Jak ustawić piec gazowy dwufunkcyjny - sprawdź poradnik
Kocioł kondensacyjny
Odpowiedni dobór pieca do budynku jest bardzo ważny, lecz jeszcze ważniejsze jest właściwe korzystanie z urządzenia. Konfiguracja sprzętu ma wielki wpływ na funkcjonalność całego systemu oraz na jego ekonomię działania. Chcąc płacić mniej, należy zoptymalizować pracę urządzenia. Podpowiadamy, jak ustawić piec gazowy dwufunkcyjny.
Piec gazowy dwufunkcyjny – najważniejsze cechy
Na początku przybliżymy najważniejsze informacje na temat omawianego rodzaju kotła. Piec gazowy dwufunkcyjny to urządzenie, które może stanowić serce instalacji grzewczej w budynku. Na rynku znajdziesz mnóstwo różnych modeli, jednak ich przeznaczenie jest jedno – zapewnić odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach oraz dostarczyć ciepłą wodę. To odróżnia piece dwufunkcyjne od kotłów gazowych jednofunkcyjnych. Te drugie w większości przypadków jedynie ogrzewają pomieszczenia.
Wśród popularnych modeli można znaleźć piece kondensacyjne oraz tradycyjne. Te pierwsze są wyposażone w zamkniętą komorę spalania i przystosowane do odbierania dodatkowej ilości ciepła ze spalin. W przypadku wariantów tradycyjnych spaliny są odprowadzane do komina, bez uzyskiwania z nich energii. W przypadku tych pieców do wyboru masz warianty z otwartą lub zamkniętą komorą spalania.
Kotły gazowe dwufunkcyjne (np. marki Ariston) mogą być wyposażone w zintegrowany zasobnik. To doskonałe rozwiązanie w budynkach, które mają zwiększone zapotrzebowanie na wodę. Zasobnik służy właśnie do jej podgrzania, dzięki czemu jest ona dostępna od razu i może być szybko dostarczona nawet do kilku punktów. Alternatywą dla tych modeli są warianty przepływowe. Te również umożliwiają podgrzanie wody, lecz ta czynność jest wykonywana na bieżąco podczas przepływania jej przez piec. To może skutkować ograniczeniem jej dostępności w przypadku dużego zapotrzebowania.
Jak ustawić piec dwufunkcyjny?
Właściwe ustawienie kotła gazowego dwufunkcyjnego to klucz do wydajnej pracy instalacji ogrzewania. Nowoczesne urządzenia są wyposażone w intuicyjne panele sterowania, więc nie powinieneś mieć problemu z ustawieniem właściwej wartości. Jednak jaka temperatura będzie odpowiednia? Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć, gdyż jest to uzależnione od kilku czynników.
Wpływ na działanie pieca mają takie aspekty jak pożądana temperatura, metraż budynku izolacja budynku, liczba ścian czy też nawyki związane z ogrzewaniem. Stąd też nie ma jednej uniwersalnej, temperatury, która będzie właściwa dla każdego pieca. Jednak z pomocą przychodzą producenci kotłów, którzy do swoich urządzeń dostarczają ulotki pomagające ustawić piec dwufunkcyjny. Zazwyczaj na nich znajduje się wykres, który pokazuje, jak właściwie ustawić temperaturę.
Temperatura pieca kondensacyjnego zazwyczaj powinna znajdować się w zakresie 40-50°C. Są to wartości, które w większości przypadków, przy dobrej izolacji budynku, powinny zapewnić odpowiednie ogrzanie pomieszczeń. Warto pamiętać, że przy temperaturze powyżej 57°C piec może tracić swoją zdolność do kondensacji gazu. Jeśli chodzi o tradycyjne urządzenia dwufunkcyjne, to te powinny działać w zakresie temperatur 30-45°C.
Pamiętaj, że zbyt wysoka temperatura na piecu może prowadzić do zagotowania wody w kaloryferach, a nawet do wybuchu samego kotła. Za to zbyt niska wartość na sterowniku wpływa na skrócenie żywotności urządzenia. Przez taki błąd piec może działać o połowę czasu krócej, np. zamiast 8 lat – zaledwie 4.
A co w przypadku wykorzystania pieca gazowego do ogrzewania podłogowego? Te jest zwane niskotemperaturowym, co powinno mieć też odzwierciedlenie w ustawieniach na kotle. Optymalnym zakresem działania jest w tym przypadku przedział 25-35°C. Takie ustawienie powinno wpłynąć na szybkie osiągnięcie pożądanej temperatury w pomieszczeniu.
Czynniki wpływające na ekonomiczne działanie pieca
Ekonomiczne działanie pieca gazowego dwufunkcyjnego zależy od kilku kluczowych czynników, które wpływają na zużycie gazu i efektywność grzewczą. Jednym z głównych czynników decydujących o skuteczności pracy pieca gazowego jest izolacja budynku. Dobrze zaizolowane ściany, dach, podłogi i okna minimalizują straty ciepła, co z kolei zmniejsza zapotrzebowanie na energię do ogrzewania. Im mniej ciepła ucieka z budynku, tym mniej pracy ma piec, aby utrzymać odpowiednią temperaturę.
Ważnym aspektem jest także utrzymanie odpowiednie temperatury w pomieszczeniach. Każdy dodatkowy stopień ciepła powyżej zalecanych wartości powoduje znaczny wzrost zużycia energii.
Wartości, które są uznawane za optymalne, to:
- 21°C w pomieszczeniach dziennych, takich jak salon czy jadalnia,
- 18-20°C w sypialniach, gdzie zbyt wysoka temperatura może negatywnie wpływać na jakość snu,
- 22-24°C w łazienkach, gdzie komfort cieplny jest szczególnie istotny podczas kąpieli,
- 14-16°C w pomieszczeniach użytkowych, takich jak korytarze czy spiżarnie.
W utrzymaniu odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach pomagają dodatkowe regulatory i sterowniki. Dzięki nim możesz obniżyć temperaturę w godzinach, gdy domownicy są poza domem lub podczas nocy, kiedy niższa temperatura jest bardziej komfortowa. Takie urządzenia działają na podstawie harmonogramu, co eliminuje konieczność manualnej regulacji. W bardziej zaawansowanych modelach można ustawiać różne temperatury dla poszczególnych dni tygodnia, co pozwala na jeszcze większą elastyczność i oszczędności.
Jak widzisz, prawidłowo ustawiony i utrzymany piec gazowy dwufunkcyjny może przynieść znaczne oszczędności w kosztach ogrzewania, jednocześnie zapewniając komfort cieplny we wszystkich pomieszczeniach.
Kocioł jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny - warunki producentów
Pamiętaj, że nie każdy piec sprawdzi się w każdych warunkach. Przed zakupem kotła dwufunkcyjnego, musisz upewnić się, czy instalacja spełnia warunku producenta. Zwróć uwagę, że problemy z użytkowaniem mogą pojawić się, jeśli wystąpią wahania ciśnienia wody (np. podczas korzystania z hydrofobowego sprzętu). W dodatku, aby podgrzewacz się włączył, woda musi mieć odpowiednie ciśnienie przy minimalnym przepływie. Te informacje znajdziesz w instrukcji urządzenia i przed dokonaniem zakupu, należy koniecznie się z nimi zapoznać.
Kocioł jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny - charakterystyka obiektu
Kotły dwufunkcyjne wyprodukowano z myślą o niedużych domach i specjaliści zalecają, aby punkt poboru wody znajdował się w pobliżu kotła. Z ciepłej wody nie powinny jednak często korzystać dwie osoby. Praktyka pokazuje, że urządzenia te najlepiej sprawdzają się w domach z jedną łazienką, z którą sąsiaduje kuchnia. Kocioł zainstalowany w jednym z tych pomieszczeń sprawdzi się bardzo dobrze.
Jeżeli punkty poboru wody będą oddalone od siebie, urządzenie najlepiej umieścić w miejscu, w którym najczęściej odkręca się kran. W ten sposób zmarnuje się mniej wody. Duże znaczenie ma długość rury. Jeżeli wyniesie więcej niż 7 m, czas oczekiwania na wodę będzie dosyć długi.
Dziś wiele osób zastanawia się, jaka jest różnica między kotłem jednofunkcyjnym a dwufunkcyjnym w kontekście charakterystyki budynku. Tymczasem w dużych domach z co najmniej dwiema łazienkami zdecydowanie warto postawić na kocioł jednofunkcyjny z pojemnościowym podgrzewaczem. Wówczas nie musisz martwić się o niestabilną temperaturę wody czy ograniczoną wydajność. Ponadto będzie można zastosować cyrkulację wody ciepłej.
Dodatkowe przewody cyrkulacyjne sprawią, że ciepła woda będzie stale krążyć w instalacji i przepływać przez zasobnik, który utrzymuje określoną temperaturę. Oznacza to, że woda w rurach nie ostygnie i będzie dostępna natychmiast po odkręceniu kranu.
Pamiętaj, że w przypadku instalacji cyrkulacyjnej do wymuszenia przepływu wody służy pompa. Natomiast zegar sterujący pozwoli automatycznie wyłączyć cyrkulację. Zanim więc wybierzesz – kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny, dokładnie zapoznaj się z pełną specyfikacją urządzeń.


