Ile prądu pobiera pompa obiegowa?
Przy wyborze pompy obiegowej centralnego ogrzewania musisz zwrócić uwagę zarówno na parametry techniczne, jak i energooszczędność. Podpowiadamy, ile prądu pobierają dzisiejsze sprzęty i jak wybrać ekonomiczne, a zarazem funkcjonalne rozwiązanie. Poznaj szczegółowe informacje, a na pewno dokonasz udanego wyboru.
Czym jest pompa obiegowa?
Pompa obiegowa to urządzenie hydrauliczne o konstrukcji wirowej. Jej działanie jest możliwie za sprawą odpowiednich silników, które charakteryzują się różnymi poziomami prędkości obrotów. Praca urządzenia polega na zasysaniu cieczy na wlocie i wypychaniu jej z pompy pod większym ciśnieniem.
Optymalne ciśnienie pozwoli na transport cieczy do punktów odbioru, np. grzejników w pomieszczeniach mieszkalnych. Zwróć uwagę, że konstrukcje różnią się pod kątem budowy. Na rynku znajdziesz:
- Pompy dławnicowe – konstrukcje z silnikiem oddzielonym od cieczy;
- Pompy bezdławnicowe – konstrukcje, których obracające się elementy silnika są zanurzone w wodzie.
W domach jednorodzinnych zazwyczaj funkcjonują te drugie pompy, które gwarantują wysoką wydajność i komfort pracy. Jednak wybór zależy od charakteru instalacji i osobistych preferencji domowników.
Konstrukcja pomp obiegowych obejmuje korpus i silnik z wirnikiem. Korpus to zazwyczaj żeliwna konstrukcja, a wirniki są wykonane ze stali nierdzewnej bądź innych materiałów odpornych na korozję. Odpowiedni wybór sprzętu zapewni funkcjonalność przez długi czas, dlatego każdy zakup warto dobrze przemyśleć, a w razie potrzeby skontaktować się z ekspertem.
Czym wyróżniają się dzisiejsze pompy obiegowe?
Czy energooszczędność może iść w parze z funkcjonalnością? Najlepsi producenci udowadniają, że zdecydowanie tak. Na rynku z powodzeniem znajdziesz model z elektronicznym sterowaniem, które pozwoli na kontrolę pracy urządzenia. Ta funkcja przekłada się na niższe rachunki.
Ponadto pompy są kompatybilne ze zdecydowaną większością dzisiejszych kotłów co, więc na pewno wybierzesz odpowiednio dopasowane rozwiązanie. Jednak upewnij się, że dana konstrukcja spełnia wymogi hydrauliczne Twojej instalacji. W razie wątpliwości zapytaj sprzedawcę o wszystkie technikalia i upewnij się, że wybierasz odpowiedni sprzęt.
Pompa obiegowa CO współpracuje z zaworem termostatycznym, co umożliwia ograniczenie ogrzewania do minimalnego poziomu. To przydatne rozwiązanie, gdy chcesz korzystać z ciepła wytwarzanego przez promieniowanie słoneczne czy domowe urządzenia.
Jak wybrać energooszczędny i nowoczesny sprzęt, który zapewni komfort użytkowania przez lata? Wystarczy, że sięgniesz po pompę marki Grundfos z serii ALPHA2. Te wydajne urządzenia cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród wymagających inwestorów.
Ile prądu pobiera pompa obiegowa CO?
Dzisiaj możesz wybrać nowoczesną pompę obiegową, która pozwoli wygenerować oszczędności i zoptymalizować działanie instalacji wodnej w Twoich czterech kątach. Wśród pomp obiegowych marki Grundfos z powodzeniem znajdziesz konstrukcje, które oferują pobór mocy na poziomie 3,4-45 W. To oznacza, że koszt zużycia energii spada nawet o 90%, względem pomp stałoobrotowych.
Zauważ, że zakup nowoczesnej pompy zwróci się po kilku latach, zapewniając oszczędności. Pamiętaj również, aby wybrać urządzenie z funkcją automatycznej regulacji, która pozwoli dopasować pracę do aktualnych warunków w instalacji centralnego ogrzewania. Pompy o najwyższej klasie energooszczędności zazwyczaj pracują cicho, co przekłada się na komfort użytkowania.
Zwróć uwagę, że dziś kwestia energooszczędności ma znaczenie prawne. Rozporządzenie Komisji Europejskiej nr 641/2009 mówi o tym, że producenci muszą dostosować urządzenia do określonego współczynnika efektywności energetycznej (EEI). Ten parametr nie powinien przekraczać 0,23. Postaw więc na sprzęt renomowanej marki i upewnij się, że koszty eksploatacji nie będą zbyt wysokie.
Jak wybrać energooszczędną pompę obiegową?
Przed zakupem pompy obiegowej centralnego ogrzewania musisz zwrócić uwagę na kilka elementów specyfikacji technicznej. Kluczowym parametrem jest moc urządzenia, która powinna być dopasowana do Twojej instalacji. Przewymiarowany sprzęt nie zapewni Ci oszczędności, lecz wygeneruje straty.
Kolejnym istotnym parametrem jest wydajność pompy, czyli wielkość, która określa ilość tłoczonej wody w danym czasie. Specyfikacja techniczna obejmuje także wysokość podnoszenia oraz wymiary konstrukcji.
Równie ważna jest jakość wykonania, chociaż dziś wszyscy liczący się producenci wykorzystują materiały wysokiej jakości. To oznacza, że pompy obiegowe są odporne na różnego rodzaju uszkodzenia i mogą pracować w trudnych warunkach.
Po wyborze sprzętu czas na montaż urządzenia. Sam proces nie należy do najtrudniejszych, lecz warto zachować precyzję i rzucić okiem na kilka detali. Ponadto pompę możesz zainstalować na różne sposoby. Jeżeli nie wiesz, które rozwiązanie będzie najlepsze, skontaktuj się z doświadczonym fachowcem, który przeprowadzi niezbędne czynności, zapewniając perfekcyjne działanie przez lata.
Zobacz też:
Jak działa pompa obiegowa?
Czy pompa obiegowa może wpłynąć na energooszczędność instalacji?
Jakie ustawienia pompy obiegowej wybrać?
Pompa obiegowa a cyrkulacyjna – co należy wiedzieć