieliśmy, podgrzewacze przepływowe to energooszczędne urządzenia, ponieważ zużywają energię tylko podczas poboru ciepłej wody. W efekcie 5-minutowy prysznic – przy przyroście temperatury wody o 30oC, mocy podgrzewacza 12 kW i zużyciu 29 litrów wody – będzie nas kosztował zaledwie 60 groszy. Miesięczny koszt na jedną osobę powinien zmieścić się w 29 złotych.

Jeżeli zdecydujemy się na inwestycję w podgrzewacz jednofazowy (np. model firmy KospelEPJ.P Primus) o mocy 5,5 kW, wtedy 5-minutowy prysznic (szybkie letnie orzeźwienie) będzie nas kosztował zaledwie 28 groszy. Wszelkie wyliczenia pokazują – wbrew powszechnej opinii – że podgrzewanie wody prądem nie rujnuje domowego budżetu, a komfort użytkowania (czytaj: ciepła woda pojawia się natychmiast po odkręceniu kranu) jest ogromny.

Aby zminimalizować koszty pozyskiwania ciepłej wody, niezbędne jest optymalna lokalizacja podgrzewacza przepływowego (najlepiej blisko punktu odbioru wody), aby uniknąć strat wody i energii związanej z magazynowaniem i przesyłaniem wody na większą odległość.

JAK DOBRAĆ ODPOWIEDNI MODEL PODGRZEWACZA?

Odpowiedni podgrzewacz przepływowy dobierany jest indywidualnie do zapotrzebowania konkretnego użytkownika, chociaż standardowo ciepłej wody najczęściej potrzebujemy w kuchni oraz łazience. Wtedy do łazienki (przy klasycznym prysznicu) montujemy urządzenie o mocy 12-15 kW. Jeśli zdecydujemy się na dodatkową deszczownicę, wtedy – co zupełnie zrozumiałe – niezbędny będzie podgrzewacz o większej mocy (24kW albo 27kW). Można zakupić modele z załączeniem hydraulicznym (np. Kospel PPH2) lub sterowane elektronicznie (PPE2 lub PPVE), które zapewniają oszczędność energii i gwarantują dużo większy komfort użytkowania.


przepływowe podgrzewacze wody kospel

Coraz popularniejsze do zastosowania w kuchni są modele EPO Amicus oraz EPO2 Amicus (na zdjęciu), które – dzięki swoim niewielkim gabarytom – sprytnie ukrywają się w szafce pod zlewozmywakiem. Oczywiście nie przeszkadza to, aby zagwarantować odpowiedni strumień wody do zmywania naczyń, przy mocy 6kW.

Zobacz też:

Elektryczny przepływowy podgrzewacz wody – TOP 5 (2023)
Co lepsze - przepływowy podgrzewacz wody czy bojler?
Ranking podgrzewaczy wody pojemnościowych elektrycznych – zobacz polecane modele!
Jaki podgrzewacz wody do mieszkania w bloku?
Jaki podgrzewacz wody wybrać - przepływowy czy pojemnościowy?
Jak działa przepływowy podgrzewacz wody?