therm-x2® Line-Vplus
Uniwersalny grzejnik zaworowy
Grzejnik therm-x2 Line-Vplus dowodzi, że oszczędzanie energii może przybrać piękną formę. Grzejniki płytowe Kermi therm-x2 Vplus można podłączyć na niemal wszystkie sposoby. Optymalny poziom swobody projektowania, szybki i pewny montaż.
- Swoboda aranżacji pomieszczenia dzięki licznym możliwościom podłączenia
- Prosta wymiana podczas modernizacji
- Bezpieczny, prosty montaż dzięki znanym rozmiarom grzejników i wymiarom przyłączy
- Typ oraz wymiary grzejnika można dowolnie ustalać nawet po zainstalowaniu rur.
- Oszczędność czasu: wszystkie przyłącza są fabrycznie szczelnie zamknięte
- Łatwa i szybka zmiana sposobu podłączenia w miejscu montażu
- Wysoka efektywność energetyczna dzięki innowacyjnej technologii therm-x2
- Zintegrowana wkładka zaworowa ze wstępnie nastawionymi wartościami kv.
Jeden grzejnik – wiele możliwości: grzejnik therm-x2 Vplus można podłączyć na niemal wszystkie sposoby. Dostępny w wersji standardowej z zaworem po prawej stronie oraz – bez dopłaty – także w wersji z zaworem po lewej stronie.
Szerokość: | Głębokość: | Wysokość: | Moc: | |
GP-KER-LP22-060700 | 705 mm | 102 mm | 605 mm | 867 W |
GP-KER-LP22-060700 | 705 mm | 102 mm | 605 mm | 867 W |
GP-KER-LP22-060700 | 705 mm | 102 mm | 605 mm | 867 W |
GP-KER-LP22-060700 | 705 mm | 102 mm | 605 mm | 867 W |
- Wszystkie wymiary: krótkie lub długie, niskie lub wysokie, płaskie lub głębokie
- Wszystkie typy: typ 10, 11, 12, 20, 21, 22, 30, 33
- Wszystkie rodzaje frontów: Profil, Plan, Line
- Wszystkie warianty przyłączeniowe: wersja kompaktowa, wersja zaworowa, podłączenie środkowe
- Wytrzymała ochrona za sprawą cynkowania ogniowego lub powłoki antykorozyjnej
- Wykończenie higieniczne: czyste rozwiązanie spełniające specjalne wymagania
- Rozwiązania modernizacyjne: szybsza i czystsza wymiana grzejnika dzięki wymiarom przyłączeniowym zgodnym z DIN
- Różnorodne akcesoria
3. Odpływ liniowy TECEDRAINLINE
TECEdrainline to odpływ liniowy, który plasuje się na trzecim miejscu w naszym rankingu. Jego unikalnym atutem jest specjalnie opracowany system uszczelnień, który gwarantuje bezpieczny i szybki montaż. Dodatkowo model marki TECE, jest dostępny w wielu wariantach wykończenia - stali nierdzewnej, szkła czy wersji „plate”, którą można wypełnić płytkami ceramicznymi lub kamieniem.


