Kontakt

Jak ustawić piec gazowy dwufunkcyjny?

kotly gazowe 27.09.2024

Odpowiedni dobór pieca do budynku jest bardzo ważny, lecz jeszcze ważniejsze jest właściwe korzystanie z urządzenia. Konfiguracja sprzętu ma wielki wpływ na funkcjonalność całego systemu oraz na jego ekonomię działania. Chcąc płacić mniej, należy zoptymalizować pracę urządzenia. Podpowiadamy, jak ustawić piec gazowy dwufunkcyjny.

Piec gazowy dwufunkcyjny – najważniejsze cechy

Na początku przybliżymy najważniejsze informacje na temat omawianego rodzaju kotła. Piec gazowy dwufunkcyjny to urządzenie, które może stanowić serce instalacji grzewczej w budynku. Na rynku znajdziesz mnóstwo różnych modeli, jednak ich przeznaczenie jest jedno – zapewnić odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach oraz dostarczyć ciepłą wodę. To odróżnia piece dwufunkcyjne od kotłów gazowych jednofunkcyjnych. Te drugie w większości przypadków jedynie ogrzewają pomieszczenia.

Wśród popularnych modeli można znaleźć piece kondensacyjne oraz tradycyjne. Te pierwsze są wyposażone w zamkniętą komorę spalania i przystosowane do odbierania dodatkowej ilości ciepła ze spalin. W przypadku wariantów tradycyjnych spaliny są odprowadzane do komina, bez uzyskiwania z nich energii. W przypadku tych pieców do wyboru masz warianty z otwartą lub zamkniętą komorą spalania.

Kotły gazowe dwufunkcyjne (np. marki Ariston) mogą być wyposażone w zintegrowany zasobnik. To doskonałe rozwiązanie w budynkach, które mają zwiększone zapotrzebowanie na wodę. Zasobnik służy właśnie do jej podgrzania, dzięki czemu jest ona dostępna od razu i może być szybko dostarczona nawet do kilku punktów. Alternatywą dla tych modeli są warianty przepływowe. Te również umożliwiają podgrzanie wody, lecz ta czynność jest wykonywana na bieżąco podczas przepływania jej przez piec. To może skutkować ograniczeniem jej dostępności w przypadku dużego zapotrzebowania.

Jak ustawić piec dwufunkcyjny?

Właściwe ustawienie kotła gazowego dwufunkcyjnego to klucz do wydajnej pracy instalacji ogrzewania. Nowoczesne urządzenia są wyposażone w intuicyjne panele sterowania, więc nie powinieneś mieć problemu z ustawieniem właściwej wartości. Jednak jaka temperatura będzie odpowiednia? Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć, gdyż jest to uzależnione od kilku czynników.

Wpływ na działanie pieca mają takie aspekty jak pożądana temperatura, metraż budynku izolacja budynku, liczba ścian czy też nawyki związane z ogrzewaniem. Stąd też nie ma jednej uniwersalnej, temperatury, która będzie właściwa dla każdego pieca. Jednak z pomocą przychodzą producenci kotłów, którzy do swoich urządzeń dostarczają ulotki pomagające ustawić piec dwufunkcyjny. Zazwyczaj na nich znajduje się wykres, który pokazuje, jak właściwie ustawić temperaturę.

Temperatura pieca kondensacyjnego zazwyczaj powinna znajdować się w zakresie 40-50°C. Są to wartości, które w większości przypadków, przy dobrej izolacji budynku, powinny zapewnić odpowiednie ogrzanie pomieszczeń. Warto pamiętać, że przy temperaturze powyżej 57°C piec może tracić swoją zdolność do kondensacji gazu. Jeśli chodzi o tradycyjne urządzenia dwufunkcyjne, to te powinny działać w zakresie temperatur 30-45°C.

Pamiętaj, że zbyt wysoka temperatura na piecu może prowadzić do zagotowania wody w kaloryferach, a nawet do wybuchu samego kotła. Za to zbyt niska wartość na sterowniku wpływa na skrócenie żywotności urządzenia. Przez taki błąd piec może działać o połowę czasu krócej, np. zamiast 8 lat – zaledwie 4.

A co w przypadku wykorzystania pieca gazowego do ogrzewania podłogowego? Te jest zwane niskotemperaturowym, co powinno mieć też odzwierciedlenie w ustawieniach na kotle. Optymalnym zakresem działania jest w tym przypadku przedział 25-35°C. Takie ustawienie powinno wpłynąć na szybkie osiągnięcie pożądanej temperatury w pomieszczeniu.

Czynniki wpływające na ekonomiczne działanie pieca

Ekonomiczne działanie pieca gazowego dwufunkcyjnego zależy od kilku kluczowych czynników, które wpływają na zużycie gazu i efektywność grzewczą. Jednym z głównych czynników decydujących o skuteczności pracy pieca gazowego jest izolacja budynku. Dobrze zaizolowane ściany, dach, podłogi i okna minimalizują straty ciepła, co z kolei zmniejsza zapotrzebowanie na energię do ogrzewania. Im mniej ciepła ucieka z budynku, tym mniej pracy ma piec, aby utrzymać odpowiednią temperaturę.

Ważnym aspektem jest także utrzymanie odpowiednie temperatury w pomieszczeniach. Każdy dodatkowy stopień ciepła powyżej zalecanych wartości powoduje znaczny wzrost zużycia energii.

Wartości, które są uznawane za optymalne, to:

  • 21°C w pomieszczeniach dziennych, takich jak salon czy jadalnia,
  • 18-20°C w sypialniach, gdzie zbyt wysoka temperatura może negatywnie wpływać na jakość snu,
  • 22-24°C w łazienkach, gdzie komfort cieplny jest szczególnie istotny podczas kąpieli,
  • 14-16°C w pomieszczeniach użytkowych, takich jak korytarze czy spiżarnie.

W utrzymaniu odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach pomagają dodatkowe regulatory i sterowniki. Dzięki nim możesz obniżyć temperaturę w godzinach, gdy domownicy są poza domem lub podczas nocy, kiedy niższa temperatura jest bardziej komfortowa. Takie urządzenia działają na podstawie harmonogramu, co eliminuje konieczność manualnej regulacji. W bardziej zaawansowanych modelach można ustawiać różne temperatury dla poszczególnych dni tygodnia, co pozwala na jeszcze większą elastyczność i oszczędności.

Jak widzisz, prawidłowo ustawiony i utrzymany piec gazowy dwufunkcyjny może przynieść znaczne oszczędności w kosztach ogrzewania, jednocześnie zapewniając komfort cieplny we wszystkich pomieszczeniach.

Zobacz też:

Kiedy kocioł kondensacyjny pracuje efektywnie?
Jaki kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny wybrać?
Jak prawidłowo podłączyć kocioł gazowy?
Kocioł gazowy – jaki wybrać?