Kontakt

Jak działa technologia kondensacyjna w kotłach i jakie przynosi korzyści?

Jaka temperatura kocioł kondensacyjny

W trakcie poszukiwań najbardziej efektywnego i ekonomicznego ogrzewania do domu, z pewnością powinna Cię zainteresować technologia kondensacyjna. W ostatnich latach cieszy się dużym zainteresowaniem. Jak działa, czym się wyróżnia i jakie są jej plusy? Zobacz nasz poradnik.

Jak działa technologia kondensacji?

Kotły kondensacyjne to nowoczesne urządzenia grzewcze, które mają nieco inną zasadę działania niż tradycyjne urządzenia na paliwo stałe. Polega to na maksymalnym ograniczeniu strat ciepła, wykorzystując do tego spaliny. Kocioł gazowy głęboko je chłodzi, co jest możliwe właśnie dzięki procesowi kondensacji, czyli skropleniu wody. Dodatkowo wydobyta ilość ciepła służy do ogrzewania, co realnie wpływa na wydajność instalacji i tym samym obniża koszty. Oczywiście oprócz kondensacji, dochodzi również do procesu spalania gazu. Warunkiem jest dostarczenie paliwa wraz z powietrzem, co odbywa się przez przewód powietrzno-spalinowy z zewnątrz budynku.

Aby technologia kondensacji realnie przełożyła się na oszczędności ogrzewania, trzeba zainwestować w dobrej jakości urządzenia oraz przystosować do tego instalację grzewczą. Istotne są tu odpowiednie grzejniki, dostosowanie przewodu kominowego, a także sposób doprowadzania i rozprowadzania wody.

Na rynku znajdziesz dwa rodzaje kotłów kondensacyjnych: jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Pierwsze z nich odpowiadają za podgrzewanie wody użytkowej, a drugie – są stosowane również do ogrzewania budynku.

Jakie są korzyści technologii kondensacji?

Technologia kondensacji to stosunkowo nowe rozwiązanie na rynku w urządzeniach grzewczych. Odzyskiwanie dodatkowego ciepła ze spalin oznacza, że pracują one znacznie wydajniej i efektywniej. Ich sprawność wynosi nawet ponad 100%. Wraz ze stosunkowo niską ceną gazu (w porównaniu z paliwami stałymi), przekłada się to na niższe koszty ogrzewania. Wpływ na to mają również rozwiązania stosowane w kotłach m.in. wysokiej jakości wymienniki ciepła oraz inteligentne układy zapłonowe.

Poza tym kotły kondensacyjne, w odróżnieniu od tradycyjnych pieców, mają zamkniętą komorę spalania, która jest bezpieczna i szczelna. Urządzenia te działają też w znacznie niższej temperaturze. Spaliny w tradycyjnych piecach są nie tylko bezpowrotnie tracone, ale też zawierają bardzo dużą ilość ciepła. To wszystko przekłada się na niższe koszty eksploatacji oraz konserwacji. Trzeba też zwrócić uwagę na łatwą obsługę i duży stopień zautomatyzowania całego procesu spalania. Użytkownik właściwie nie musi martwić się o dokładanie paliwa czy usuwania popiołu. Technologia kondensacji ma też minimalny wpływ na środowisko, dzięki wytwarzaniu niewielkiej ilości śladu węglowego.

Warto zainwestować w kotły kondensacyjne podczas renowacji całej instalacji, aby odpowiednio przygotować i zrealizować projekt od zera. Dzięki temu unikniesz błędów, które mogą utrudnić zwrot kosztów całej instalacji w praktyce. Najlepiej w tym celu udać się do fachowców.

Jaki kocioł kondensacyjny wybrać? Przegląd technologii

Podstawą dobrze działającej instalacji jest wybór solidnego i funkcjonalnego kotła kondensacyjnego. Na rynku dużym uznaniem cieszy się marka Ariston. Ma w swojej ofercie wiele nowoczesnych urządzeń, które przekładają się na trwałość i wyjątkową wydajność. Na jakie funkcje i parametry warto zwrócić szczególną uwagę kotła tej marki?

  • Funkcja auto – kocioł dostosowuje automatycznie działanie względem temperatury panującej na zewnątrz, aby jak najlepiej zarządzać energią i wydajnością. Minimalizuje to straty ciepła.
  • Funkcja komfort – urządzenie może dostarczać ciepłą wodę w dwóch trybach: po 5 sekundach albo po 30 minutach od ostatniego użycia.
  • Innowacyjne układy zapłonowe z elektroniczną kontrolą spalania – dla optymalizacji wydajności, redukcji zużycia energii oraz cichej pracy.
  • Kompaktowe wymiary – aby łatwiej znaleźć miejsce na urządzenie, zapewnić łatwy montaż i komfortowy dostęp do panelu sterowania.
  • Wysoka jakość wymiennika ciepła – w większości jest on wykonany ze stali nierdzewnej dla zapewnienia jak najlepszej odporności na uszkodzenia.
  • Łatwe w obsłudze panele – w tym także dotykowe.
  • Modem WiFi – do łączności bezprzewodowej i dla wygodniejszego sterowania zdalnego z pomocą smartfona, tableta czy komputera. Dzięki funkcji Ariston Net można ustawiać, modyfikować i kontrolować temperaturę ogrzewania oraz chłodzenia.
  • Sterowanie głosowe – dostępne w niektórych modelach kotłów kondensacyjnych dzięki sparowaniu z aplikacją Ariston Net.
  • Termostaty pokojowe Cube – najczęściej w podstawowym wyposażeniu.

Dlaczego warto zainwestować w kotły kondensacyjne marki Ariston?

Marka Ariston ma w swojej ofercie szeroki wybór urządzeń, które świetnie sprawdzą się do obsługi niewielkich gospodarstw domowych, ale nie tylko. Zaprojektowała również kotły kondensacyjne do instalacji wymagających dużej mocy, przystosowane do obsługi wielu stref grzewczych.

Technologia kondensacyjna u marki Ariston to nie tylko nowocześnie działające urządzenia. Producent udziela 100% gwarancji na komponenty, które powstały z myślą o długotrwałej wydajności i wysokiej efektywności. Każdy produkt jest rygorystycznie testowany, co przekłada się w praktyce na rezultaty ogrzewania. Nic dziwnego, że marka Ariston cieszy się dużym uznaniem wśród klientów.

Zobacz też:

Jak ustawić piec gazowy dwufunkcyjny?
Kiedy kocioł kondensacyjny pracuje efektywnie?
Jaki kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny wybrać?
Jak prawidłowo podłączyć kocioł gazowy?
Kocioł gazowy – jaki wybrać?