4. Odpływ liniowy VIEGA ADVANTIX VARIO


Na czwartym miejscu naszego rankingu umieściliśmy odpływ liniowy Viega Advantix Vario. Odpływ ten charakteryzuje się możliwością montażu na trzy sposoby (liniowy, w układzie narożnym lub w kształcie litery U), co pozwala na pełną adaptację strefy kąpieli do warunków architektonicznych. Ruszty odpływu są dostępne w czterech kolorach, a sama rynna jest regulowana długością od 300 mm do 2800 mm.
5. Odpływ liniowy VIEGA ADVANTIX CLEVIVA
Na piątym miejscu naszego rankingu znajduje się odpływ liniowy Viega Advantix Cleviva. Ten odpływ liniowy to doskonałe rozwiązanie dla osób szukających produktów, które doskonale sprawdzą się w adaptacji każdej przestrzeni prysznica.
Odpływy liniowe marki Viega Advantix Cleviva oferują pełne możliwości dostosowania do różnorodnych warunków. Produkt ten jest dostępny w profilach o różnych wymiarach: 800, 1000 i 1200 mm, a odpływ można skrócić do 300 mm lub wydłużyć, łącząc ze sobą kilka kompletów. Dostępne są różne warianty wykończenia, w tym stal nierdzewna szczotkowana, złoty szczotkowany, szampański szczotkowany, złota miedź szczotkowana oraz czarny szczotkowany. Warto podkreślić, że ruszt odpływu jest łatwy do utrzymania w czystości, wystarczy go wyciągnąć jednym ruchem dłoni.


Podsumowując, wybór odpływu liniowego zależy od wielu czynników, w tym od indywidualnych preferencji estetycznych, potrzeb funkcjonalnych, a także warunków architektonicznych. Wszystkie wymienione modele oferują unikalne cechy, które zapewniają im miejsce na liście najbardziej pożądanych odpływów liniowych na rynku w 2023 roku.
Zobacz produkty w powiązanych kategoriach
Zobacz polecane produkty

Redaktor
Redaktor na Sanpolprofi.pl oraz Sanpol.pl. Mężczyzna piszący, który żadnego tematu się nie boi. Pompy ciepła? Żaden problem. Aranżacja małej łazienki? Proszę bardzo. Wybór kotła kondensacyjnego dwufunkcyjnego? Artykuł już się pisze!
Z wykształcenia politolog i dziennikarz, z zawodu specjalista ds. contentu i SEO, a prywatnie specjalista ds. sportu różnej maści. Biegacz i kopacz, dorywczo siatkarz i tenisista stołowy. No i miłośnik muzyki. Najlepiej tej na żywo, ale - aktualnie przy dwójce dzieci - nie pogardzi także dobrym brzmieniem domowych głośników.