Grzejnik drabinkowy – dlaczego warto?
Komfort i wygoda w łazience to nie tylko odpowiednie rozmieszczenie takich elementów jak wanna, kabina prysznicowa czy umywalka. Komfort cieplny – zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym – jest niezwykle istotny. Dodatkowo można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, instalując grzejnik drabinkowy, który może posłużyć także jako… suszarka na ręczniki. Duża wygoda użytkowania!
Łazienka to dość specyficzne pomieszczenie, nie tylko ze względu na wysokie wymagania higieniczne i antybakteryjne, ale również cieplne. Delikatnie mówiąc, niewiele nas tutaj chroni przed utratą ciepła. Nasze ciało po kąpieli potrzebuje jak najszybszego wysuszenia, co wiąże się z odpowiednią temperaturą. Mimo niewielkiego metrażu (zazwyczaj) łazienki wymaga ona dodatkowego ogrzewania w postaci grzejnika drabinkowego, który zapewni nam temperaturę na poziomie 24°C, czyli wyższą niż w pozostałych pomieszczeniach.
Gdzie zamontować grzejnik łazienkowy drabinkowy?
Wbrew pozorom, jego lokalizacja ma duże znaczenie, także pod kątem bezpieczeństwa. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest umiejscowienie grzejnika w bezpiecznej odległości (aby nie miał bliskiej styczności z wodą) od wanny czy kabiny prysznicowej. Za taką odległość uważa się ok. 60 cm, dzięki czemu jest nie tylko bezpiecznie, ale i wygodnie, ponieważ możesz po wyjściu z kąpieli odwiesić ręcznik.
W większych łazienkach pole manewru jest oczywiście dużo większe i taki grzejnik może pełnić także funkcję dekoracyjną, kiedy będzie odpowiednio wyeksponowany. W małych łazienkach (np. 4m2) tej swobody nie mamy, ale musimy pamiętać – szczególnie w przypadku grzejników elektrycznych – aby znajdowały się blisko kontaktu i w miejscu, które zagwarantuje odpowiednią temperaturę w całym pomieszczeniu.
Na pewno nie polecamy montować grzejnika drabinkowego bezpośrednio pod oknem, tak jak to bywało z klasycznymi kaloryferami żeliwnymi w poprzedniej epoce. Nowoczesne modele nie są przystosowane do takich rozwiązań, ale należy na pewno pomyśleć o instalacji w najchłodniejszym miejscu w pomieszczeniu. W przypadku łazienek bez okna, będzie to strefa przy drzwiach wejściowych.
Biorąc pod uwagę walory estetyczne pomieszczenia, grzejniki łazienkowe drabinkowe (np. marki Skalar) należy wybrać odpowiednią ścianę, aby model pasował do wystroju wnętrza. Każdy producent poda własne zalecenia, np. 50-60 cm od umywalki czy wanny.
Aranżacja łazienki – jaki kolor grzejnika wybrać?
Grzejnik drabinkowy to ważny element wystroju łazienki, dlatego jego kolor nie jest bez znaczenia. Wręcz przeciwnie. Oczywiście najbezpieczniejszą opcją jest kolor biały, który pasuje do każdej aranżacji. Uniwersalny, elegancki, optycznie powiększający wnętrze. Są jednak osoby, które szukają urozmaicenia w stonowanej łazience. Wtedy stawiają na stal nierdzewną chromowane wykończenie, a nawet czarne (na zdjęciu).
Grzejnik nie może jednak funkcjonować niezależnie od innych elementów. Zajmuje na tyle dużo miejsca, że nie można go schować (ze względów cieplnych nawet nie można!)
Jak odpowietrzyć grzejnik łazienkowy drabinkowy?
Grzejnik drabinkowy – jak już słusznie zauważyliśmy – potrafi pełnić wiele przydatnych funkcji (zwłaszcza w okresie grzewczym). Pod warunkiem, że nie będzie zapowietrzony. Co to oznacza? W skrócie – grzejnik zacznie wydobywać z siebie niezidentyfikowane dźwięki, a drabinki będą zimne. Wtedy daleko im do ideału, czyli maksymalnego wypełnienia wodą. Niestety – oprócz wody – bardzo często pojawia się tez powietrze, a nawet wodór czy siarkowodór.
Każdy grzejnik drabinkowy posiada specjalny zawór (polecamy zamówić cały zestaw, np. marki SKALAR), który należy poluzować, aby powietrze uszło z grzejnik i mógł on prawidłowo funkcjonować. Należy pamiętać, że wraz z powietrzem wypłynie również woda. Podłożenie miski na nic się zda, ponieważ zawór znajduje się nad grzejnikiem drabinkowym. W tej sytuacji pomocna okaże się szmatka, która przyjmie na siebie całą wodę.
Samo odpowietrzanie odbywa się za pomocą płaskiego wkrętaka, który odkręci śrubkę. Jeśli usłyszysz niezbyt przyjemny świst, to znaczy, że wszystko idzie we właściwym kierunku, aż do wylotu wody i ponownego dokręcenia śrubki. Odkręć termostat i korzystaj z przyjemnego ciepła!
Zobacz też:
Grzejniki – jak dobrać do pomieszczenia? Czym się kierować przy wyborze?
Jak odpowietrzyć grzejnik prawidłowo?
Jakie grzejniki najlepiej oddają ciepło – wybór grzejników
Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?
Redaktor
Redaktor na Sanpolprofi.pl oraz Sanpol.pl. Mężczyzna piszący, który żadnego tematu się nie boi. Pompy ciepła? Żaden problem. Aranżacja małej łazienki? Proszę bardzo. Wybór kotła kondensacyjnego dwufunkcyjnego? Artykuł już się pisze!
Z wykształcenia politolog i dziennikarz, z zawodu specjalista ds. contentu i SEO, a prywatnie specjalista ds. sportu różnej maści. Biegacz i kopacz, dorywczo siatkarz i tenisista stołowy. No i miłośnik muzyki. Najlepiej tej na żywo, ale - aktualnie przy dwójce dzieci - nie pogardzi także dobrym brzmieniem domowych głośników.