Kontakt

Jak dobrać odpowiedni grzejnik łazienkowy do każdej łazienki?

jak dobrac grzejnik 23.11

Jak dobrać grzejnik do łazienki, aby wzorcowo spełniał on swoją rolę, a przy tym świetnie pasował do wybranej aranżacji. Jeżeli remont łazienki zbliża się dużymi krokami, a Ty nie wiesz, od czego zacząć i na co zwrócić uwagę, to zapoznaj się z przygotowanym przez nas artykułem. Po jego przeczytaniu z pewnością lepiej będziesz zorientowany na to, jak dobrać moc grzejnika do łazienki. 

Jak dobrać grzejnik do łazienki - co trzeba wiedzieć?

Zanim przejdziemy do kwestii związanych z tym, jak obliczyć moc grzejnika do łazienki, skupimy się na podstawowych zagadnieniach, które podczas zakupów zawsze należy mieć z tyłu głowy. Przede wszystkim warto pamiętać  o kilku kwestiach:

  • by przebywanie w łazience zaraz po kąpieli czy prysznicu było przyjemne i komfortowe, temperatura nie powinna spadać poniżej 24 stopni C.

  • oferta grzejników jest bogata, a najnowsze propozycje naszych projektantów różnią się stylem, a także materiałem z jakiego są wykonane.

    Grzejniki mogą się wyróżniać ponadto ciekawą formą lub wręcz przeciwnie, wtapiać się niepostrzeżenie we wnętrze.  Na początku zatem, jeżeli nie wiesz jaki kaloryfer do łazienki wybrać, to dopilnuj, by designem pasował on do danego wnętrza.

  • przed zakupem zastanów się koniecznie jakie funkcje będzie pełnił Twój grzejnik: czy będzie również suszarką dla ręczników, czy będzie musiał ogrzać wysokie pomieszczenie z oknami, czy wręcz przeciwnie - małą łazienkę w bloku. To od Twojej odpowiedzi i określenia potrzeb zależeć będzie jakiej mocy grzejnika do łazienki należy szukać


Grzejnik o odpowiedniej budowie – abc wiedzy dla ciebie

Odpowiedzi na to, jak dobrać grzejnik do łazienki, szuka wiele osób. Ze względów praktycznych grzejniki łazienkowe przeważnie mają budowę drabinkową - składają się one z pionowych kolektorów, połączonych poziomymi rurkami. Przez takie ułożenie rurek grzejniki nabywają walorów praktycznych – można je wykorzystać jako suszarkę do ręczników. Dodatkowa zaleta to na pewno łatwość montażu i neutralna stylistyka. Wystarczy odwiedzić salon łazienek, by przekonać się, jak poszczególne grzejniki prezentują się we wnętrzach w różnych aranżacjach. 

Z czego zbudowane są grzejniki?

Ostatnim zagadnieniem, które należy poruszyć przed przejściem do kwestii związanych z tym, jak dobrać grzejnik do łazienki, jest konstrukcja łazienkowych kaloryferów. Nowoczesne grzejniki wykonane są z wysokiej jakości rurek, profili stalowych, miedzianych i aluminiowych.

Rodzaj pomieszczenia narażony na ciągły kontakt z wodą wymusza na producentach stosowanie rozwiązań antykorozyjnych i powłoki wykończeniowej o najwyższej odporności. Są to zupełnie inne wykończenia niż w zwykłych grzejnikach.

Powłoki grzejników mogą być np.: 

  • lakierowane, 
  • chromowane, 
  • metalizowane, 
  • satynowane. 

Obecnie grzejniki dostępne są nie tylko w bieli, ale w co najmniej kilkunastu kolorach, uwzględniając silny nacisk na wartość estetyczną, a nie tylko użytkową urządzenia.

Na jaki jeszcze kaloryfer do łazienki można się zdecydować? Na ostateczną decyzję o zakupie wpływa również rodzaj zasilania grzejników. Jeżeli chodzi o ten aspekt, to wyróżnia się:

  • grzejniki wodne - zasilane są one z instalacji centralnego ogrzewania,
  • grzejniki elektryczne,
  • grzejniki wodno-elektryczne - w czasie sezonu grzewczego są zasilane ciepłem z instalacji c.o., a po sezonie grzewczym grzałką elektryczną.

Jak dobrać moc grzejnika do łazienki?

Jak dobrać moc grzejnika do łazienki? Aby to zrobić, należy: 

  • zdobyć dane odnośnie temperatury zasilania i powrotu wody w instalacji c.o.,
  • określić temperaturę, jaką chce się utrzymać w danym pomieszczeniu,
  • jasno określić zapotrzebowanie na ciepło łazienki. 

Jeżeli chcesz wiedzieć, jak obliczyć moc grzejnika do łazienki, to musisz również dokładnie zapoznać się z informacjami, jakie na kaloryferach umieszczają producenci. Na etykietach można natknąć się między innymi na takie parametry jak: 75/65/24°C, gdzie: 75°C to temperatura zasilania, 65°C - powrotu, a 24°C – temperatura wewnętrzna pomieszczenia.

Rada eksperta:

W przypadku, gdy grzejniki będą służyć nie tylko do ogrzewania, ale także do suszenia ręczników, warto wybrać urządzenie o większej mocy niż to wynika z obliczeń (przynajmniej o 20%). Robi się tak, gdyż należy założyć, że tak wykorzystywane kaloryfery i tak będą z reguły częściowo zasłonięte.

Warto także zwrócić uwagę na sposób podłączenia do instalacji. Jeśli będzie to zasilanie dolne, to warto zwiększyć moc o 10%, gdyż producenci najczęściej podają moc dla najefektywniejszego zasilania, tj. góra-dół. Są to podstawowe informacje na temat tego, jak obliczyć moc grzejnika do łazienki.

Jaki grzejnik do małej łazienki?

Już wiesz, jak w teorii dobrać grzejniki do łazienki oraz na co zwrócić uwagę. Co jeszcze trzeba jednak wiedzieć, dokonując zakupu do małego pomieszczenia? Np. do łazienki bez okien, mieszczącej się w ocieplonym bloku o standardowym wykończeniu, gdzie wysokość pomieszczenia wynosi 2,7 m?

W takim przypadku należy postawić na grzejnik, który powinien mieć około 100 W, a w przypadku słabszego ocieplenia  - 130 W na 1 m² powierzchni pomieszczenia. Zatem dla łazienki o powierzchni 6 m² należy dobrać grzejnik o mocy nie mniejszej niż 600 W. To, jakiej mocy grzejnik do łazienki wybrać, zawsze jest zależne od wielkości pomieszczenia.

Grzejnik a ogrzewanie podłogowe, czyli ciepło z dwóch źródeł

Ostatnie, ale równie często zadawane pytanie odnosi się do tego, jaki grzejnik do łazienki przy ogrzewaniu podłogowym wybrać? Jest to dość istotna kwestia, gdyż duże pomieszczenia w budynkach wolnostojących z oknami mają spore zapotrzebowanie na nowoczesny system grzewczy. Połączenie 2 źródeł ciepła, czyli: grzejnika łazienkowego z ogrzewaniem podłogowym uznaje się zatem za optymalne rozwiązanie.

By obie instalacje działały ze sobą w pełni kompatybilnie, warto pomyśleć o tym, by działały za pomocą jednej głowicy termostatycznej. W ten sposób podłoga nie będzie przegrzana, a grzejniki wykorzystają w pełni swoje możliwości grzewcze.

Idealny duet do dużej łazienki spowoduje, że szybko wysuszymy mokre ręczniki i dostarczymy ciepło za pomocą grzejnika, a dzięki ogrzewaniu podłogowemu utrzymamy komfortowe ciepło na podłodze - można zatem będzie zapomnieć o mokrych dywanikach. Jak dobrać grzejnik do łazienki w takim przypadku?

Rada eksperta:

Wybierając grzejnik, zwróć uwagę, aby kolektory grzejnika były podwójne i ustawione symetrycznie po dwóch stronach jego pionowej osi. Dzięki takiej budowie grzejnik zapewnia niemal dwukrotnie wyższą moc grzewczą.


Zobacz też:

Grzejniki – jak dobrać do pomieszczenia? Czym się kierować przy wyborze?
Jak odpowietrzyć grzejnik prawidłowo?
Jakie grzejniki najlepiej oddają ciepło – wybór grzejników
Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?